Entä jos tuolla jossain odottaa parempi?

dfsgdsfssdfdsf

Miten uskaltaa parisuhteeseen? Entä jos tapaan tulevaisuudessa vielä paremman kumppanin? En ole koskaan seurustellut. En ole vaan koskaan tavannut henkilöä, jonka kanssa sopisimme yhteen ja johon tulisesti ihastuisin eikä mitään epäilystä että haluaisin ketään toista.

Toisaalta, tulenko koskaan tapaamaan sitä täydelliseltä tuntuvaa henkilöä, joka täyttää kriteerini? Entä jos vain etsin ja etsin, kärsin yksinäisyydestä ja menetän monta hyvää mahdollisuutta ja lopulta jään yksin? Tulisiko tyytyä vähempään ja ottaa rohkeasti se mukavannäköinen, luotettava ja kiva kumppani vaikka huumorintaju ei ainakaan alussa miellyttäisi (esimerkkinä)?

Mites teillä, tuntuuko oma kumppani heti alusta alkaen maailman ihanimpana ja parhaimpana miehenä/naisena vai tuleeko hyväksyä jotkin pienet vajeet? Onko kuitenkin parempi olla jonkun kanssa kuin etsiä eikä loppua näy?

12

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietis sitä.

      Aina löytyy parempi kumppani jos etsimällä etsii. Mut sitten ei koskaan voi seurustella kunnolla jos ajattelee vaan et jossain tuolla on parempi kumppani.

    • mitä haluaa

      No huuh, eenpäs ole tuollalailla aatellu koskaan?
      Nuoremmilla saattas tulla tuollaisia ajatuksia ja niin kun kirjoiti jos ei ole paljon seurustellut, tosin tunnen joitakin iäkkäämpiäkin jotka ilmeisesti ajattelevat samoin.
      Siipat vaihtuu ja kova on haku muutenkin, huono sietokyky vastoinkäymisiin, huonja aikoja ei saii tulla kaiken pitää mennä putkeen ja omalla painollaan :/

    • Kuulostat nuorelta

      Ei mihinkään tartte tyytyä sinänsä-mutta helpottaa elämää, kun tiedostaa että kukaan ei ole täydellinen-et edes sinä.

      • aloittaja......

        Juu. Olen siis jo kohta 24-vuotias, nuori mutta en enää teini. Koko iän olen näin ajatellut mutta olen siinä pisteessä että pitäisikö pudottautua niistä pilvilinnoista.

        Enkä siis tietenkään tarkoita että kenenkään tarvitsee olla täydellinen, eihän kukaan ole. Mutta aina kuulee näitä "en voisi kuvitellakaan olla kenenkään muun kanssa, hän on MINULLE täydellinen". Eli sen pitäisi tuntua minulle täydelliseltä, vai kuinka?


    • 68-v

      Sateenkaaren pään kulta-aarre.

      Täydellistä, sinun särmiisi soveltuvaa yksilöä et löydä.
      Tulinen ihastuskaan eui pyhitä kaikkea. Päin vastoin. Sokaisee arkisilta asioilta jotka kuitenkin joskus ovat vastassa.

      Suhteeni nykyiseen vaimooni alkoi 45-vuotta sitten ja päädyimme avioon 3-vuotta myöhemmin.

      Emme kokeneet mitään hillitöntä hurmiota. Siltä osin oli pahin terä minulta taittunut.
      Erilaisuudestamme huolimatta, tai siitä johtuen, viihdyimme hyvin yhdessä.

      Meillä kummallakin on omat ominais(-tuis)piirteemme mutta onneksi ne ovat eri alueilla joten särmät ovay menneet toistensa lomiin.

      Emme ole yrittäneet muuttaa toisiamme mutta vuosien saatossa ovat toisiaan lähellä olevat särmät pyöristyneet.

      Vaimoni on, myös sanallisesti, ilmaissut minun olevan paras mahdollinen mies hänelle enkä minäkään ole harkinnut vaihtoa.

      Keskinäinen luottamuksemme perustuu minun puoleltani toteamukseen että minua parempaa miestä ei vaimoni näköpiiriin ilmaannu, eikä ole ilmaantunut.
      Jos olisi, niin hänen velvollisuutensa olisi ollut tarttua tilaisuuteen.
      Eikä me vieläkään ikäloppuja olla mutta rehellisyyden nimissä, katsellessani ympärilleni, niin varteen otettavia vaihtoehtoja ei edes ulkoisen olemuksen perusteella ole.

