Kiinan kasvun rajat alkava tulla vastaan

Hoover.

Tämä vastaavasti saa aikaan yhä pahenevan ja kiihtyvän laman maailmanlaajuisti. Maailman rahasampo alkaa sekin olla jumissa

www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/kasvun-rajat-tulevat-vastaan-kiinassakin/729010

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Änkyräkommunisti

      Aivan sama, USA on elpymässä.

      Vanha kunnon veturi puksuttaa taas pian.

      • 17 biljoonan dollarin velat

        Ajatuksesi toteutumiseen menee valitettavasti tovin aikaa

        www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=70523:joulukauppa-tuotti-pettymyksen-yhdysvalloissa-&catid=32:talous&Itemid=32


      • Änkyräkommunisti
        17 biljoonan dollarin velat kirjoitti:

        Ajatuksesi toteutumiseen menee valitettavasti tovin aikaa

        www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=70523:joulukauppa-tuotti-pettymyksen-yhdysvalloissa-&catid=32:talous&Itemid=32

        USAn systeemi on niin joustava, että käänne tapahtuu nopeastikin.

        Euroopassa sen sijaan saamme odotella TODELLA kauan.

        Ja on aivan eri asia, kun maailman rikkain maa on velkaantunut, verrattuna keppikerjäläisiin kuten Kreikka, Portugali tai Irlanti.

        Sunny boy...


    • hävettää Suomi

      Sitten kun kyllästyy katselemaan tätä Suomen köyhää "ulkonäköä" kannattaa matkustaa Kiinaan ja nähdä sen pilvenpiirtäjät, luotijunat, puistojen rehevyys ja taidokkaasti leikatut pensaat, rakentamisen ja kunnostustöiden nopeus, elektroniikan kehitys ym. ym. . Kaikki kehittyy hirveällä vauhdilla....siis vaikka takapakkia pukkais, ei Suomi tule koskaan yltämään vastaavaan loistoon. Köyhiäkin sieltä löytyy, mutta niin löytyy myös vain 5 miljoonaisesta Suomen kansasta.

      • kiinanruusu.

        Kiina köhii yhä pahemmin

        www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/kiinan valuuttavarannot laskivat jyrkasti vuoden lopussa/a755368


      • Änkyräkommunisti

        Kunhan et erehdy menemään maaseudulle.


    • Aina jossakin

      vaiheessa inflaatio ja palkat nousevat. Kapitalismi tietenkin pyrkii aina hakemaan uusia hikipajoja.

    • Hoover.

      Ei yksinään Kiinan ja Yhdysvaltaintain talous töki, vaan siinä mukana on jo vahvasti Venäjä ja koko Eurooppa. Suurelta tulevalta lamalta ei voi mitenkään välttyä ja sen myös Venäläiset tietää.

      www.talouselama.fi/uutiset/paaoma pakenee nyt venajalta/a755284

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe