Painan siis 126,3kg. Ja tavoite olisi tuolla alle 100kg luokassa, ainakin näin alkuun.
Asetan itselleni pieniä tavoitteita, ja kun pääsen tavoitteeseen, asetan uuden tavoitteen. Sanotaan nyt vaikka että ensin kun pääsisi tuon alle 120kg.
Ajattelinkin, että onko kukaan laihtunut/voiko laihtua, syömällä pelkkiä hedelmiä/marjoja/kasviksia?
Eli siis jos syön vaikkapa jokatoinen viikko ihan pekkää porkkanaa, päärynää, omenaa, mandariinia, mustikoita mansikoita yms yms..
Tai sitten syön vaikkapa 2kk pelkästään niitä?
Tarvitseeko siinä kohtaa ottaa jokin lisäravinne siihen rinnalle, jotta saa kaikki tarvittavat energiat ja muut vaadittavat ainesosat?
Entä, jos tulee ihan kamala nälän tunne, saako tuon nälän pois ja itsensä kylläiseksi, vaikkapa vetämällä 2kg banaaneja?
Onko kukaan joskus koittanut, tietääkö kukaan miten toimii? Otan kertomuksia kokemuksista vastaan mielelläni!
Laihdutus hedelmien voimalla!
5
403
Vastaukset
- sweetfifty
En suosittele. Noin yksipuolisesta ruokavaliosta et mitenkään pysty saamaan kaikkia tarvitsemiasi kivennäisaineita ja vitamiineja, proteiinista puhumattakaan. Jos et saa proteiinia, lihaksesi surkastuvat ja kehoosi jää jäljelle vain luuta, nahkaa ja läskiä.
Mikä vika on normaalissa ja terveellisessä ruokavaliossa, jossa syödään joka päivä kohtuullisesti proteiinia, hitaita hiilihydraatteja ja hyviä rasvoja ja runsaasti kasviksia? Olen itse laihduttanut sellaisella 42 kg joten tiedän mistä puhun. Kaikki pelleilydieetit, joissa rajoitetaan ravintoaineita järjettömästi, epäonnistuvat heti alkuunsa. Ehkä kestät viikon tai kaksi, mutta sitten tulee hirveä maidon tai leivän tai lihan himo, mikä on luonnollista, koska elimistösi huutaa niitä ravintoaineita, jotka siltä kiellät. Repsahdusta seuraa epäonnistumisen tunne, masennus ja usein lihominen vielä entisistä mitoista. Älä lähde siihen ollenkaan. - vinkkejä!"!
Kyllä kasvisravinnolla voi laihduttaa. Monet ihmiset ovat ihan kokonaan kasvissyöjiä ja tulevat sillä hyvin toimeen. Jos vitamiinien saanti mietityttää niin voi ottaa monivitamiinitabletin päivässä. On kuitenkin sanottu että hyvin koostettu kasvisravinto on parempi kuin huonosti koostettu sekaravinto ja hyvin koostettu sekaravinto on parempi kuin huonosti koostetu kasvisravinto. Tärkeää on se että syö monipuolisesti, niin kuin edellinen kirjoittaja viittasi.Yleisohje terveelliseen ruokavalioon on yleensä mainittu 500g kasviksia päivässä, johon voi pyrkiä pienin askelin,siihen seuraava linkki:
http://www.kasvikset.fi/Suomeksi/Asiakkaille/Puoli_kiloa_paivassa_-kampanja/Syo_monipuolisesti
Sitten pari linnkiä terveellisen ruoan koostamiseen. Lautasmallia voit käyttää sekä kasvisruokien että liharuokien yhteydessä,siinä otetaan ed. kirjoittajan mainitsemat proteiinit, hiilihydraatit ja kasvikset huomioon:
http://www.kasvikset.fi/Suomeksi/Asiakkaille/Puoli_kiloa_paivassa_-kampanja/Lautasmalli
Ja ohjeita siitä miten tavallisen ateria voi värittää kasviksilla.
http://www.kasvikset.fi/Suomeksi/Asiakkaille/Puoli_kiloa_paivassa_-kampanja/Varita_ateria_kasviksilla
:):):)- ...
Kasvisruoka ja ap:n suunnittelema kuuri ovat kaksi täysin eri asiaa. Kasvissyöjät jos ketkä tietävät, miten tärkeää on saada ruoasta kaikki tarvittavat vitamiinit ja hivenaineet. He useimmiten osaavatkin syödä monipuolisesti kasviöljyjä, siemeniä, pähkinöitä, linssejä, papuja, soijavalmisteita jne. Näitähän ei ap:n kuuriin kuulunut ollenkaan.
- älähyväihminen
Kasvisruoka on vähän eri asia kuin aloittajan ajattelema "hedelmäkuuri". Eli tuollainen ei kannata,että syöt pelkkiä hedelmiä. Ensinnäkin, vitamiinejakin voi saada liikaa, ja siitä aiheutuu jos jonkinlaista oiretta. Toisekseen, laihdut lihaksistasi kun et saa proteiinia. Kolmannekseen, et jaksa kovin kauaa, koska et saa proteiinia.
Ymmärrän, että olet epätoivoinen, mutta silti toivon pitkää pinnaa ja jaksamista terveelliseen laihduttamiseen. - hetelmä
Hedelmissä on keskimäärin ottaen hurjasti sokereita, ja niistä nälkä vain kasvaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323