Olen tässä mielenkiinnolla,

seurannut kahta oman paikkakunnan matkailuvaunu ja auto liikkeen tavaran vaihtumista, noin puoleen vuoteen ei ole kalusto vaihtunut juuri ollenkaan.
Perustuukohan liikkeiden kannattavuus tarvikkeiden ja korjausten myyntiin vai onko kate ollut niin huimaa että noin puoli vuotta kärsii olla "omillaan".
9138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei kun nyt on lama sillä alalla, ja päitä alkaa pian putoilla, vain vakavaraisimmat jää jäljelle.

Äänestä

Kehä 3 varrella on paljon vaunuja. Ja kauppa käy . luulisin.

Äänestä

Ja kaikki takavalotakuulla, luulisin.

Äänestä

Päin vastoin takuut paremmat kuin kehäkolmosen ulkopuolella. Kehän kulmilla osataan kaupanteko, toisin kuin maakunnissa. Esimerkiksi Kouvolassa ei onnistu millään kauppa, pitäisi kuulemma tilata aika isoltatapilta. Myönnettäköön, eihän tässä kerjuulla olla. Onhan niitä paikkoja mihin suora rahakin kelpaa.

Äänestä
  • Vain käteisellä

    Eiks se ole raskasta näytellä rikasta ja kaunista???

    Äänestä

  • Vieläkö se kouvolassa kiukuttelee ja änkyröi eikä saa kakastua selkeästi välirahojen määrää. Kiertelee kaartelee ja "vaikea myytävä tuo".
    Lappeenrannassa taas kauppa sujuu lupsakoissa merkeissä.

    Äänestä

Täällä oli syksyllä hyvä ja läpitunkeva entisen karavaikauppiaan kirjoitus. Sille etupäässä vain kuspiät viitttuili.

Äänestä

Kusipiät viittuilee , teet mitä yahansa. Valkoshortipelle.

Äänestä

Minä en ostaisi koskaan sellaista autoa tai vaunua, jonka katolla on muhinut koko talven lumikuorma , välillä sulaen ja taas uudestaan kerrostuen , vaikka olisi kuinka uusi ja tiivis. Onks ne myyjät niin suuria herroja etteivät viitsi ennaltaehkäistä myymättömän kaluston kosteusvaurion alkamista. Tärkeenä vaan palloillaan sisätiloissa viisaan näköisenä. Kyllä se uudenkin kattoluukku alkaa hikoilla, jos ei ilma kierrä.En yleistä tätä kaikkiin kauppiaisiin, mutta joillakin seisoo näitä lumella tilkittyjä uusia ja vanhempia piha täynnä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Likinomi kirjoitti:

seurannut kahta oman paikkakunnan matkailuvaunu ja auto liikkeen tavaran vaihtumista, noin puoleen vuoteen ei ole kalusto vaihtunut juuri ollenkaan.
Perustuukohan liikkeiden kannattavuus tarvikkeiden ja korjausten myyntiin vai onko kate ollut niin huimaa että noin puoli vuotta kärsii olla "omillaan".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu