Mitä järkeä on suosikkilistata autoja, jos ei ole mitään edes ostamassa? Nettiautossa on joissakin yksittäisissä autoissa jopa lähes 100 suosikkilistausta, mutta silti yksikään suosikkilistaaja ei ole pystynyt ostamaan niitä autoja.
Nettiauton suosikkilistaukset
Lähes 100 yhdessä
697241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
voitko antaa muutaman esimerkin?
Ilmoituksen on katsonut 41536 ihmistä, mutta kukaan ei ole ostanut sitä.
www.nettiauto.com/4472294
Toisen ilmoituksen on suosikkilistannut 87 lukijaa, mutta ei yhtään tosiostajaa.
www.nettiauto.com/4497756
Taitaa olla pelkkiä haavelijoita suurin osa Nettiauton lukijakunnasta.
No tulipa pitkää tekstiä. Olin vain niin tuohtunut. Huonoin auto koskaan, mikä mulla on ollut, oli 9 vuotta ollut samalla vanhalla miehellä. Paras yllätys yllätys oli ollut ennen minua kiertueella tyylin käyttäjä-pikkuliike-käyttäjä-yksityisten vaihtokauppa ja sitten minulle.
Joissakin ilmoituksissa on 10-30 kpl kysymyksiä ja myyjältä usein ihan asialliset vastaukset. Siitäkin huolimatta auto vain pysyy myynnissä viikosta toiseen.
Kyselijät ja listaajat eivät yleensä koskaan osta mitään. Tosiaostajan tunnistaa siitä, että hän ei listaile eikä lähettele sähköpostia. TOSIOSTAJA SOITTAA!
Suomalainen luulee, että mitä kalliimpi hinta, sitä parempi auto, vaikka oikeasti kyse onkin vain myyjien ahneuden eri tasoista.
Ja puhelimessakin kysytään oleellisia asioita. Onhan niitäkin jotka soittavat, mutta kyselevät täysin joutavia ja lopuksi toteavat että "tulen katsomaan sitten kuuden viikon päästä kun sielläpäin ajelen".
Tosiostaja löytyy kuitenkin todennäköisemmin soittajien kuin suosikkilistaajien tai sähköpostittelijoiden joukosta.
Näin se kyllä menee. Ja nimenomaan soittajien. Tekstiviestispedeistä yksikään ei ole tähän mennessä tullut katsomaan autoa. Jotain pientä, kuten Aku Ankan taskukirjoja olen tekstiviestilläkin myynyt, mutta auton ostaja soittaa.
Ei ole mitään syytä soittaa kerjäläismyyjille. Heille voi lähetellä typeriä kyselyitä ajankuluksi.
TOSIMYYJÄ laittaa hinnan oikein, eikä kerjää kuin vanha pultsari.
kuuluu suomalais-ugrilaiseen kansanperinteeseen, tämä pieleen hinnoittelun taito. Katsokaapas Saksan tarjontaa, siellä hinta-laatusuhde on huomattavasti tarkempi. Siellä löytyy listalta arvo kaikissa normaalitapauksissa jos auto ei ole liian vanha tai Saksassakin harvinainen. Suomessa sen sijaan pyydetään hulluja jotta olisi "tinkivaraa" samoin kuin jossan lähi-idän basaarissa. Miettikää suomalaiset ostajat ja myyjät ja sen jälkeen hävetkää.
Minäkin vastailin aikaisemmin sähköpostilla kysyville "ostajille". Yhtään kauppaa en kuitenkaan ole vuosien varrella sähköpostin kautta saanut joten viime aikoina olen vastannut vain puheuihin.
Moni haluaisi ostaa suosikkilistaamansa auton, mutta vain harvalla on siihen todellisuudessa mahdollisuus.
Kiinnostaa kovasti mutta ei ole varaa ostaa.
suosikkilistauksilla ei ole mitään merkitystä.
Volvon hinta on noussut 600 eurosta 15000 euroon.
Näinhän se menee. Jos ollaan ostamassa jotain niin uskalletaan kyllä soittaa.
