YrjöJurri

Luin rakastamani ruotsalainen bi-kirjailijan teoksen ja vakuutuin siitä, että Lalli tappoi Piispan koska piispa oli vetänyt lallin vaimoa ja tytärtä ns. viikseen, onko ihan hassu ajatus?


T: Hannu, Lahti
585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Poliisi-TV:n tietojen mukaan tuo väite on osoittautunut vääräksi. Todellisuudessa Lallin vaimo oli kypsynyt miehensä juopotteluun ja yritti tappaa miehensä. Lalli ja Piispa kuitenkin olivat vaihtaneet päähineitä keskenään ja Lallin siasta vaimo tappoi piispan.

Tuohon aikaan vain eliitin kertomus tapahtuneista oli suora totuus ja nyt tutkitaan valehteliko piispan edustajat oikeudessa.

Äänestä

Yhden tarinan mukaan, piispa tuli Lallin tupaan, kun Lalli ei ollut paikalla. Vain vaimo ja lapset olivat. Piispa vaati väkisin kestitykset, ruoat ja juomat, yösijan, haukkui Lallin perheen jumalat ja vaati vielä vastikkeetta kyytiä toiseen kylään.

Suomi oli siihen aikaan monijumalainen maa. Toisen jumalat piti hyväksyä, ei saanut loukata ja omaansa ei saanut tuputtaa. Jumalat oli osa arkipäivää ja ne oli jumalia. Jumalan loukkaus saattoi viedä sato-onnen. Piispa loukkasi kaikkia näitä sääntöjä.

Kyllähän tuosta vois nykyäänkin soittaa poliisit paikalle. Ei kenenkään kotiin saa noin mennä ja "häpäistä" sitä.

Kuka tietää olisiko pakana Suomessa yhtään sen helpompaa elää tänä päivänä, mut väkisin käännytys on aika ollut vastenmielistä. Sitäpaitsi sana pakana on loukkaava, ne oli alkupeäisheimojen uskontoa ja kulttuuria. Onko sille muuta sanaa?

Äänestä
  • Sana pakana on nykyään monen ateistin suosima nimitys itsestään. Hemmetin paljon parempi sointi tuossa alunperin maalaista tarkoittavassa sanassa...

    Pagan to the bone.

    Äänestä

  • UPDATE_9604280 kirjoitti:

    Sana pakana on nykyään monen ateistin suosima nimitys itsestään. Hemmetin paljon parempi sointi tuossa alunperin maalaista tarkoittavassa sanassa...

    Pagan to the bone.

    Jotkut uuspakanat ovat sitten jotain hörhöjä jotka kuvaavat itseään kovin.. hengellisiksi ihmisiksi... ja repivät uskontonsa jostain taikakivistä ja wikkalaisuudesta. Taikakivet ja horoskoopit tosin sekoittuvat kovin helposti muka kritinuskoon, kuin voodoo amerikassa tai länsi-afrikassa, kun nämä ihmiset tapaavat olla sitä... uskoo mihin vaan sorttia... kuten uskovaiset yleensä.

    Äänestä

On hassu ajatus. - Se oli piispa eikä mikään kardinaali Mazarin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


P-Häme kirjoitti:

Luin rakastamani ruotsalainen bi-kirjailijan teoksen ja vakuutuin siitä, että Lalli tappoi Piispan koska piispa oli vetänyt lallin vaimoa ja tytärtä ns. viikseen, onko ihan hassu ajatus?


T: Hannu, Lahti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu