Ensinnäki, en tienny yhtää millä palstalla mun pitäis tätä kysyä. Toiseks, en tiiä onko toi "ammattinimikkeitä" ihan oikee nimitys niille :D
Mutta siis niin, mitä eri noita ammattinimikkeitä on tavarataloissa, niinkun esim myyjä., osastonjohtaja (?), myymäläpäällikkö yms. ? Ja kuinka monta yhdessä tavaratalossa on noita kaikkia? Ja jos osaatte kertoa vielä että miten noihin kaikkiin ammatteihin voi opiskella, tai siis että mihin kannattaa lukion jälkeen jatkaa.
Mitä ammattinimikkeitä toimii tavarataloissa, esim. Sokoksella?
3
306
Vastaukset
- tartutoimeen
Jos haluat kaupan töihin, mene sinne ensin vaikka kassalle (jos pääset). Kaupallinen tutkinto varmaan auttaisi. Jos Sokos kiinnostaa, mene työhönottajan puheille, kyllä he kertovat myös urakehitysmahdollisuuksista. En tiedä, onko S-liikkeellä omaa koulutusta, mutta Pirkkalehdestähän saa lukea, miten Kesko kouluttaa. Siellä on mahdollisuus edetä vaikka kauppiaaksi. Olen saanut sen kuvan, että yleensä edetään porras portaalta oman ketjun sisällä. Kassalta, osastovastaavaksi, päälliköksi, ostajaksi jne. Reippaasti vaan käymään työhönottajien puheilla. Eikö kukaan tuttusi/läheisesi ole ollut kaupassa/tavaratalossa töissä?
- jollas
jollas-instituutti kouluttaa s-ryhmäläisiä.
- bmw116i
Jos asut Suuressa kaupungissa kuten Helsinki, Tampere ja Oulu niin harkitsisin opintoihin kuuluvan työharjoittelun paikaksi Stockmann konsernia. Helsingissä Pitäjänmäen hallinto/varasto-osastolla näkee pari kertaa vuodessa koulun lähettämiä harjoittelijoita.
Pitäjänmäellä voit harjoitella ostajien parissa, valokuvaus-studioissa, konsernin hallinnossa jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-348119Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1016314Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1184468- 1564347
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain654004Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.642705- 1652116
- 652008
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1501908- 471708