En tiedä?

ongelmakimppu

En tiedä, mitä elämälläni tekisin.
Olen ollut avomieheni kanssa nyt viisi vuotta yhdessä, saman katon alla 2,5vuotta. Mieheni on minua vanhempi.
Alussa kaikki oli hyvin, tai nuoruuden huumassa kuvittelin olevan hyvin?
Mies käytti alkoholia- liikaa, mutta selvinpäin ollessaan oli ihana ja herttainen, ja kaikki meni todella hyvin. Käytti alkoholia ehkä n. 1-2 krt kuukaudessa.
Olin sokea kuvitellessani, että kaikki muuttuisi. Paskat.
Yhteen muuttaessamme kaikki oli ihanasti, aina siihen asti kun avattiin korkki. Ajattelin, että antaa miehen ottaa, sitten kaikki on taas normaalisti. Sitä samaa on jatkunut nyt 5vuotta.
Mieheni ei osaa käyttää alkoholia, hän juo sitä kerralla paljon, ja seurauksena on riehumista, sammumista, putkaan joutumista, väärää seuraa, riitoja, valheita ym. Aina löytyy syy juomiseen, ja herra tekee katoamistemppuja ym.
Kuitenkin tiedän hänen pohjimmiltaan olevan hyvä ja ihana mies- selvinpäin.
Kaikki meidän riitamme liittyvät alkoholiin.
Tahtoisin tämän oravanpyörän loppuvan, mutta aina annan anteeksi, tahdon normaalin arjen alkavan. Silloin kaikki on hyvin.
Eroja on takana, kuitenkin aina kaipaan miestäni ja hän palaa takaisin.
Minulla ei ole enää ystäviä, kavereille en henk. kohtaisista asioista kerro. Ei ole ketään kenelle puhua, ei ketään kenen olkapäätä vasten surra. Onko kokemuksia taikka vinkkejä?

1

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksin kotona

      Viina on paha asia ja jotkut ei osaa ottaa sitä sivistyneesti. sun miehelläs menee yli äyräiden ja sit tulee niitä ongelmia. tunnen monia naisia jotka seurustelee miehen kaa joka juo hirveet kännit aina kun juo ja ei siihen ole muuta lääkettä kuin hoitoon meneminen. Mun äiti oli samanlainen . Se joi kans hirveesti kun olin nuori ja aina sain kattella sen säätämistä. Ja sit se lakkas huolehtimasta ja jouduttiin lastenkotiin veljen kanssa. Kyllä mä tiedän mistä puhut kun olen kaiken nähnyt.
      Ei se lopu ennen kuin otat eron tai miehes lakkaa juomasta ja tunnustaa ongelman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6174
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3072
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2135
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      88
      1053
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe