No niin, media on hehkutellut Niinistön puolesta. Sen varmasti kaikki ovat päässeet huomaamaan, ainakin suurin osa äänestysikäisistä.
Näin ollen Niinistö lienee toinen toisella kierroksella olijoista.
Vastaehdokkaasta käydään tiukempi taisto. Väyrynen on koko ajan kirinyt. Hänellä ei ole mitään hävittävää, hän voi olla oma itsensä. Se on hänen lyömäaseensa toista kierrosta ajatellen. Hän saa sanoa, mitä ajattelee. Hän saa naurattaa ja jospa itkettääkin heitä, jotka itkeä haluavat. Hänen ei tarvitse mielistellä esimerkiksi homokysymyksessä. Homojen etuja ajavia ehdokkaita on jo paljon, hänen ei tarvitse lähteä heidän ääniään kalastelemaan. Viekööt muut niiltä homovesiltä äänet. Hänellä on isommat vesistöt.
Soini taistelee pitkälti samojen ehdokkaiden äänistä kuin Väyrynen. Soinin ei kärsi pahemmin Väyrystä alkaa mollaamaan, liioin kuin Väyrysenkään Soinia. Varmasti moni miettii Soinin ja Väyrysen väliltä. Soinikin saa vapaasti käyttää sananvapauttaa. Häneltä on jo yritetty riistää rasisminvastainen mielipiteensä osoittamalla häntä, silloin kun on puhuttu rasismista. Siellähän se pahin rasisti nytkin istuu. Hyvin löy Arhinmäellekin luun kurkkuun Soini, kun Arhinmäki alkoi Järvenpään tentiss ahdistelemaan rasismilla Soinia. Soini kysyi, onko Arhinmäki käynyt tiedustelemassa, josko se vasemmiston kissantappaja on tekoaan anteeksipyydellyt. No, ei osannut vastata. Miksi Soinin pitäisi osata kaikkien perussuomalaisten edesottamuksista vastata?
Kolmas pyrkijä toiselle kierrokselle on Haavisto. Jos nuoriso saisi äänestää, Haavisto saisi paljon enemmän ääniä. Sen huomasi tuolla Järvenpään lukion kyselyissä. Mutta nämä samat tyypit näyttivät olevan puolueellisia. Omaa suosikkiaan äänestelivät ja hännillä keikkui Väyrynen ja Essayah. Niin, ne kaksi yo-todistuksillaan ja lukiotodistuksillaan parasta tyyppiä. Mutta eiväthän kaikki lukiolaiset kovinkaan häävejä arvosanoja sieltä saa, josko joutenaikaansa vain siellä istuskelevat.
Ketkä pääsevät toiselle kierrokselle?
2
55
Vastaukset 2
Kun Niinistön kannatus alenemisestaan huolimatta näyttää vievän ilman muuta toiselle kierrokselle, niin monet vakavasti harkitsevat äänestäjät miettivät jo valmiiksi toisen kierroksen tilannetta ja suosikkiehdokkaansa todellisia mahdollisuuksia. Taktikoinniksi menee siis heti alkuunsa.
Soini ja Väyrynen vaikuttaisivat olevan parhaassa asemassa. Haavistoa tuntuvat suosivan erityisesti nuoret, mutta nuorten äänestysinto ei ole hääppöinen.
Mutta kumpiko: Soini vai Väyrynen? Sitä en menisi edes veikkaamaan.
Väyrynen on muuten juuri nyt maikkarin vaalitentissä.- simple fact
Soini ja Niinistö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä4111703Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä29311322 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk86955Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28926- 55858
- 40809
- 60790
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa75787- 62773
- 65756