Vaalivale: Dieselvero poistetaan!

14+4

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velmies*

      Veljeni olet aivan oikeassa, mutta unohdit erään seikan.
      Siilinjärven kokoomuksen veljesosasto Kreikassa tarvitsee kipeästi käyttövoimaverosta saatavia lantteja. Täytyyhän niitä sitten lähettää sinne.
      Minäkin yritän syödä päivittäin kreikkalaisia aurinkokuivattuja tomaatteja sekä fetajuustoa, jotta heidän taloutensa pysyisi pystyssä, mutta se vielä riitä, kun heidän velkansa ovat niin valtaisat. Kohonnut verotus kuristaa meitä kaikkia. Niinpä minäkin joudun ajekemaan ikälopulla bensarohmulla maailam ääriin enkä voi edes haaveilla edukkaasta dieselistä tai joka maakaasuautosta.

    • lksfdjk

      [sarkasmi päälle]
      Olet kuomaseni oikeassa sinäkin! Asiat ovat nyt hyvin, sillä olemme iloisia maksaessamme saksan pankkien laskuja (ja ranskan). Se lämmittää mieltä, että eteläeuroopan laskut maksetaan Suomessa.
      Ja kyllä nyt on muutenkin hyvin Suomessa: nyt tammikuussa on paljon paremmin kuin kuukauden parin päästä, jolloin on paljon huonommin asiat. Sitten maaliskussa voidaan taas todeta, että asiat on paremmin kuin kesäkussa tai loppuvuodesta, jolloin työttömyys on korkeampi kuin koskaan.
      [sarkasmi pois päältä]

      Ainoa tapa vaikuttaa on potkaista sixpack pois vahinkoa tekemästä.

    • nolla

      Kreikassa dieselvero on 0%. Heidän ei tarvinnut nostaa/aloittaa kun Suomi maksaa heidän puolestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      118
      4907
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      223
      3914
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1394
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1384
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      586
      1279
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1165
    Aihe