Vaikea tilanne

JJJEnna3

Eli mulla on tällainen tilanne, että mun porukat ovat siis eronneet ja nuoruuden asuin vuorotellen toisten luona. Äidin kanssa mulla on ollut niin kauan kuin muistan kylmät välit mutta isäni kanssa välit jokseenkin kunnossa. Ainakin aiemmin. Mun isä löysi uuden perheen ja piti tätä salassa ainakin yli vuoden verran multa ja mun siskolta. Kun uusi perhe muuti kotiimme, muutin samalla viikolla poikaystäväni kanssa yhteen, en tule toimeen uuden perheen kanssa. Tästä on nyt yli kolme vuotta aikaa. Isälleni uusi perhe oli kaikki kaikessa eikä aikaa löytynyt mulle tai mun siskolle. Pääsin samalle paikkakunnalle opiskelemaan ja nyt mun isällä olisikin aikaa niin mua ärsyttää kun on koko ajan soittamassa mulle ja "stalkkaamassa" kun haluaisin vihdoinkin keskittyä opiskelija-elämään / omaan elämään. Mulle oli rankka paikka muuttaa aikoinaan kotoa (varsinkin kun mun isä kyseli että milloin lähden) Olen miettinyt usein, että haluaisin muttaa koulua jotta pääsisin aloittamaan vihdoinkin omaa elämää. Ymmärrän, jos isäni haluaisi korjata asioita olemalla nyt yhteydessä mutta en voi antaa anteeksi ja vaikka voisinkin, ei siinä mitän mutta raivostuttaa, että nyt, kun haluaisin oman elämän niin hän puuttuu _kaikkeen. Minähän en saanut tietää aikonaan mitään hänen perheestään (heidän uusista lapsista, tai naimisiinmenoista) Miten tällaisessa tilanteessa toimisi?

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä lyö

      niin moni avioero jättää haavat lapsiin siitä syystä että lapset ei ole etusijalla. vanhemmat ajattelevat itseään ja omaa hyvinvointiaan. kaikesta huolimatta on ero kaikille raskas mutta ihmisinä me toimimme ja reagoimme eri tavoin.

      isäsi teki tosi rumasti teitä kohtaa salaamalla uuden suhteen. minun pitäsi tietää enemmän jotta voisin yrittää auttaa. ilmoittiko isäsi uuden perheen muutosta noin vain lyhyellä varoitusajalla ? vai miten kaikki tapahtui ?

      on myös vanhemalle vaikea tilanne kun aloittaa uuden suhteen ja tunteiden humussa ei ajattele järjellä. näin on voinut myös tapahtua isäsi kanssa, ehkä tämä uusi naikkonen vaati liikoja. nyt isäsi on saanut aikaa ja ehkä palannut järkiinsä !
      keskustele asiat ja ehkä moni kysymys saa vastauksen. ett voi koskaan unohtaa isääsi elämästäsi ja siksi oisi tärkeämpää antaa hänelle uusi mahdollisuus. kukaan ei ole virheetön ja nämä on asioita joita myöhemmin elämässäsi voit joutua katumaan. jos isäsi tunnustaa omat virheesä ja katuu... eikö se riitä ? eikö sovinto ole aina parempi kuin ikuinen katkeruus ? isäsi ei ehkä ole ymmärtänyt että vaikket ollut pieni lapsi niin hänen tekonsa satutti sinua. moni vanhempi pitää jo 4-5 vuotiasta isona monesti että hänen pitää ymmärrtää asioita. lapsilta odotetaan liikaa.ehkä hän ajatteli sinusta että olet jo melkein aikuinen ja pärjäät kyllä.

      ajattele jos sinä oisit pettänyt jonkun luottamuksen, oisiko oikein ettet koskaan voisi saada näyttää että kadut ja haluat tehdä parannuksen ? toki aian sanotaan että vanhemmat ovat aikuisia ja vastuussa ja että lapsien tarpeet ensin mutta... valitettavasti näin ei oikeassa elämässä aina ole.

    • Äiti myös

      Aika parantaa monta haava ja etäisyys antaa asioille - aikaa myöten - uuden näkökulman.

      Älä katkeroidu,vaan elä omaa elämääsi. Selviät kyllä.
      Isääsi sinun kannattaa pitää neutraalisti yhteyttä. Hänkin on vain ihminen omine puutteineen, niin kuin meistä jokainen.
      Muista, että hän on kuitenkin sinun ainoa isäsi.

    • khkbvkv

      No jos vaikka kasvaisit aikuiseksi!!!???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      87
      2071
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1756
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      236
      756
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      701
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      699
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      598
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      556
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      492
    Aihe