Kyse on nyt siis 1999 perustetusta metalcore, heavy metal, hard rock-tyylistä musiikkia soittavasta amerikkalaisyhtyeestä.
Bongasin Radio Rockin 500 kovinta-listalta A7X kappaleellaan Nightmare sijalta 29. Itse olin tuohon sijaan oikein tyytyväinen, sillä albumi ilmestyi vuonna 2010, ja pääsi lyhyessä ajassa noin korkealle. Joidenkin mielestä tuo sija oli kuitenkin ihan väärin. Ihmiset valittivat, kuinka "lapset ovat äänestäneet tämän paskan näin korkealle", ja että kuinka "tämän kappaleen kuuluisi olla sata sijaa kauempana". Sitten halutaan niitä Metallicoja, AC/DC ja Black Sabath sinne 300 parhaan joukkoon kaikkine kappaleineen.
Jos koko 500 parhaan listaa alkaa selata, sieltä mahdollisesti löytyy kaikki Metallican kappaleet. Sadan ensimmäisen joukossa on varmaankin 2 albumillista Metallicaa, jos nyt näin arvaillaan.
Mitä musiikkia te vanhemmat haluatte meidän nuorten kuuntelevan? Jotain vanhaa Metallicaa ja Black Sabathia. Aina valitetaan, kuinka nuoria ei oteta tarpeeksi huomioon, niin tässä taas yksi esimerkki. Meilläkin on oikeus päättää tulevaisuuden kuningasmusiikista, ja teidän täytyy elää sen kanssa, että Avenged Sevenfold on vain yksinkertaisesti loistava bändi. Täytyyhän meidänkin elää sen asian kanssa, että lähestulkoon kaikki Metallican kappaleet löytyy tuolta listalta. Avenged Sevenfoldia löytyy vain yksi kipale, ja laskekaa huviksenne, kuinka monta kymmentä Metallicaa, AC/DC;tä ja Black Sabathia tuolta löytyy.
Katsokaa toki tuolta koko lista, jos vielä löytyy valittamisen aihetta.
Saatte haukkua minut, siis 12-vuotiaan tytön päin naamaa jos haluatte. Minua ei kiinnosta. Minua kiinnostaa vain tulevaisuus. Jos nykynuorilla, minut mukaanlukien, ei ole oikeutta päättää mitä Radio Rockilta tulee, niin tästä syntyy vielä sota. Nuoret vastaan vanhat.
http://www.radiorock.fi/musiikki/500-kovinta/100/50-26
Avenged Sevenfold
7
527
Vastaukset
- ................
ja tän jutun pointti oli? mut joo sillee oon samoil linjoil et ihan liikaa niit metallicoi tol listal oli.. ja kyl mäkii a7x:äst diggailen
- The Rev
Pointti oli vaan vähä päästää höyryjä pihalle, ja saada ihmisii miettimään. :) Huomioon vaan, et ei tää keskustelupalsta oo pelkille vinkeille ja kysymyksille!
- Quantanamo
Koko radio Rockin 500 kovinta lista on pelkkä vitsi. Suomalaiset ovat niin vitun idioottia radiohittiporukkaa, että kaikki äänestävät niitä tunnetuimpia biisejä joka artistilta.
Radio Rockin nimi ei edes pitäisi olla "ROCK" koska 95% mitä kyseinen kanava soittaa on metallia.- ................
täysin samaa mieltä! vituttaa ku aina joku death metal soi ku haluis vaikka punkkii välil kuulla.. ku eiks niitten pitäis kaikkee rockin alagenreist soittaa. ja nightwishin sen uusimman "hitin" (ihan sama vittu mikä on ku en nyt muista) ni vois poistaa soittolistalt jo..
- darem
Itse olen 47 ja rakastan Avenged Sevenfoldia. Löysin bändin vuosi sitten poikani kuunnellessa Nightmare albumia. Kolahti heti. Nyt minulla on kaikki bändin levyt ja dvdt.Metallicakin hyvä mutta joitakin biisejä ei vain jaksa kuunnella kun llian pitkiksi venytetty.
- RIP The Rev foREVer
A7X on paras! Varsinkin 2 uusinta albumia:). Parhaimpia biisejä Welcome to the family, a little piece of heaven, gunslinger, so far away :).
- Anonyymi
Uuden avantgarde metallin ja klassisen musiikin täydellinen otos. Mukana jopa eletkro poppia. Täydellistä ammattitaitoa hiottu 7 vuodessa. Upeat rummut. Vanhat ASF fanit…herätkää tähän päivään ja täydelliseen tilanteen haltuun ottoon mitä bändi nyt tekee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit775924KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2794827Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202608Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282513Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT981594Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171461- 1051377
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281326seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1091284Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191241