1. Niiaatko koskaan?
2. Onko niiaaminen jotenkin alentuvaa vaikkapa kumartamiseen verrattuna?
3. Onko merkitystä, onko niiaaja 10- vai 70-vuotias?
4. Jotain muuta asian tiimoilta?
Niiauksesta kysymyksiä
9
3075
Vastaukset
- hellun tai
1. En.
2. Se on aika tyttömäinen ja erittäin vanhanaikainen ele. Se opetetaan vain tytöille. On se jotenkin alentuva. Aikuiset naisetkin mieluummin kumartaa tai nyökkää kiitokseksi.
3. On, eroa. Nykylapset tuskin tietää siitä mitään. Mietippä niiaisiko vai kumartaisiko Tarja Halonen?
Piiat niiaa. Niiata on synonyymi alentuvalle, antaa pois, putoamiselle, heikolle hetkelle.
4. Miksi ratikka moisia pohtii?Monestakin syystä. Vaimo aina kumartaa kuin miehet, johtuen varmaan japanilaisesta kulttuuriperimästään.
Sen sijaan siskontytöt niiaavat, vaikka siskoni on melkoinen tasa-arvon airue.
Oikeastaan kysymys heräsi katsellessa linnanjuhlia kuukausi takaperin. Siellä miesten kumartaminen ja naisten niiaaminen erityisesti korostui, vaikka vähemmistössä olikin.
Mikä tekee niiauksesta alentavamman kuin kumartamisen?- ???
Ratikkakuski kirjoitti:
Monestakin syystä. Vaimo aina kumartaa kuin miehet, johtuen varmaan japanilaisesta kulttuuriperimästään.
Sen sijaan siskontytöt niiaavat, vaikka siskoni on melkoinen tasa-arvon airue.
Oikeastaan kysymys heräsi katsellessa linnanjuhlia kuukausi takaperin. Siellä miesten kumartaminen ja naisten niiaaminen erityisesti korostui, vaikka vähemmistössä olikin.
Mikä tekee niiauksesta alentavamman kuin kumartamisen?Niiasiko joku nainen linnanjuhlissa?
Jos niin tapahtui, tapahtui silloin myös etikettivirhe. Niiaaminen nimittäin kuuluu hovietikettiin, ja sillä osoitetaan alamaisuutta hallitsijaa kohtaan. Tasavallassa ei naistenkaan kuulu niiata, vaan nyökätä tervehdykseksi.
- Nyöks
1. Kyllä, harvoin tosin. Lähinnä arvokkaissa tilaisuuksissa kiittämisen yhteydessä, kun joku erityinen (arvostettu ja vanhempi) henkilö kättelee ja/tai ojentaa jotakin (todistus, palkinto tms.) Olen kuitenkin huomannut, että olen viime vuosina ryhtynyt nyökkäämään niiamisen sijaan.
2. En osaa oikein sanoa, riippuu varmaan siitä miten kukin asian kokee. Omasta mielestäni se ehkä on ainakin hitusen alentuvaa, mutta voihan kumartamistakin pitää alentuvana eleenä...
3. Jotenkin miellän niiaamisen nuorempien eleeksi, en ole ainakaan nähnyt kenenkään vanhemman ihmisen niiaavan. Kaipa sitä iän ja kokemuksen myötä jotenkin saavuttaa sellaisen aseman, ettei enää tarvitse niiata, vaan onkin se, jolle niiataan (tai kumarretaan).
4. Niiaminen ja kumartaminen eivät ole mielestäni pahasta, ne tuntuvat minusta harmittomilta, kauniilta vanhoilta tavoilta (kunhan ne tehdään oikeissa paikoissa ja usein tilanteen vaatimalla hillityllä tavalla).
Kaiken kaikkiaan nyökkääminenkin on minusta sopiva tapa, jos niiaminen tai kumartaminen ei tunnu omalta. Jossei halua niiata niin ei sitten. - nii-jaa
Aikuisten naisten ei kuulu niiata missään tilanteissa. Vain tytöille kuuluu niiaus.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä. Niiaaminen ei kuulu ainakaan tasavaltalaisille naisille kuninkaallisten edessä, minkä havaitsin hämmästyneenä eilisiltana Presidentinlinnassa. Se näytti tyhjänpäiväiseltä teeskentelyltä, ja oli suorastaan myötähäpeää katsojissa herättävää nöyristelyä.
- Lenitan ohje
1. En enää ikinä. Aikuinen nainen EI! niiaa, pikkutyttö voi sen tehdä, ja se on ihan nättiäkin - pikkutytölle (3).
2. Kyllä on. Niiaaminen on jotenkin arvoasteikon osoittavaa; olet alamainen, siispä niiata niksauta sen merkiksi.
4. Kumartaminen on hyvä ja kaikille, niin naisille kuin miehille, sopiva tapa silloin, kun haluaa osoittaa arvon antoa, kiitosta, kunnioitusta tai muuten hyvää tapakulttuuria ja käytöstä. - Maire666
Minä kait niian aina, esim. kun kättelen. Aika usein miehet niiavat takaisin. Se on hauskaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837
