Kävin lääkärissä tuossa 4.1 koska olen kärsinyt palan tunteesta kurkussa jo yli 2kk.
Noh lääkäri sitten kyseli että mitä oireita yms... Tämä palantunne siis alkoi ensin ihan pienellä tunteella ja välillä hävisi ja loppujen lopuksi tunne on joka päivä ollut ja tuntuu suurelta palalta kurkussa. Tunne helpottaa siinä vaihheessa kun nielaisen ruokaa ja palaa heti kun ruoka on ohittanut tämän palan kurkussa..
Oksettaa kokoajan kun se *pala* painaa. Verikoista ei löytynyt mitään siis tulehdus tai kilpirauhas arvoista. lepopulssi oli mitatessa lääkärissä 94 joka mielestäni liian korkea, sydän hakkaa ihan hirveästi niin että minua häiritsee vaikka olisin kauan ollut lepotilassa (maanut sohvalla kauan) ja välillä muljahtelee ikävästi. Siihen lääkäri ei puuttunut. (olen 163cm 60kg nainen ja ikää 31.v)
Lääkäri määräsi minulle somac 40mg närästys lääkettä syötäväksi 1-2kk ajan närästykseen koska väittää että minua närästää... Nyt 5pvä popsinut niitä ja ei näytä auttavan mitään. Tietäisin jos minua närästäisi oikeasti. Onko muilla kokemusta vastaavasta...? Mistä ihmeestä tämä johtuu tai mikä vaivaa...?
Palantunne kurkussa...!
6
1912
Vastaukset
- fjkdsöa
Mä en ikinä luottaisi lääkärin kommenttiin kilpirauhasarvoista. Ehdottomasti mun pitäisi itse nähdä tulokset. Esim joidenkin mielestä tsh on riittävän hyvä, jos se on alle 6. Kuitenkin jotkut saavat lääkityksen jo 1.8 arvoilla. Eli tämä on nyt sellainen asia, jossa sun pitää olla oma-aloitteinen ja selvittää, että minkälaisia arvoja olet oikein saanut. Lisäksi jotkut lääkärit mittauttavat vain tsh, vaikka t4 arvokin on tosi tärkeä. Eli sun pitää varmistaa, että tämä lääkäri on huomannut tsekata myös tämän.
- mikähän tässä?
uskomatonta, kerrankin vuosien etsimisen jälkee läydän internetistä jonkun jolla on sama vaiva kuin minulla. Minulla on ollut stressiä pitkään ja paniikkihäiriöitä, mutta ne on hiljalleen hävinnyt kun olen ollut oma itseni. Mutta palantunne kurkussa eikä korkea sydämen sykkiminen koskaan lopu ja se tuntuu etenkin maatessa eikä mene ohi vaikka kuinka pitkään makailisi. Olen lopettanu kaiken stressaavan, muttei sydämen syke palaudu normaaliksi. Tätä on jatkunut vuosia ja aiemmin minulla oli rintakipuja rasituksessa, mutta kun hölläsin vähän tahtia nii kivut hävisivät. Ja vielä se piti sanoa että etenkin kovan lenkin jälkeen palantunne katoaa, mutta palaa taas seuraavana aamuna. Sydämen kova syke tuntuu jopa kämmenissä.
Mikä tähän auttaisi?? - SuoRef
Nuo ovat kyllä myös KOVIN tyypillisiä refluksin toteamuksia/tuntemuksia.
Itse sairastan refluksitautia jo 7 vuotta. Minua ei koskaan närästä vaan minulla on oireena nimenomaan ruokatorven ulkopuoliset oireet kurkussa äänihäiriöt.
Itse sain helpotusta kurkun oireisiin runsaan kolmen kuukauden päästä Nexium - lääkityksen aloittamisesta ( tiukka refluksiremontti). Oireita on toki edelleen, koska lääkitys ei pysty estämään ylösnousua vaan minimoi vain happoa.
Oireita, jotka liittyvät vatsan sisällön ylösnousuun on, mm. "perinteinen" närästys (ruokatorven polte ja muut tuntemukset) - ja noin 20 muuta! Salakavalaksi (edelleenkin alidiagnosoidun) ruokatorven ulkopuolisen refluksi muodon tekee juuri se, että kun ei ole sitä perinteistä närästyksen tunnetta, niin ei osata mennä lääkäriin. Tai se diagnosoidaan muuksi taudiksi.
Refluksitautiin liittyvää tietoutta, uutisia refluksirintamalta ja aktiivinen keskustelupalsta löytyy Suomen Refluksin vertaistukisivustolta http://www.refluksi.fi
Usein kysyttyä - pikaopas refluksiin http://www.refluksi.fi/195- SuoRef
Melkein unohdin .... tuolta löytyy myös se anatomia osuus tuohon perinteiseen palan tunteeseen (oli sitten esim refluksin/ylösnousun oireilua tai stressin aiheuttamaa lihaskireyttä) eli siinä kohdassa on syklimäinen molemmille puolille kiertyvä krikofaryngeus - lihas, joka toimii myös samalla ruokatorven yläsulkijana.... Ja kun nielaiset, kyseinen lihas saa mukavaa "jumppaa" ja olo helpottuu sekunniksi pariksi.
Toivottavasti lääkärisi kurkkasi kurkkuusi peilillä samaisella käynnillä.
Sydänoireilu voi toki johtua monesta muustakin syystä mutta sekä ruokatorvea että sydäntä hermottaa sama hermo, joten (vaaraton vaikkakin ilkeän tuntuinen) tietynasteinen sydänoireilu (muljahtelut"/rytmihäiriöt) on liitetty refluksioireiluun. Kova refluksikohtaus voi tuntua myös kovana rintakipuna, joka muistuttaa kovaa sydänkohtausmaista kipua (ja toisinpäin tietenkin myös). - Missisippi80
SuoRef kirjoitti:
Melkein unohdin .... tuolta löytyy myös se anatomia osuus tuohon perinteiseen palan tunteeseen (oli sitten esim refluksin/ylösnousun oireilua tai stressin aiheuttamaa lihaskireyttä) eli siinä kohdassa on syklimäinen molemmille puolille kiertyvä krikofaryngeus - lihas, joka toimii myös samalla ruokatorven yläsulkijana.... Ja kun nielaiset, kyseinen lihas saa mukavaa "jumppaa" ja olo helpottuu sekunniksi pariksi.
Toivottavasti lääkärisi kurkkasi kurkkuusi peilillä samaisella käynnillä.
Sydänoireilu voi toki johtua monesta muustakin syystä mutta sekä ruokatorvea että sydäntä hermottaa sama hermo, joten (vaaraton vaikkakin ilkeän tuntuinen) tietynasteinen sydänoireilu (muljahtelut"/rytmihäiriöt) on liitetty refluksioireiluun. Kova refluksikohtaus voi tuntua myös kovana rintakipuna, joka muistuttaa kovaa sydänkohtausmaista kipua (ja toisinpäin tietenkin myös).Kiitos oikein kovasti vastauksesta. Keskiviikkona minulla on nielu tähystys jossa kai nähdään onko mitään vikaa. Lääkäri ei silloin vastaanotolla tehnyt muuta kuin käski avata suun ja sanoa aa.. joten ei nähnyt yhtään mitään =)
(Vaadin lääkäriltä tuota tähystys lähetettä kun tuli jo olo että tukehdun tuohon palaan. Sanoin lääkärille että vaikka ei mitään löytyisikään niin haluan sen tähystyksen silti.)
Kävin tuolla linkittämälläsi sivulla lukemassa ja niin samoja oireita on että voipi olla tuota refluksia. Ja nuo yllä mainitsemasi oireet täsmää minuun niin paljon.
Kiitos että täällä on fiksujakin ihmisiä jotka voivat tietää asiasta jotain.
- redgt
Oletko varma ettei se ole vain kuviteltua? Sait joskus palan tunteen kurkkuun etkä päässyt siitä eroon, sillä et ole saanut ajatuksiasi pois siitä. Kokoajan niellessäsi ajattelet alitajuisesti palan tunnetta ja se vain pahentaa sitä, ihan oikeasti, kun kuvittelee kurkussaan olevan jotakin se myös tuntuu siltä.
Itselläni on vielä pahempana ollut oksetuksen tunne, aina yöllä kun ei ole muuta mielessä niin tuntui että oksettaa hirveästi, ihan ilman syytä ja ei meinannut tunne lähteä vaikka kuinka syvään hengitti. Sain sen loppumaan kuitenkin, kun lakkasin uskomasta siihen tunteeseen ja tajusin ettei minua mikään okseta, kuvittelen vain... Kysy lääkäriltä neuvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832