N 1,5 kk sitten kärsin reilun kahden viikon ajan jatkuvasta päänsärystä. Särky tuntui sellaiselta jännistyspäänsäryltä, ja tavalliset särkylääkkeet ei juurikaan auttaneet. Sitten yhtäkkiä kipu helpotti ja voi kuinka olinkaan siitä tyytyväinen. Kaksi viikkoa meni hyvin, KUUNES.... Särky alkoi uudestaan, mutta nyt otsapäänsärkynä!! Otsalla on paineen tunne, sitä puristaa, kivistää ja vihloo. särky tuntuu myös silmien takana, ihan kuin en pystyis edes katsetta tarkentamaan kunnolla. Asumme homeasunnossa, ja minulla on kuukausia ollut nenän tukkoisuus ongelmia. Lääkäri siis arveli että kyseessä saattaisi olla ontelotulehdus. Sain vahvan antibiootin, mistä ei ollut mitään hyötyä. Sain myös kostuttavaa nenäsumutetta, sillä nenän limakalvot erittäin kuivat. Mitään selkeää flunssaa ei siis ole ollut missään vaiheessa.
Nyt antibiootin loppumisesta jo viikko ja otsasärky senkus jatkuu. Toissapäivänä kun heräsin aamulla, niin itku meinasi tulla kun silmien liikutteli teki niin kipeää. Eilen oli jo hieman parempi, mutta vielä sattui jonkun verran silmiin kun niitä liikuttelee. Samoin tänään...vielä on aavistuksen kipeät "silmänpohjat". Ja otsaa särkee...Tuntuu että hulluksi tulen kohta. Vaikea katsoa telkkaria ja kirjoittaa tätäkin kun silmät tuntuvat "kireiltä".
Töissä ei meinannut tänään tulla hommista mitään, kun koko ajan särky muistuttaa olemassaolostaan ja vie keskittymiskyvyn kaikelta muulta.
Mitähän tässä pitäisi tehdä? Olen ollut tämän homehelvetin kanssa todella uupunut ja mietinkin että voiko tällainen otsa ja silmäsärky olla masennukseen liittyvää. Vai mikä tässä ruokii nyt mitä???? Olenko tulossa hulluksi, kasvain, otsaonteloissa jotain häikkää, masennus?!!!!!!!!!
Vasen sierain on jatkuvasti tukossa, oikealla puolella ilma kiertää jo hyvin..Kiitos nenäsumutteen.
(Onneksi helmikuun lopussa muutto tästä homekämpästä)
Otsapäänsärky, silmäsärky ja silmien liikekipu...
2
3150
Vastaukset
- kipuilija
Selvisikö oireidesi syyt? Itse kamppailen kanssa otsalle ja silmän ympärille sijoittuvien kipujen kanssa. Näkö on tarkastettu kaikin puolin.
- Migr. ry
http://www.tohtori.fi/?page=6365729&id=4453843
Oikea asiantuntija on neurologi, mieluiten päänsärkyihin keskittyvä. Tuon listan ulkopuolelta löytyy vielä Sivenius Kuopion Mehiläisessä suosituksiini.
Hyvä infosivusto on Migreeniyhdistys:
http://www.migreeni.org
Siellä julkaisut-välilehdellä löytyy monia päänsärkylajeja. Pelkän viestisi perusteella tulee mieleen ensimmäiseksi kolmoishermosärky, mutta vertaa oireitasi Migreeniyhdistyksen julkaisuun.
Aina yksi vaihtoehto on, että kasvain painaa esim. näköhermoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257007Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451295Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271102- 75911
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49875Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62867Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.95832Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38801Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43743