Biisiä. http://www.radiorock.fi/musiikki/500-kovinta/100/25-1
Listalla on kovaakin kamaa, mutta paljon kovaa myös puuttuu.
mm. Black Sabbath:in The Mob Rules on mielestäni yksi kaikkien aikojen raskaimpia Hevialbumeita. Levyltä ei tainu olla yhtään biisiä listalla (ainakaan 200 parhaan joukossa)
http://www.youtube.com/watch?v=-dPaFKG6ECg&feature=related
Radio ROCK ja 500 kovinta
6
1150
Vastaukset 6
- (Oum)
Kunnon joka pojan hittilista :DD
Kyllä huomaa kun katsoo noita biisejä, että suomalaiset ovat niin helvetin typerää radiohittiporukkaa. Kuka oikeasti kehtaa väittää, että esim. Paranoid on Sabbathin paras kappale tai Raining Blood Slayerin tai Ace of Spades Motörheadin. Tällaiset listat ovat typeriä koska keskiverto radion kuuntelijat äänestävät AINA bändin isointa hittiä.
Voi tsiisus mikä teinilista... - Shole
Raining Bloodin kyllä on sieltä parhaasta päästä, tuskin osaan aivan 100% varmuudella sanoa edes itsekään mikä olisi Slayerin paras omasta mielestäni.
Mutta että Puppets - Paranoid - Stairway!!! Voi ulliP! - huoh...
hei kuka jaksaa laskee kuinka monta kymment metallicaa oli listal? tai black sabbathii, ac/dc:tä? onneks ees jotaa uuenpaa kamaa löyty sielt.. mut ihan perseestä koko lista, tätyttä paskaa
- Quantanamo
Tuo listakin on loppujen lopuksi hyvin kaukana ROCK-listasta. 90% listan biiseistä ja bändeistä on metallia. Metallimusiikki on toki rock-musiikin alagenre, mutta tuolta listalta puuttuu lähes täysin esimerkiksi progressiivisen rockin ja psykedeelisen rockin kappaleita, ja muutenkin vähän monimutkaisempi musiikki loistaa poissaolollaan.
Tuon pitäisi olla joku 500 kovinta metallibiisiä lista, koska ihan oikeata ROCK-musiikkia tuolla listalla on vain murto-osa. Kuten joku jo aiemmin totesi, suomalaiset ovat typerää kansaa...- Shole
I agree. Jos listalle olisi äänestetty Lauri Tähkää, niin siellähän olisi. Tällainen vapaa äänestyshän on aina kansan tahto. Joku viisas on joskus todennut että "länsimainen demokratia on paksa yhteiskuntajärjestelmä, mutta parempaakaan ei ole"
- Poro Tallinnasta
En ole koskaan erityisemmin arvostanut näitä äänestyksiä, enkä varsinkaan sen jälkeen, kun NME:n lukijaäänestyksessä vuonna 1997 äänestettiin Radioheadin OK Computer kautta aikojen parhaaksi rock-albumiksi pari kuukautta ilmestymisensä jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521050
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust40958Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7854- 89806
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3674Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it189629Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25627- 73607
- 57593