Aamulehti kertoi aiemmin, että Niinistö olisi oikeutettu kansanedustaja-,
ministeri-, puhemies- ja virkamieseläkkeeseen, joka olisi bruttona noin 7000–7500 euroa kuukaudessa.
Niinistö on ainoa presidenttiehdokas, joka ei nosta ilmaista eläkettä. Paavo Lipposelle ja Paavo Väyryselle nämä rahat kelpaavat, vaikka vuositulot ovat selvästi korkeammat kuin Niinistöllä.
Ylen vaalitentissä NIinistö sanoin, että hän ei kehtaa nostaa eläkettä, kun ei ole mielestään eläkeiässä.
Miettikää, miksi muut kansanedustajat ja presidenttiehokkaat kehtaavat.
Tämäkin kertoo Niinistön poikkeuksellisuudesta. Suomen valtio on säästänyt ja säästää joka kuukausi 7.000-7.500 euroa kuussa, koska Niinistö ei hae hänelle kuuluvaa eläkettä.
Niinistö on hieno mies ja paras ehdokas presidentiksi.
http://www.iltasanomat.fi/presidentinvaalit/niinisto-paljasti-syyn-7000-kk-hylkaamiselle-en-mina-kehtaa/art-1288441792381.html
Niinistö ei nosta ilmaista eläkettä
5
<50
Vastaukset
- ....
Äijällä on niin paljon hynää ettei tuollainen pikkusumma kuukaudessa tunnu missään. Porvari on porvari ja duunari on duunari. Duunari ei porvaria äänestä.
- Lippostako???
Jaaha , vai ei duunari porvaria äänestä. Entä mikä tämä Lipponen on ??
Yhteiskunnan raha on hänelle kelvannut hyvin eikä ole tainnut rehellisissä töissä
ole koskaan. Häntä en äänestä ikinä vaikka olen periaatteessa demari.
- kohta nostaa
ei vielä,mutta tulevaisuudessa nostaa varmasti,ehkä jopa takautuvasti.
nyt tilanne kuuluu pressakisaan,on muutenkin miljonääri,joten pärjäilee,avustustakin saa 1,3 iljoonaa, noin vaan.
sale on jotenkin salainen,vaisto sanoo niin.- tietoa enemmän
Ei eläkettä saa takautuvasti jos sitä ei hae. Normaalissa työeläkkeessä mahdollisuus saada takautuvasti on 6 kuukautta. Se on menetettyä rahaa - sano.
Ei ole muuten miljonääri. Jos varallisuutta on sijoituksissa 500.000 euroa ja asunnon puolikas. Monilla taviksillakin voi olla makaamassa pankkitilillä satoja tuhansia ja omistuksia siellä täällä.
Mä tiedän yhden henkilön, joka saa palkkatuloa vuodessa yli miljoonan. Revi siitä.
- asdfasdf
Minä ainakin nostaisin ja jos en tarvitse rahaa antaisin sen hyväntekeväisyyteen sellaiseen kohteeseen joka mielestäni tarvitsee. Nyt rahat menevät aivan hukkaan...minusta ei kovin viisas päätös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663323Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811344
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51646