Jaa a...miten saada inhottavat vetäytyneiden ikeneiden jäljiltä tummentuneet hampaat siistiksi...näillä hampailla kun katselee, tuntuu että nykyään kaikilla on american style-hampaat, ja itse jostain väärältä vuosikymmeneltä?
vetäytyneet ikenet ja tummentumat
2
387
Vastaukset
- asdafafs
Paikkauksella? Poikakaverillani oli ikenet vetäytyneet paikoittain aika inhan näköisesti ja hammas niiltä alueilta aivan ruskea ja kulunut. Hammaslääkäri laittoi paikat näiden kohtien päälle. Ja aivan valkoiset! Olen hieman katkera, oma hammaslääkäri aikanaan tummentuman peitti harmaalla paikalla :D
- 13+13
Kun ien on vetäytynyt, niin tuo tummentumaksi kutsumasi alue on paljastunutta hammaskaulaa. Hampaan kruunua suojaa kiille, mutta hammaskaulassa sitä ei ole, joten se on siis paljasta, yleensä kellertävämpää hammasluuta.
Sitä ei voi valkaista mitenkään, ainoa vaihtoehto olisi todellakin laittaa hampaanväristä muovia tai laminaatti, mutta en varauksetta suosittelisi. Keskustele ihmeessä hammaslääkärin kanssa, jatkossa harjaa hampaasi huolellisesti mutta ilman voimaa. Yleensä ikenet vetäytyvät juuri liiallisen voimankäytön seurauksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1033121GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521055Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24801