Itsellä oli kyllä sellanen tilanne syksyllä että täyty vaihtaa autoo ja puhelin oli rikki. Tekstarit kyllä meni perille ja tuli perille normaalisti joten otin myyjään tekstarilla yhteyttä. Ajattelin että vastausta ei tule välttämättä ollenkaan mutta tuli ja kaupatkin tehtiin.
Mutta 99,9% tekstarikyselijöistä ei uskaltaudu koskaan edes paikanpäälle
Listaajat ovat AUTOLIIKKEIDEN MYYJIÄ.
Voi teitä hölmöjä autojuntteja. Muistakaa YKSI kultainen sääntö:
TÄMÄ PALSTA KUHISEE AUTOKAUPPIAITA ja muista vastaavia edunsaajia !!!!
===============================================================
tuonkun jaksaisitte muistaa, niin ymmärrätte, miksi teitä vietiin velkakurjuuteen.
Tiedätkö mitä tarkoittaa sana kylähullu?
Yksi ihminen voi merkitä tietyn auton suosikiksi vain kerran.
Yli 4000 katsojaa eli ihmettelijää mutta niistä vain yksi oli oikea ostaja.
LUKEE AINA ROMANIEN ILMOITUKSISSA CAPS LOCK PÄÄLLÄ!!!!!
Joppareita!
Ei ole myöskään mitään järkeä vastata persaukisella kerjäläisostajelle jonka ainoa maa sijaitsee kynsien alla.
Niinkuin sinäkin.
Mä ainakin harrastan sitä ihan vaan sen takia, kun kaltaisesi hölmöläiset siitä suivaantuu.
Vaikka olen kirjoittanut myynti-ilmoitukseeni että en vastaa sähköpostikyselyihin enkä alenna valmiiksi halpaa hintaani yhtään, niin silti koko ajan tulee sähköpostilla kyselyitä, että myynkö 30 prossaa halvemmalla.
suosikkilistauksia mutta ei yhtään soittoa kolmen viikon aikana.
Liikkeet näkevät suosikkilistaajien puhelinnumerot. Onkohan joku soittanut niihin ja jos on niin mitä ovat vastanneet?
On soiteltu.
Selityksiä kaikenlaisia, ei yhtäkään oikesti autoa ostamassa olevaa.
"Joo tota oma pitäs saada myytyy eka pois..." ja kun kerrot, että käyhän meille autot vaihdossa, niin hepulla on -89 BMW 5000euron hinnalla. No eihän se sitten käy...
"Totaku pitäs päästä töihi enskesänä ni sit voisin rahotuksell..."
"Joo ku oottelisin et hinta vähä laskis..." Tämä selitys siis SuomenHalvimman suosikikseen listanneelta. Ja kun soittaessa kerrot, että jos heti pääset ostoksille (2päivää rahojen keräysaikaa) niin pudotellaan tonni hinnasta pois; eipä tule tuokaan.
"Kun katsastuskin on kohta... oottelin et ois just leimattuna" Tähän kun kerrot, että tottakai katsastetaan ennen myyntiä ja soitat seuraavana päivänä kun auto leimattu; "jaa no joo... emmää sittenkää tiiää, on tota matkaaki 300km..."
Eli ihan HÖPÖHÖPÖ-PAVIAANEJA SUURINOSA, ellei peräti jokaikinen suosikkilistaaja.
Ihan joskus (tiedossani olevia) käynyt niin, että aikuinen henkilö suosikkilistaillut itselleen kiinnostavia autoja pari-kolme ja meille ostoksille astellessaan sanonut, että käy nuo kaikki läpi ja ostaa sopivimman.
Silloin on mukava tavata uudelleen tämä ostaja, kun marssii seuraavana päivänä takaisin ja rahanipun kanssa hoputtaa papereiden tekoon. Oli se meidän myynnissä oleva (tällä kertaa) se sopivin.
Pari asiakasta jopa näyttänyt ne muut suosikkilistaamansa vertailuksi.
Tämä on muuten ihan hyvä myyntineuvottelu-vinkki ostajalle. Myyjänä tottakai pyrkii omaansa vertaailussa kehumaan, mutta jos tosiasia on, että vertailukohteissa olisi jotain asioita paremmin, on tuo hyvä tinkimisargumentti. Hinnankorjaus, paremmat renkaat/vanteet tmsv. saa hyvinkin tingittyä hyvin perustelluilla vertailuilla. Toki voi käydä niinkin, että vertailussa myynnissä oleva auto "korostuukin" arvoon arvaamattomaan, paremmilla varusteilla, vähemmillä ajokilometreillä tms. ja ostaja onkin valmis ostamaan auton heti; niitä muita käymättä edes katsomassa.
Ei kannata soitella. Ei suosikkilistaus ole mikään ostoskori tai edes puolittain sitova varaus. En ole suosikkilistaajille soitellut koska yksityisille listaajat eivät näy. Mutta nettikyselijälle olen soittanut. Keskustelu:
"N.N tässä terve. Olit mun autosta kysellyt?"
"Ööhh..yhhhhh..ääähhh...mitäs autoa mä olinkaan kysellyt?"
Luulisin että listaajat ovat vielä pahempia.
Minulla oli Suomen halvin vastaava vuoden 2006 auto myynnissä alle 5000 euron hinnalla. Yhdelle suosikkilistaajalle olisi pitänyt hyvittää 2200 euroa Nissan Micrasta, joka oli vuosimallia 1999, litran koneella ja ajettu yli 200 000 km. Eikö sellainen ole korkeintaan 500 euron arvoinen? Minun autoni olisi siis mennyt vähän yli kolmella tonnilla, kun muut pyytävät samalaisista 6000-8000 euroa. Eli Suomen halvimmalla hinnalla olevaan autoon olisi pitänyt antaa ikivanhasta romusta yli neljän samanlaisen romun arvosta hyvitystä.
max. 500 egeä.
Kerran soitin. = Ostin jo...
Matti Vanhanen.... Yrittäjien maineen pilaaja.
Suosikeissa 15-henkilöllä.
Katsontakertoja yli 20000.
Hinta edullinen.
Kysymyksiä/vaihtotarjouksia kymmeniä.
Soittoja kourallinen, neljä tai viisi.
Paikanpäälle saapuneita, nolla.
Tässä autoliikkeen myynnissä olevasta autosta esimerkkitilastoa...
Eli eipä nuo katsojamäärät tai suosikkilistaajien määrät vaikuta mitenkään auton myyntiin.
Päinvastoin, pöllöimmät kuvittelee, että autossa jokin vika kun ei jo ole mennyt kaupaksi kun on noin "haluttukin".
Vuodenvaihteessa juuri myyty esim. 20000euron auto (SuomenHalvin vertailussa samanlaisiin) ja jossa suosikkilistaajia/katsojamäärät huipussaan ja ostaja (joka saapui kyselemättä paikalle) ihmetteli miksi ei ole jo mennyt kaupaksi? Kerroin, että eipä ole kukaan ennen sinua käynyt edes katsomassa... koeajeli, soviteltiin vaihtarin hinta ja osteli pois.
Itseasiassa, useimmin myydään auto, jota ei ole kysytty, ei listattu... ostaja vain saapuu paikalle, koeajaa ja ostaa pois.
Tässäkin esim.tapauksessa heti kun auto poistettiin myynnistä, tuli kolme hätäistä puhelua; "Onkos se nyt sitten myyty... voih... oisin tullut ens viikolla ostamaan..."
Aivan. Niin varmaan oisit tullut.
Ilmoitusten katsojista ehkä yksi sadasta on varsinainen ostaja.
Välillä tuntuu että korkeintaan yksi tuhannesta.
Monet katselevat vain ajankulukseen isommasta palkasta ja lottovoitosta haaveillen.
http://www.nettiauto.com/kia/cerato/4498417
Tämä kertoo jotain olennaista suosikkilistaajista. Lauantaina tullut ilmoitus ja 54 suosikkilistaajaa. Arvioisin että kolme noista suosikkilistaajista soittaa.
Noin halvalla (3450€) menee melko varmasti johonkin toiseen autoliikkeeseen, josta se myydään paljon kalliimmalla eteenpäin.
