Työtön ja osatyökyvyttömyyseläke päätös

Leipäjonoonko ?

Hain erilaisten sairauksien takia työkyvyttömyyseläkettä ja myönnettiin 3kk kuntoutustukea ja uuden hakemuksen jälkeen sain osatyökyvyttömyyseläke päätöksen. Määräaikainen työ loppui sairasloman aikana eli olen työtön enkä todellakaan pysty palaamaan työelämään edes osa-aikaisena. Ikää 57v. Osaako joku kertoa mitä tässä pitäisi seuraavaksi tehdä. Eläkkeen määrä n.550 ja siitä verot veke. Haenko taas eläkettä vai tuleeko bumerangina ?

9

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • q

      Menet ilmoittamaan työnhakijaksi, varaa kunnon aika itsellesi.Saat työttömyyspäivärahaa työkyvöttömyysekkeen työeläkelaitokselta sekä jonkin osan kelalta.Työvoimatoimistossa sekä kelassa osaavat sinua paremmin neuvoa. Työvoimatoimisto tarvittaessa voi maksaa sinulle myös erikoislääkärin, lisätutkimuksia ym. Työkyvyn huomioon ottaen työtä sinulle ei välttämättä voida tarjota, huomioon ottaen työkykysi.

      • leipäjonoonko?

        Kiitos q vastauksestasi, selvitti kyllä paljon. Jäin kuitenkin miettimään kannattaisiko tehdä valitus muutoksenhakulautakuntaan. Siellähän pitäisi olla puolueettomat virkailijat tulkitsemassa asioita. Olisi 30 päivää aikaa toteuttaa se. Asumistuki varmasti myös pienenee ja uusia päätöksiä joutuu taas odotteleen niin kauan, että tilit tyhjenee. Jos ei ole kipujen takia saanut tähänkään asti nukuttua, niin loputkin yöunet ovat asioiden takia varmasti kaikonneet.


      • q
        leipäjonoonko? kirjoitti:

        Kiitos q vastauksestasi, selvitti kyllä paljon. Jäin kuitenkin miettimään kannattaisiko tehdä valitus muutoksenhakulautakuntaan. Siellähän pitäisi olla puolueettomat virkailijat tulkitsemassa asioita. Olisi 30 päivää aikaa toteuttaa se. Asumistuki varmasti myös pienenee ja uusia päätöksiä joutuu taas odotteleen niin kauan, että tilit tyhjenee. Jos ei ole kipujen takia saanut tähänkään asti nukuttua, niin loputkin yöunet ovat asioiden takia varmasti kaikonneet.

        Lääkäri varmaan kirjoitti lausunnon työkyvyttömyytäsi varten, mutta nämä eläkelaitosten sekä kelan lääkärit aina kummasti hakemukset kumoavat, mikä on hullua koska eivät tavallaan" usko" kolleegoitaan, vaikka ovat arvioineetkin sinut työkyvyttömäksi ja näkemättä ihmistä.Valituksen ilmeisesti haluat tehdä sen takia että saisit täyden työkyvyttömyys eläkkeen?Tilaa nyt kuitenkin työvoimatoimistoon ensin aika, sekä käy kelassa, jotta korvausasiasi alkavat rullaamaan ja uuden asumistukihakemuksen tottakai teet myös, koska eläkeläiset saavat paremmin tukea.Työkyvyttömyys lasketaan prosenteissa(työeläkelaitoksen sivut).Tilannettasi en tarkalleen tiedä, mutta toiset saavat todellakin monet kerrat valituksia laittaa, ja tottakai kannattaa.Asiat kyllä alkavat sujumaan ja korvaukset rullaamaan.Hyvää tätä vuotta!


    • valittaja.

      Tee valitus, jos et pysty tekemään töitä.

    • ericcartman

      Itse olen työkyvyttömyyseläkkeellä. Aluksi olin osatyökyvyttömyyseläkkeellä. Saihan sitä muistaakseni 2 krt tehdä valitus eläkeyhtiöön ja päätös oli kielteinen kun haki täyttä työkyvyttömuuseläkettä. Ainoa mikä kielteisen päätöksen sen jälkeen pystyy kumoamaan on "mikä sen nimi nyt oli....eläkelautakunta muistaakseni".Sinne pitää tehdä valitus eläkevakuutusyhtiön päätöksestä.

      Tietenkin jos sinulla on oleellista muutosta tullut sairauksiisi voit ne myös pyytää lääkärin lausunnolla ja lähettämään omaan eläkevakuutusyhtiöön jos he myöntyisivät täyteen työkyvyttömyyseläkkeeseen. Lopullisen päätöksen kuitenkin tekee eläkelautakunta jos eläkeyhtiön päätös on kielteinen.

      Erikoislääkärin lausunnot ovat painavampia kuin jonkun työterveys tai terveyskeskuslääkärin. Esim Psykiatrin lausunto on niin painava asia että eläkevakuutusyhtiö sitä harvoin voi voittaa eläkepäätöksen synnyssä. Kunhan vain mainitsin tuon psykiatrin. Itsellä on nivelreuma ja kummatkin lääkärit sekä työterveys että reumatologian erikoislääkäri puolsi työkyvyttömyyseläkettä ja Ilmarinen ei sitä myöntänyt ennenkuin eläkelautakunnan päätös oli myönteinen.

      Lycka till!!

    • Leipäjonoonko

      Kiitos vastaajille, neuvoistanne on ollut paljon apua. Olen tehnyt valituksen muutoksenhakulautakuntaan, hoitanut kelan ja työkkärin kanssa asiat ja parin viikon päästä pääsen tekemään ensimmäisen hakemuksen myös liittoon. Ihanaa että on ihmisiä, jotka oikeasti välittävät ja vastaavat asiallisesti, siitä sain avun lisäksi myös hyvän mielen ja jaksamista. Mukavaa talven jatkoa ja kerron kyllä, mitä jatkossa seuraa, epäilen kyllä hylkyä, mutta katsotaan sitä sitten

    • somasami

      Kuink, saitko eläkkeen

    • Leipäjonoonko

      No kiva kun joku on vielä asiasta kiinnostunut.
      Lääkärillä on joutunut taas juoksemaan, kun loppui kävely kamalien kipujen takia. Takana monta tutkimusta ja valituslautakuntaan lähti jälkijunassa vielä yksi lausunto, soitin kyllä ekaks, että vieläkö kerkiää, niin juu, vastahan helmikuussa sain valituksen sisään sinne, jotta hyvinhän vielä aikaa lisäselvityksille on.
      Eli en ole saanut vielä päätöstä, taitavatten olla lomillakin heinäkuun, jotta josko jo jouluks, ja kyllähän sen vastauksen arvaa, mutta ainahan sitä voi yllättyä positiivisesti.

    • Liisa

      Sain myös hylkäävän päätöksen osatyökyvyttömyyseläkkeestä ja nyt olen laittanut valituksen menemään, en kyllä usko että päätös muuksi muuttuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe