Kansainvälinen Guggenheim-säätiö vaatii rahaa.

Lisää rahanreikiä.

Taidekriitikko: Guggenheim-hankkeessa ei ole mitään hyvää.

Minusta tässä hankkeessa ei ole yhtään mitään hyvää, pamauttaa Kantokorpi sen jälkeen, kun Guggenheim-selvitysryhmän ehdotus museon rakentamisesta luovutettiin tänään Helsingin kaupungille.

– Minusta Guggenheim-hanke vain huonontaisi suomalaistaiteilijoiden toimintaedellytyksiä. Helsingin kaupunginvaltuusto joutuu tekemään päätöksen ennen kuin he tietävät mitä tapahtuu Helsingin taidemuseon toiminnoille, koska sitä ryhdytään vasta suunnittelemaan. Se voi yhtäkkiä tarkoittaa sitä, että tähän projektiin menisi niin paljon rahaa, että muuhun toimintaan ei jäisi yhtään mitään, sanoo Kantokorpi.
MTV3
http://www.mtv3.fi/uutiset/kulttuuri.shtml/2012/01/1474098/taidekriitikko-guggenheim-hankkeessa-ei-ole-mitaan-hyvaa#kommentit

Museon rakentaminen ja ylläpito maksaisivat miljoonia. Museon suunnittelun ja rakentamisen kustannuksiksi arvioidaan yhteensä 130–140 miljoonaa euroa. Rakennuksen rakennuttaa ja rahoittaa Helsingin kaupunki. Museota on suunniteltu kaupungin hankkeena, mutta valtiota havitellaan siihen mukaan.

Suomalainen sijoittaja Carl Gustaf Ehrnrooth valittiin syyskuussa 2008 Solomon R. Guggenheimin säätiön hallitukseen.

Taas raharikkaat haluaisivat tulla tavallisten ihmisten kukkarolle.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Solomon_R._Guggenheimin_säätiö

13

79

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19

      Mistä hanketta puoltava eliittimme oikein kuvittelee löytävänsä 500 000 vuotuista kävijää jotka tarvitaan että Guggenheim-museo toimisi kannattavasti? Täydellistä toiveajattelua niinkuin 130-140 miljoonan rakentamiskustannuksetkin, ne kun tuppaavat on kun kulttuurilaitoksia tehdään.

      Laman kourissa taistelevalla kaupungilla on paljon tärkeämpiä kohteita kun tyydyttää kokoomuslaisten ja vihreiden kermaperseiden kulttuurinälkää.

      • Kai ne käyvät siellä itse joka viikonloppu.


      • 19

        Korjaus, jäi sana välistä: "...rakentamiskustannuksetkin, ne kun tuppaavat TUPLAANTUMAAN on kun kulttuurilaitoksia tehdään."


      • Opera.

        Opera ja musikkitalo ja nyt vielä tämä veronmasajille pysyväksi kuluksi, onko röyhkempiä kapitalisteja näkynyt?

        Helsingin Guggenheim-säätiöltä tilaamassa selvityksessä hahmotellaan kolme erilaista skenaariota museon rahoituksesta ja siitä, paljonko Helsingin kaupungin tai mahdollisten yksityisten rahoittajien maksettavaksi jää. Arvioista varovaisin – joka sekin on Koulumiehen mielestä ylioptimistinen – tarkoittaisi helsinkiläisille veronmaksajille vuosittain 8,3 miljoonan euron laskua museon ylläpidosta.

        http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119266-guggenheim-vastalause-”lasku-veronmaksajille-8-milj-€vuosi”


    • iso d

      mutta kun ne kokkareet ja vihreät vajakit päättävät niistä rahoista. paljonkos oli budjetissa homekoulujen korjaamiseen? nyt pannaan moninkertainen summa hörskään, missä eliitti voi käydä poseeraamassa ja esittämässä, että ymmärtävät muka taiteesta ja kulttuurista jotain... saman huomaa nykyään kaikessa. tavallisen kansan tarpeisiin ei löydy rahaa mistään, mutta paskaeliitin leikkeihin irtoaa aina tarvittava määrä. summasta riippumatta...

    • Tule katsoamaan.
    • Anna vaalirahaa !!

      Eiköhän Guggelilta jotain taskunpohjalta löydy hanketta tukeville päättäjille.

      Muutakin kuin ilmainen sisäänpääsy =)

      Ties vaikka pääsisi piireihin.

    • 8+12

      Suomessa käy juuri ja juuri vuodessa tuo 500 000 turistia ja siihen lasketaan Lapin matkailu ja risteilyvieraat Virosta ja Ruotsista. Moni matkailija ei edes poistu laivasta mutta heidät silti lasketaan massa käyneiksi turisteiksi.

      Espanjassa on 46 miljoonaa asukasta ja maassa käy vuodessa Suomen asukasmäärän verran turisteja joista osa käy myös museoissa. Näiden kahden maan vertailu on järjetöntä hankkeen kannattavuuslaskelmissa!

    • KaikkiLoisetVittunRy

      KaikkiLoisetVittuun, ihoonväriin katsomatta.

      LOISET OVAT PAHOJA JA RIKOLLISIA IHMISIÄ.

    • Härskiä.

      Carl Gustaf Ehrnrooth valittiin syyskuussa 2008 Solomon R. Guggenheimin säätiön hallitukseen.

      Omaa taidekokoelmaa näytille.

      Parissakymmenessä vuodessa Ehrnroothin nykytaidetta – maalauksia, veistoksia, valokuva- ja videotaidetta – sisältävään kokoelmaan on päätynyt noin 500 teosta.

      Yksi Suomen tunnetuimmista nykytaiteen kokoelmista on edesmenneen sijoittaja Pentti Kourin Kouri Capitalin konkurssipesän Kiasmaan päätyneet työt. Kourin koko taidevarallisuus sisälsi yli tuhat teosta, joiden arvo haarukoitiin aikoinaan 150–200 miljoonan markan suuruiseksi.
      Ehrnroothin kokoelma on saanut alkunsa suomalaisesta nykytaiteesta, mutta se on laajentunut pohjoismaiseen, sittemmin eurooppalaiseen ja myös amerikkalaisten taiteilijoiden töihin.

      http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/kisu ehnroothin mielenkiintoinen taidehankinta katso video/a350784

    • Kauhumaailma

      Katsoitteko ?

      Seitsemän Uutisissa LÄÄKÄRI Sirpa Asko-Seljavaara oikein painotti jokaista sanaa "...PI-tää EHDOT-tomasti TÄL-laista KAN-nattaa..."

      Kyllä tuli Cocoomuksen punapää-tohtorilta pontevaa tekstiä oikein puhkumalla !

      Olisipa yhtä kova paatos köyhien ja sairaiden puolesta,höhh..:(

    • Rahat tänne!

      Minäkin voisin rakentaa vaikka mitä hienoa, jos saisin 200 000 000 euroa! Ja totta kai tuohon tulee 50 % lisäbudjettivaraus ja vielä hienompaa!

      Tulee niin hienoa, että pääsylipuista voi pyytää isoa hintaa!

    • suolimies

      Väitän että kustannukset ovat pahasti alimitotettuja ja tulisi syömään 400-500 miljoonaa veronmaksajien rahoja. Tuollainen museo myös kiinnostaisi vain harvoja ja ei tulisi koskaan maksamaan itseään takaisin. Hyvä jos kykenisi maksamaan omat ylläpitokustannukset.

      Heitin arvioni persereiästä niinkuin ilmeisesti tuonkin valmistelussa on tehty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe