Tämä vastaavasti saa aikaan yhä pahenevan ja kiihtyvän laman maailmanlaajuisti. Maailman rahasampo alkaa sekin olla jumissa
www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/kasvun-rajat-tulevat-vastaan-kiinassakin/729010
www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/kasvun-rajat-tulevat-vastaan-kiinassakin/729010
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aivan sama, USA on elpymässä.
Vanha kunnon veturi puksuttaa taas pian.
Ajatuksesi toteutumiseen menee valitettavasti tovin aikaa
www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=70523:joulukauppa-tuotti-pettymyksen-yhdysvalloissa-&catid=32:talous&Itemid=32
USAn systeemi on niin joustava, että käänne tapahtuu nopeastikin.
Euroopassa sen sijaan saamme odotella TODELLA kauan.
Ja on aivan eri asia, kun maailman rikkain maa on velkaantunut, verrattuna keppikerjäläisiin kuten Kreikka, Portugali tai Irlanti.
Sunny boy...
Sitten kun kyllästyy katselemaan tätä Suomen köyhää "ulkonäköä" kannattaa matkustaa Kiinaan ja nähdä sen pilvenpiirtäjät, luotijunat, puistojen rehevyys ja taidokkaasti leikatut pensaat, rakentamisen ja kunnostustöiden nopeus, elektroniikan kehitys ym. ym. . Kaikki kehittyy hirveällä vauhdilla....siis vaikka takapakkia pukkais, ei Suomi tule koskaan yltämään vastaavaan loistoon. Köyhiäkin sieltä löytyy, mutta niin löytyy myös vain 5 miljoonaisesta Suomen kansasta.
Kiina köhii yhä pahemmin
www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/kiinan valuuttavarannot laskivat jyrkasti vuoden lopussa/a755368
Kunhan et erehdy menemään maaseudulle.
vaiheessa inflaatio ja palkat nousevat. Kapitalismi tietenkin pyrkii aina hakemaan uusia hikipajoja.
Ei yksinään Kiinan ja Yhdysvaltaintain talous töki, vaan siinä mukana on jo vahvasti Venäjä ja koko Eurooppa. Suurelta tulevalta lamalta ei voi mitenkään välttyä ja sen myös Venäläiset tietää.
www.talouselama.fi/uutiset/paaoma pakenee nyt venajalta/a755284