Hyvää uutta vuotta asiallisille ostajille

JOB JOB MYÖS 2012

TODELLAKIN, HYVÄÄ VUOTTA TEILLE JOTKA OLETTE OSTAMSSA AUTO A EIKÄ SEN MYYJÄÄ!!! AUTO OSTETAAN KUNNON MUKAAN APAIKAN PÄÄLLE TULEETTE JA SANOTTE KÄDESTÄ OÄPÄIVÄÄ JA JOS PYSTYTTE POKERILLA NAAMALLA SANOMAAN ETTÄ TÄÄ AUTO EI OO SEN JA SEN ARVONEN.
MUUSSA TAPAUKSESA AUTO ON EDELLEEN MYYJÄLL¨Ä

EI TÄSSÄ MAASSA KANNATA FIRMAA PERUSTAA YRITYSVEROTUS ON PERSEESÄ JARI SARASVUO YRITTI VERO KAPINAA KÄYNNISTÄÄ MUTTA "ISOT" KATKAS NOUSU KIIDON UHKAS LIKVIDOINNILLA.

OLEN JBBARI MUTTA YLPEÄ SIITÄ. TEHKÄÄ YRITYKSEN PERUSTAMINEN KANNATTAVAKSI KOKOOMUS JA DEMARIT NIIN PERUSTAN SEN

MUUSSA TAPAUKSESSA HYÄVÄT UUDET VUOEDET ASIKAILLENI JOTKA OSTAVAT AUTON EIKÄ MYYJÄÄ!!!

T. MIKE THE JOBBARI

4

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrittäjä myös 2012.

      Verotus on kova, tiedetään.

      Suomessa yrittäjänkin on veronsa maksettava ja kaikki n.2000 autoliikettä ne veronsa maksaa; toiset paremmin, toiset vähän huonommin. Huonosti velvoitteitaan hoitavat eivät kauaa markkinoilla keiku ja ketkuile.

      Näistä Suomen n.2000kpl autoliikkeestä pieniä liikkeitä on reilusti yli puolet. Pieniä liikkeitä, joissa usein vain yksi toimija, yrittäjä itse. Muutamilla saattaa olla pari työntekijääkin, joille maksetaan palkka ja siitä tietenkin verot ym. lakisääteiset maksut.

      Tuskinpa kukaan heistä myy itseään, vaan autoja ja muita kulkuvälineitä.
      Autoja, mopoja, mopoautoja, veneitä, moottoripyöriä, kelkkoja, mönkkäreitä... kuka mitäkin henkensä pitimiksi on myyntiinsä ottanut ja esille asettanut.

      Ja joiden myyntivoitoista maksavat veronsa ja ovat lain mukaan velvoitettuja hoitamaan muitakin yrityksen sivukuluja-ja maksuja ja mm. virhevastuuvelvoitteisesti korvaavat myymiensä autojen vikoja jopa 6kk kaupantekohetkestä.

      Jokainen kaltaisesi varas ja veronkiertäjä siipeilijä, pummi,loiseläjä JOBBARI, epäarvoistaa ja vääristää tällaisten rehelliseen kaupantekoon pyrkivien yrittäjien mahdollisuuksia ja voimavaroja toimia markkinoilla.
      Teistä pitäisi päästä totaalisesti eroon.
      Niin automyynti-, kuin rakennus-, ravintola-ja muiltakin aloilta.

      Te olette yhteiskunnan syöpä.

      Ja vaikka kuinka "ylpeä" jobbariudesta oletkin, niin kaikki vähänkään yhteiskuntavastuulliset ihmiset halveksuvat sinua ja tapaasi toimia. Verokiertäjänä kun syöt loppupeleissä heidänkin lasten suusta leipää nakertaen... kuin rotta konsanaan.

      Oikein Hyvää Alkanutta Vuotta 2012 Kaikille Rehellisille Ihmisille.

      T: Ilmeisestikin monen mielestä "taruolento", rehellinen autokauppias Suomesta.

    • ryrhdfhsfhfthtsdfch

      Tekstistä tuli kyllä hyvin jobbarimainen kuva.
      Ei tuollaista määrää kirjoitusvirheitä näe kuin vähemmistöön kuuluvan jobbarin ilmoituksessa

    • Jobbari ampui toista
    • JuST jOO

      Painukaa veronkiertäjät v*ttuun!

      Jos joskus teikäläisen kohtaan kasvotusten "autokauppiasta" esittämässä, lupaan Uuden Vuoden 2012 kunniaksi vetää jokaikistä jobbaria (=yksityinen henkilö, joka ammattimaisesti autoja myyden ja verot kiertäen aiheuttaa ahdinkoa rehellisille yrittäjille ja muillekin kansalaisille) pataan.

      Kehoitankin tässäyhteydessä, jokaista valveutunutta auton ostajaa tarkkaan harkitsemaan, keneltä ostaa.
      Autoliike on hyvä vaihtoehto ja myös rehellisesti omaa autoaan myyvä yksityinen voi tulla kyseeseen.
      Jobbari (=joka siis aina rikollisen tapaan veroja kiertävä, vastuitaan pakoileva pummi) on täysin käsittämätön ostopaikka, ainakin yhteiskuntavastuullisesti ajattelevalle kansalaiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe