jos tunteet loppuu toiselta, onko enää mahiksiakaan..

paskanakki88

Mie erosin rakkaastani 2 viikkoa sitten. Ja ikuna en ole tuntenut näin hirveetä ikävää ketään ihmistä kohtaan, vaikka ehdittiin olla yhessä vain 2kk. Hän oli minulle "se oikea", se ihminen jonka kanssa olisin halunnut nähdä maailmaa, vanheta. Tuntui kuin kaikki palaset olisivat loksahtaneet paikoilleen. Alussa hänkin oli todella täysiä mukana suhteessa, mutta pikkuhiljaa tuli selville, ettei hän välttämättä tunne minua kohtaan muita tunteita kuin ystävää kohtaan tuntee.
Hän piti 2 viikon ajattelutauon, jonka jälkeen jatkoimme päivä kerrallaan tutustumista. Mutta viimein tuli loppu suhteelle, heti joulun jälkeen. Voisin väittää että oli surkein joulunaika miesmuistiin

Tulin hänen tyttönsäkin kanssa niin hyvin juttuun, on hirvee ikävä tyttöä, exää ja hänen kotiaan(ei asuttu yhessä mutta käytännössä katsoen "asuin" hänen luonansa). Välit menivät täysin poikki, pieniä muodollisia yhteyksiä pidetään.
Mutta on sanonut ettei halua pitää mitään yhteyttä, kunnes muodollisuudet on hoidettu.

Kaippa minä vaan toivoisin, että häntä alkaisi janottaa vanha suola. Kun kaikki meni muuten niin yksiin, ainoastaan se rakkauden tunteen puuttuminen pilasi koko homman. Homma tais lähteä alkujaan p i k k a s e n liian innokkaasti liikkeelle, ettei sitä tunnesidettä ehtinyt ilmeisesti sitten syntyä, hänen puolelta.

Aloin pikkuhiljaa päästä hänestä eteenpäin, kun puuhasin kaikki päivät jotain, enkä pysähtynyt ajattelemaan. Kunnes menin yhdestä kirjasta lukemaan rakkauteen liittyvän sitaatin: "Rakkaus on tunne, joka on opittava." Siitä asti olen nähnyt exästä painajaisia, suurin piirtein itkenyt itseni uneen illalla, muistellut hyviä hetkiämme...kaivannut. Ehkä luovutimme ennen kuin olimme edes päässeet alkuun? Noh, aika korjaa haavat vaikka nyt en siihen uskokaan..

5

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskanakki88

      Jos ootta jättänyt jonkun syystä että teillä ei ole enää tunteita, onko tunteet enää koskaan palanneet?

    • OLE ja ELÄ

      Minur jätti gimuli yli 25vuotta sitten samasta syystä, eikä hänellä ainakaan mitään vanhaa suolaa ole käväissyt tiettävästi edes mielessä?
      Kyllä se paskanakki88 on niin että rakkaus on julmaa miltei murhaa, tasan eivät käy aina onnen lahjat.
      Olkoon siis onnellisia ne parit joiden sydämissä asuu rakkaudenliekki yhtä suuresti.
      Väärinhän se on kertoa toiselle tunteistaan jos niitä joutuu vääristelemään, pelkurit niin tekevät syystä että saisivat pitää toisen vierellään siihen saakka kunnes omat tunteet ovat selvät ja tässä sinun tapauksessa se oli TATTIS JA MORO !
      Älä katkeroidu, kyllä sinä unohdat ja elämääsi tulee se oikea rakkauden valo, itselleni niin onnellisesti kävi vaikka joku murunen katosi tunne tasolla pettymyksen ja kaipauksen tielle tuon nuoruuden rakkauden myötä.

    • mies 53

      Jospa se kaveri pelästyi kun alko sillä ittellä sellaisia (rakkauden) tunteita tulemaan?
      Onhan se aika muutos elämään jos oli vaan tottunu sen lapsen kanssa kaksistaan ja saattaa se lapsen äitikin vielä "kummitella" mielessä, riippuen miten pitkä aika erosta, joko negatiivisessa tai positiivisessa mielessä.
      Ite en ainakaan haluaisi (mahdollisen) uuden suhteeni alkavan muistuttaa pitkäaikaista avioliittoani missään tapauksessa.
      Ehkä vaan liian nopeesti etenitte?
      Eihän sille (vauhdille) voi mitään jos sattuu kiva ihminen kohdalle.

    • paskanakki88

      Suattaapi olla että edettiin liian nopeasti. Mutta korjaus tähän, kirjoittaja on kylläkin mies, eli extyttöystävästä oli kyse. No mutta oli mitä oli, exä se on anyway :D

    • ja mies

      No onhan se nyt liian nopeaa ehdottomasti jos 2 kk yhdessä ja lähes asuu toisen luona ja on vielä se lapsikin.
      Pienemmästäkin menee asiat sekaisin, liian nopeaa ehdottomasti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1869
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1768
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1766
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1439
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1383
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1016
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      962
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      908
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      902
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      864
    Aihe