    • Epätäydellinen

      Kertoo valitettavasti omasta kypsymättömyydestäsi tuo "Toisaalta, tulenko koskaan tapaamaan sitä täydelliseltä tuntuvaa henkilöä, joka täyttää kriteerini?"
      Voin luvata 100% varmuudella että et tule löytämään ainakaan tuolla asenteella. Opettele ensin tuntemaan itsesi ja hyväksy se että kaikki ovat epätäydellisiä, jopa sinä.. Huumorintaju on toki tärkeää, mutta miten voit olla varma että omasi on täydellistä ja joka tilanteeseen sopivaa? Jos olet miespuolinen kuuntele vaikka Tiktakin Satuprinsessa kappale. Ehkä hieman lapsellista musiikkia mutta myös erittäin totta. Ota huomioon sekin että mahdollinen tuleva kumppanisi kyllä huomaa jos ajattelet hänestä noin.

      • aloittaja......

        En minä ajattelekkaan että olen itse täydellinen, enkä hae niin täydellistä. Kaikilla meillä vaan on tietyt kriteerit ja toiset pitää toisesta ja toiset toisesta. Voisinkin muotoilla uudelleen siis: tuleeko minun pitää jokaisesta luonteenpiirteestä hänessä ja jokaisesta eleestä, vai tuleeko niellä jotkut virheet ja hyväksyä etten löydä sellaista ihmistä jossa niitä mielestäni ärsyttäviä piirteitä ei ole...


      • aloittaja.....

        Ja myönnän olevani vähän kypsymätön tässä asiassa, ja johtunee huonosta itsetunnosta tämä kaikki.


    • mcasö

      Tunnepuolella kumppani tuntui heti täydelliseltä, siltä "oikealta". Vähempään en olisi tyytynyt, siis tunteiden puolella tarkoitan. Toki olemme puolin toisin joutuneet antamaan pieniä vajavaisuuksia anteeksi :) Mutta nämä vajavaisuudet eivät ole tunnepuolesta pois, vaan ihan normaaleja arkeen ja toisen persoonaan liittyviä asioita kuten, sotkuisuus, myöhästely, jne.

      En voisi kuvitella ryhtyväni suhteeseen jos en tuntisi kunnolla sitä sydämen paloa ja kipinää :) vaikka toki ymmärrän että se vähenee paljon (joskus jopa loppuu kokonaan) ajan kanssa. Mutta eipä ainakaan myöhemmin kaduta. Ja jos joskus johonkin satun ihastumaan parisuhteen aikana, en ainakaan erehdy luulemaan että tuo ihastuksen kohde olisi minulle se oikea, sillä tiedän että olen sen oikean jo löytänyt. Näin siis olen nähnyt monille käyvän; aletaan suhteeseen vaikka ei pahemmin ole suuria tunteita toista kohtaan, mennään naimisiin, tehdään lapsia, sitten tulee se joku vastaan joka herättääkin itsessä kaikkia niitä tunteita mitä se oma nykyinen puoliso ei herättänytkään vaikka niin toivoi..

      Jos sinusta tuntuu että kriteerisi ovat liian korkeat, niin luovu suhteen kannalta yhdentekevistä vaatimuksista (jos niitä on) ja älä määrittele heti alkuun mitä luonteenpiirteitä kaipaat jne. Ikinä ei löydy täydellistä, mutta sen täydellisen rakastumisen ja tunteen voit löytää! Siitä tunteesta mitä toinen herättää, ei ikinä kannata tinkiä. Toki on myös hyvä muistaa vanha hyvä sanontakin: parempi yksin kuin huonossa seurassa.

      • mcasö

        Piti vielä mainita, että toki tuon tunteiden heräämisen jälkeen pitää käyttää hieman järkeä sitten: oletteko riittävästi samanlaisia ja erilaisia? sujuuko arki? onko samat haaveet?

        Niinkuin joku yllä kirjoitti, se tulinen ihastus ei pyhitä kaikkea. Mutta kyllä se minulle oli se ensimmäinen kriteeri kumppania valitessa. Ja hyvä niin, nyt jälkikäteen katsottuna.


    • Epätäydellinen

      Hyvä että myönnät myös omia heikkouksiasi ja ymmärrät ettei kukaan ole täydellinen. Minun mielestäni ei kannata yrittää väkisin pitää kaikista toisen ihmisen piirteistä koska se on mahdotonta. Oletko ajatellut asiaa niinpäin että mitkä mahdollisesti ovat ne sinun ärsyttävät piirteesi ja uskotko että joku jaksaa niiden kanssa elää? Yksi maailman paras lahja toiselle ihmiselle on hyväksyä hänet sellaisenaan virheineen kaikkineen. Tietenkin parisuhteessa pitää myös voida joustaa ja kasvaa, mutta kaikkia pieniä asioita ei voi eikä kannata yrittää muuttaa. Kyllähän se ruoho tietysti siellä aidan toisella puolella vihertää, mutta vain kauempaa.

      • Epätäydellinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      68
      4500
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      111
      3387
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      29
      1940
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1192
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      939
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      912
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      817
    Aihe