Ensimmäinen myyjä sai Kia Ceratolla 54 suosikkilistausta, kun hinta oli 3450 euroa. Nyt sama auto on toisella myyjällä, mutta siitä halutaan 5900 euroa. Suosikkilistauksia on kalliimmallakin hinnalla kertynyt 16 kappaletta.
www.nettiauto.com/4517476
Edellinen liike kauppasi Ceratoa vuoden 2005 autona ja 135 tkm ajettuna. Nykyinen omistaja myy sitä vuoden 2006 autona ja 130 tkm ajettuna. Auto on siis nuorentunut vuodella, kilometrit ovat vähentyneet 5000 km ja hinta noussut 2500 euroa. Silti kysyntää tuntuu riittävän.
Juuri niin kävi. Katso viesti hieman alempana. KIA Ceraton IUI-577 hinta nousi 3450 eurosta 5900 euroon, kun myyjäliike vaihtui.
"Halojaaaaa! Sulloon autoo myynniiis. Myytkö puoleen hintaaaan?!!! Otatko hyvä tiisselin vaihooos?!!!"
pussihousut soittelee.
Se on romaanihenkilö.
Suosikkilistasuosikki tässäkin.
http://www.nettiauto.com/nissan/200sx/4209996
turpo interkuurel
takapotku urheiluauto ei kiinnosta talvella.
http://www.nettiauto.com/chevrolet/alero/3819846
Tässä taas esimerkki suosikkilistaajasta tuolla kysymystilassa.
"oon katellu tätä ilmotustas puolisen vuotta. "
Joo, just. Sillon kun joku kiinnostaa, hommataan se budjetti valmiiksi ja toimitaan, ei suosikkilistailla. "No kun mä oottelisin et hinta tippuu".
Ja tuokin auto on suosikkilistattu 11 kertaa. Mitä noiden yhdentoista listauksen takana on? Taloussuunnittelua hallitsevia tosiostajia? Epäilen.
Aina ei vika suinkaan ole ostajissa.
Mulle tulee mieleen, että tässä tapauksessa myyja ei ole kovin joustava. Tuossa on pyyntihintaa pudotettu peräti 50 euroa! Tuollainen "ale" tarkoitanee, että myyjän käsitys tinkimisvarasta poikkeaa suuresti potentiaalisen ostajan arviosta siitä, paljonko myyjä alentaa hintaa.
Jos myyjä ensi töikseen ilmoittaa, että euroakaan ei hintaa enää alenna, niin kaupan syntymiseen ei ole aineksia koossa.
Voi olla noinkin. Hinnanalennuksiin liittyvä käänteispsykologia on tarkka juttu. Ei liikaa eikä liian vähän. Alennus tyyliin 50 euroa per ilmoituskerta voi antaa kuvan siitä että myyjä haluaa pelata jotain sovellettua hollantilaista huutokauppaa eikä kukaan puhalla riitaa poikki kun kaikki odottovat miten alas hinta voi tippua.
Vastaisesti jos auton hinta tippuu heti tonnilla, se antaa vähän sellaisen kuvan että auto halutaan vain nopeati kiertoon jonkun oleellisen vian vuoksi. Ja kun kyse on Suomessa huonosti tunnetusta automallista, minkä arvostus Saksassa tai Yhdysvalloissakaan ei ole kummoinen, korkea joustamaton hintapyynti vain pelottelee potentiaalisetkin ostajat pois.
koko alennuksien kerjääminen. Johtuu tietenkin osittain siitä ettei Suomessa ole oikeastaan kellään tietoa auton "oikeasta" arvosta, varsinkin jos puhutaan muutamaa vuotta vanhemmasta autosta. Saksassa muuten tuo tieto on haarukoitu paljon tarkemmin ostajien tietoon koska siellä on useita organisaatioita jotka päivittävät autojen arvon useita kertoja vuodessa. Esimerkiksi Schwacke-lista tai vaikkapa Auto-Liste.de. Tällaiset listat antavat jo vankan pohjan yksityisenkin myyjän hinnoitteluun ja tinkiminen tapahtuu vain auton todellisen kunnon perusteella. Suomessa ei todennäköisesti tulla koskaan pääsemään näin pitkälle.
