altavastaaja??

kehäkettu79

altavastaajana ystävyyssuhteessa?

Tulee altavastaaja olo suhteessa jossa on aina se osapuoli jolla on aina aikaa, joka on käytettävissä, jolle sopii aina kaikki. Tämä ei tietenkään päde kuin tähän yhteen ihmiseen. En tiedä miten ihminen alkaa reagoimaan tällaiseen vaikka muulla tasolla ystävyyssuhde on ns. tasavertainen.

Käykö siinä automaattisesti niin että arvostus laskee koska toinen on aina available?? Antaako sitä itsestään jotenkin luuserimaisen vaikutelman? ripustautuja?

Olen tottunut yleensä spontaanisti toimimaan ihan siltä kuin tuntuu, eli en lähde esittämään muuta. Jos takki kääntyy niin se tapahtuu sydämestä, eli ei tule olemaan mikään taktinen valinta.

Nyt olen alkanut miettiä että pitäisikö alkaa jarruttaa tätä helppona ihmisenä olemista? Sillä kun tuppaa olemaan sellainen vaikutus että arvostuskäyrä lähtee laskuun. Vaikka itse suunnattomasti arvostan kaikissa ihmissuhteissa mutkattomuutta, helpoutta ja spontaanisuutta.

Tulee vaan typerä olo kun näkeminen yms tuntuu olevan minulle jotenkin huomattavasti arvokkaampaa kuin hänelle

3

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina pätee

      Ihan oikeassa olet, näin se on, kun sitä alkaa rajoittamaan niitä tapaamisia niin kiinnostus toiselta puolelta yltyy, kumma kyllä usein se sitten menettää merkityksensä, väsyn itse kissa hiiri leikkiin.
      Juuri se että muka ollaan ystäviä antaa tunteen riemukkaasta tapaamisesta, ja sitten huomaakin ihan vaan yhtä äkkiä että, kuten sanoit, arvokkuus tapaamiseen onkin yksipuolista. Joten olen tullut tulokseen YKSIN VAHVA

      • kehäkettu79

        Sinänsä jännä ettei tää kuitenkaan päde sellaiseen vanhoihin ystävyyssuhteisiin jotka pysyneet vuosikymmeniä, tai vuosia.
        Mutta niihin ei ehkä sitten sellaista tietynlaista innokkuutta yms sisällykään.

        Toisaalta jos ei sellaista alkuinnostusta ystävyydessä ole niin ei se pääse oikein ikinä kunnolla syventymäänkään mutta sitten se innokkuus kääntyykin itseään vastaan.

        Mut se on totta että jos sitä alkaa tietoisesti rajoittamaan niin kyllä se innokkuuskin siitä sitten hiipuu omia aikojaan.

        Se tunne minkä toinen ihminen saa aikaan sillä arvokkuuden yksipuolistamisella saa aikaan kaikenlaisia ajatuksia. Tekisi mieli toimia samoin, mutta se tuntuisi tosi ilkeältä koska olisi tietoista ja suunniteltua. Toisaalta jos sillä saa toisen havahtumaan ettei tässä kukaan ole itsestäänselvyys...Ja jos toinen ei siitä havahdukaan niin sittenhän se ei ole ollut sen arvoista.

        Surullista vaan kun on ajatellut löytäneensä jotain arvokasta....


    • asjhsajhasklj

      Ihan oikeassa olet, ala vaan rajoittaa "saatavuuttasi". Samoja kokemuksia ja päätelmiä minullakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6153
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3406
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2081
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1646
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1417
    Aihe