Diesel, oma kulutus ja rekat/sakot

Diesel.kulkee

Juu, ajelin n 180km tasaisella max.nopeudella 5. vaihteella:
Kulutus 3,9 - 4,2 L / 100km. Millä bensa-autolla pääsee samaan?
Entä kuluero kun 30 000km/ V? Perheen kakksotiisselillä!

Ykkönen piti sitten ostaa säästömalli kun on niin kallista:
n 300hv sijasta n 200hv ja hintaero 70 000e - 58 000e = 12 000e, sillä saa ajella aika pitkään. Tuon aiheutti valtion peepäätös taas verottaa lisää autoilijaa....

Ihmetyttää kuljetusalan vaikerrus:
Eilen taas roska-auto ajeli 98km / h kohti Ämmässuota. Miksei omistaja lue piirturia, miksei kehota säästämään? Vai saako sillä ylinopudella sitten enemmän rahaa eli keikkaa hoidettua?
Ei kiinnosta ikinä poliisia rekat 10-20 km/h ylinopeus. Mutta kun minun Premiumin 15km/h menee aina ja heti sakoille.... Plääh! Kumpi vaarallisempaa?

10

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3210

      Jos ajelit kaasu pohjassa, kulutuksen pysyessä 4 litran pinnassa, on allasi Aixam, mopoautojen premium. ihan 200 heppaa tuossa ei ole,vaikka äänen perusteella voisi näin päätellä.

    • Ugrilammas

      Onko tuo max nopeus sama kuin alinna mainittu 15 km/h? Muilla vempeleillä on vaikeaa löytää 180 km testirataa, jossa nopeutta ei tarvitse muuttaa.

      Meillä perheen ainoa diesel, jolla pääsee vaivattomasti ohi 98 km/h ajavasta roska-autosta vain 110 km/h nopeudella, josta ehkä vain nuhdellaan Ämmässuon kohdalla, kuluttaa Etelä-Suomen sekalaisessa ajossa 4,8-5,2 litraa sadalla ja vaihteitakin on 6. Autoa ei mainosteta Premiumina, koska valmistajan, jälleenmyyjien ja asiakkaiden itsetunto on muutenkin riittävä.

      Suosittelisin kulkevaa dieseliä vertaamaan myös tankkaamansa polttoaineen määrää mittariston näyttämään, ainakin vanhoillisempi saksalainen takavetomerkki loihtii näytölle sellaisia lukemia, että niitä ei usko edes vanha erkkikään.

      Premiumlässytys kannattaisi jo jättää pois. Sen taisi lanseerata Volvo tänne pohjoismaihin siinä vaiheessa, kun mallisto muuttui Fordiksi ja oli pakko keksiä jotain massasta erottuvaa, Onneksi uudisvolvoilijat löysivät merkin omakseen silloin ja nyt sitten sinikaulukset ajelevat Focus/Mondeoilla ja tradenomit V50/V70-sarjalaisilla. Ehkäpä tuo alkuperäinen merkki on sittenkin parempi, usein kuluvia varaosia löytyy joka paikasta.

    • diesel.kulkee

      Testiradalla oli kurveja ja hidasteita.
      Suomalaista kanta- ja mottoritietä pääk-seudulta läntisen uudenmaan kautta takaisin länsi-hkiin.....
      Oli myös liikennevaloja.
      Juu, ruotsalainen vm 2011 auto oli alla.
      Uskomattoman pieni kulutus.
      Tosin se noudee kun käyttää webastoa eli ei osaa mittari huomioida webaston kulutusta. Se on todettava tankkauksella ja verrata eroa.
      Useimmat täällä eivät ymmärrä että webasto kuluttaa äärettömän paljon.
      Matemaattinen merkki on kahdeksikko maaten.
      Eli kuluttaa vaikkei aja, heh!!!
      Aixamin olen nähnyt ja se kuluttaa enemmän kuin oikeat autot!

    • tutkaaja2

      Kannattaisi sun premiumissa tarkastuttaa mittari, kuorma-auto, ei vaan tänään kulje 98km/h. Aina näitä kotipoliiseja vain sikiää näkojään lisää.

      • tieto.

        Kyllä voi kulkea. muutamina vuosina sai tuoda euroopasta käytettyjä kuorma-autoja suomeen ilman että niihin täytyi asentaa suomessa nopeuden rajoittajaa.


      • 054+hw
        tieto. kirjoitti:

        Kyllä voi kulkea. muutamina vuosina sai tuoda euroopasta käytettyjä kuorma-autoja suomeen ilman että niihin täytyi asentaa suomessa nopeuden rajoittajaa.

        Niin sai. Ei tarvinnut rajoitinta uuteenkaan. Roska-auton eli oikean kuormurin kokoluokassa viimenen vuosimalli molemmissa tapauksissa oli 1987 eli aika vähissä on noi sataa kulkevat nykyään


    • qaw

      kyllähän taas..onkohan aloittaja harkinnut korviensa välin tutkintaa..

    • C200 vm 2011

      Miksi bensa-autolla pitäisi päästä samaan. Oma Bensamersuni vie keskimäärin 8 l satasella.
      Onko raha todellakin niin tiukassa että pitää kehua muutamien satasien vuotuisilla säästöillä.

      • ajokilometrit

        Jos aloittajan diesel vie matka-ajossa 3,9-4,2 tienpäällä ja heittämällä ehkäpä 5 litraa seka-ajossa ja sinun bensa-Mersusi kertomasi 8 litraa. Sinun kulusi 100 kilometrillä on (jos ajat 95:lla tämän päivän keskihintaan 1,56) 12,48 eur.

        Aloittaja ajaa dieselillään (keskihinta 1,52 eur) sata kilsaa hintaan 7,6 eur.

        Aloittaja aprikoi paljon tulisi vuodessa 30 thkm maksamaan.
        hänelle se maksaisi polttoainekuluina 2280 eur. Sinun bensa-mersullasi sama matka maksaisi 3744 euroa. Eroa tulisi 1464 euroa.

        Jokainen päätelköön, onko kyseessä pikkuraha vai ei. Vaikka tuosta vähentää nyt tänä vuonna pienentyneen diesel-veronkin, säästää silti noin paljon ajava kummasti. Jos samoja kärryjä kumpikin pitäisitte vaikkapa 4 vuotta, olisi pottoainelaskunne erot jo liki 6000 euroa jos ajaisitte nuo samat kilometrit!! Olis siinä äkkiä yksi käytetty mersu tienattu.


    • aloittajaehkähullu

      Alottaja tässä vielä.
      Juu-u, kommentteja tulee ja usein ne täällä halventavia!
      Toki taas välissä rakentaviakin. Kiitos niistä.

      Korvienväli täytynee tsekata kun näin hulluja kirjoitan.
      Vanhoja tai uusia ne rekat, kuitenkin toiset menevät sen 100km/h ja ihan halvan kännyn gps varmistaa sen.

      Aloitus oli vastaprovo niille huutajille jotka innoissaan suu vaahdossa ilkkuvat dieselautoilijoille. En näe mitään huonoa bensa-autoilijoissa. Harkitsin bensaa itsekin mutta isommat lähes pari tonnia painavat laatuautot kuluttavat/maksavat bensalla yhä ihan tolkuttomasti. Pikkubensat 1,4Tsi:t ym ovat järkeviä taas.
      Audi A5-7, Bmw 500, Jaguar XF, MB jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2124
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2028
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1818
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1496
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1399
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      548
      1156
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      998
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      937
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      929
    Aihe