Kyllä yksityinen myyjä lähtee yleensä ensiksi hakemaan epärealistisen korkeaa hintaa. Ostajat sitten ilmoittavat mitä ovat kukin halukkaita maksamaan. Harvinaisille autoille hinta löytyy näin, Toyotien hinnat voi katsoa netistä suoraan.
näin toimitaan yleensä silloin kun on autolle joku säilytyspaikka.
taivasalla maatessaan auto ei parane seistessään.
Tää tietokone aika ym on tehnyt ja tekee noista NikoJampoista niin epäsosiaalisia,että ei yleensäkään mitää live kontaktia! Kas kun ei pyydetä neuvottelemaan messengeriin tai facebookin chattii kaupoista!!
Nuo suosikkilistaajat ja kysymyksen esittäjät on juurikin noita pellejä,ja ne 95% johda yhtään mihinkää! ajan tuhlausta.
Suosikkilistauksia ei kannata noteerata millään tavalla.
Suosikki listatut ylensä ylihintaisia!
Ei ne kaikki ole ylihintaisia. Suomen halvimmassa 12 vuotta vanhassa Corollan farkussa on 30 suosikkilistausta mutta rahaa noilta listaajilla ei tunnu löytyvän edes reilua tonnia.
Suosituslistan auto jota katsottu yli tuhat kertaa eikä syntynyt kauppoja joku mättää.EI MAKSA VAIVAA?
Eiköhän tuokin Corolla farmari ole kohta jossakin toisessa autoliikkeessä myytävänä kaksi kertaa kalliimmalla hinnalla.
Mitä kalliimpi sitä parempi kuvittelee pertti perustallaaja ja maksaa aina kaikesta liikaa. Autojen hinnoissa on enemmän kyse eri myyjien ahneuden tasosta kuin mistään muusta. Sama auto voi maksaa yhdessä paikassa 1500 € ja toisessa 3000 €.
anna esimerkki.
http://www.nettiauto.com/bmw/525/4708296
525 Tds Bmw, katsottu yli 5000 kertaa, 19 kertaa suosikkilistattu ja 146 kysymystä myyjälle. Viimeksi tietoja päivitetty huhtikuussa. Kysymys kuuluu, miksei ole vielä mennyt kaupaksi?
http://www.nettiauto.com/bmw/525/4708296
Näkyy olevan vieläkin. 23 suosikkilistausta ja 230 yhteydenottoa.
Jotain on pielessä pahemman kautta...
se on vähän sama kuin näyteikkunaostokset. Silloin käydään vaan kattelemassa. Taitaa tuo tapa kuulua ES-Jonneille. Ja jos joku ei vielä tiedä, mistä tuo ES tulee niin Euroshopperin energiajuomasta, eli pikkupoikien touhua koko suosikkilistaus.
Tämähän on hyvä ja ajakohtaiseksi noussut kirjoitus.
Itse laitan jonkun liikkeen kaikki autot suosikkeihin ja seuraan menevätkö kaupaksi.
Saa nauresekella jalasmökkijobbarille, kun samat romut seisoo rivissä Juhannuksesta Jouluun, ja uudesta vuodesta Vappuun.
Välillä sitten jobbari epätoivoisesti "päivittää" ilmoitustaan laskemalla hintaa 50 eurolla.
Varsinkin liikkeet, joilla on pilvin pimein dieseleitä ja ikäloppuja bensapommeja saavat hymyn huulilleni.
Jobbarit ovat hajalla, kun kauppa ei käy.
Katselin vuoden verran uutta autoa mutta en ollut täysin varma merkistä, vuosimallista ja käyttövoimasta. Laitoin suosikkeihin kiinnostavia autoja jotka saattaisin sortua ostamaan. Sen viimeisen jonka suosikkeihin lisäsin niin ostin pois noin vuorokauden kuluttua..
Väitän että suosikeissa on muillakin niitä autoja jotka todella kiinnostaa ja ovat oikeasti ostettavissa