Parasta uutta musiikkia

Saariaho ja Rautavaara tekevät molemmat "uutta" musiikkia, mutta ovat jo vuosia olleet Suomen esitetyimmät maailmalla.

Eikö "uusi" musiikki siis olekaan niin vaikeatajuista kun väitetään?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvä viesti!

Ne jotka kiljuvat uuden musiikin olevan NIIN KAUHEAN VAIKEATAJUISTA, eivät ilmeisesti käsitä edes sitä, että ehdottomasti suosituimmat suomalaiset säveltäjät maailmalla tekevät molemmat "uutta" taidemusiikkia.

Äänestä
  • Ongelma taitaa olla lähinnä ennakkoluuloissa ja musiikillisen ilmapiirin kaupallisessa aivopesussa.

    Äänestä

  • jösses kirjoitti:

    Ongelma taitaa olla lähinnä ennakkoluuloissa ja musiikillisen ilmapiirin kaupallisessa aivopesussa.

    Ei mitään "taitaa olla" vaan on juuri siinä.

    Äänestä

Saariahon Parfum de l'instant ei näköjään ole liian vaikea Youtuben jengille, joten miksi se olisi sitä muille.

Äänestä
  • Onko se muiden päänvaiva jos se on liian vaikeaa jollekin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hurlumkurlum kirjoitti:

Saariaho ja Rautavaara tekevät molemmat "uutta" musiikkia, mutta ovat jo vuosia olleet Suomen esitetyimmät maailmalla.

Eikö "uusi" musiikki siis olekaan niin vaikeatajuista kun väitetään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu