Jukka Patrakka
Pohjois-Karjala-projektia aikanaan johtanut Pekka Puska varmasti ihmettelee, mikä on saanut monet suomalaiset hullaantumaan voihin. Kulutuksen kasvu lähestyy 30 prosenttia, mikä on hämmästyttävää vuosikymmenien terveysvalituksen jälkeen.
Lähes myrkyksi julistetusta kovasta rasvasta on tullut myyntihitti, jonka hinta kallistuu. Palaammeko takaisin menneen ajan ruokapöytään?
Pohjois-Karjala-projektilla vähennettiin sydänperäisiä kuolemia varoittamalla kovien rasvojen vaaroista. Myös tupakointia ja ruoan ylenpalttista suolaamista suitsittiin.
Ennen projektia lukuisat noin 50-vuotiaat miehet lähtivät suorilta jaloilta sepelvaltimokohtauksen tappamina 1970-luvulla.
Puska itse arvioi vuonna 2009, että terveyshanke pelasti neljännesmiljoona ihmistä...........
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/vaihtoehdoille-oli-tilaus/726823
Vaihtoehdoille oli tilaus
qwertyujhgbv
0
50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225115Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303658No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241504- 231391
- 141292
- 271198
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221117