Kauhava jää, lapua liitetään Seinäjokeen!

Lapua tulee kohta katoamaan suomemme kartalta, kun se liitetään Seinäjokeen!
Harmi näin Kauhavalaisenakin, mutta kaikki eivät vaan kestä nykymaailman kovaa kilpailua.
55991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

Hämmästyttävän lapsellinen postaus kauhavalaisellekin.

Äänestä

Lapualaisten ongelma on se, että ei pystytä yhteistyöhön, jota nykymaailma ainavaan enemmän vaatii.

Sinänsä hassua, että kahden naapurin, Lapuan ja Kauhavan välillä voi tässä asiassa olla näinkin suuri ero! Kauhava on näyttänyt nykyaikaisuutensa ja laajentanut omasta tahdostaan yhteistyötä muiden naapuriensa kanssa ja selviää sillä omanaan, kun taas Lapua yhteistyökyvyttömänä liitetään valtion määräyksellä ja konsteilla Seinäjokeen.

Mitäpä valtio muutakaan voi, sillä ei se voi loputtomiin tuhlata veromarkkoja tehottumuuteen. Ne rahat suomi tarvitsee muuhun, jotta selvitään tässä kilpailun kovenemassa maailmassa.

Äänestä
  • Höpö, höpö. Tässä sen näkee, että kauhavalaiset on aivan ulkona asioista.
    Ovat siirtäneet rajoja metsässä ja väkimäärä sen kun vähenee.
    Tämäkö on sitä nykyaikaa.

    Äänestä

  • Simpsiön Seppo kirjoitti:

    Höpö, höpö. Tässä sen näkee, että kauhavalaiset on aivan ulkona asioista.
    Ovat siirtäneet rajoja metsässä ja väkimäärä sen kun vähenee.
    Tämäkö on sitä nykyaikaa.

    Saisivatpa lapualaisetkin viimein kunnon oman lehdenkin, meidän Komian.

    Lapualla töissäkäyvänä olen odottanut alkaako Lapualta löytyä puhtia puolustaa kaupunkiansa ja kertoa missä ovat hyviä, mutta ei ei hyvältä näytä, ovat jo antaneet periksi. Niinhän se menee että heikot sortuu luonnossakin vahvempien tieltä.

    Äänestä

Aloittaja on Kortesjärven Purmojärveltä akateeminen kaveri.

Mikäli liitoksia tulee enemmän, cityväen painoarvo laskeee ja ympyräkunnat saavat äänivallan.
Turha teknisiä johtajia ja muita kalliita ravattikauloja on ylläpitää 20 km. välein.

Äänestä

Lapua on menneisyytensä vanki. Muilutukset eivät enää tehoa. Siksi edessä liitos Sinäjokeen tai ehkä Kauhavaan.

Äänestä

Se päivä taitaa kohta koittaa, kun lapualta lähtee valtuuskunta Kauhavalle ja ilmoittaa liittymishalunsa Kauhavaan. Älkää surko lapualaaset, sillä Kauhavalla on hyvä maine maailmalla! Siitä kuuluu kyllä suuri kiitos Ylihärmäläisille, jotka yrittäjä-osaamisellaan ovat maailmankuuluja!

Äänestä
  • Kyllä Lapuan suunta on määritelty Seinäjoelle, eikä yhdistymistä Kauhavaan tule. Lapuasta tulee osa Seinäjokea, kuten myös Alavudesta, Töysästä, Kuortaneesta, Ilmajoesta ja Jalasjärvestä. Kauhavaan liitetään Lappajärvi ja Evijärvi.

    Äänestä

  • Onko kauhavalaisilla muuta mainetta kuin ruma vallesmanni? Härmäläisillä sentään on: Yrittäjyys, häjyys?! lakeus ym ym. Kauhava pakkaa trossaamaan härmäläästen siivellä.

    Äänestä

  • Säälijä kirjoitti:

    Onko kauhavalaisilla muuta mainetta kuin ruma vallesmanni? Härmäläisillä sentään on: Yrittäjyys, häjyys?! lakeus ym ym. Kauhava pakkaa trossaamaan härmäläästen siivellä.

    Tuo Härmän häjy ei ole kaikille todellakaan ole mikään positiivista mainetta luova asia. Sain sellaaselta kerran syyttä suotta turpaani Seinäjoella. Olin siis täysin tuntematon sivullinen, joka ei tehnyt eikä sanonut ko. henkilölle mitään. Mies oli silloin siis Härmäläinen ja nykyinen Kauhavalainen.

    Äänestä

  • turpaan tuli kirjoitti:

    Tuo Härmän häjy ei ole kaikille todellakaan ole mikään positiivista mainetta luova asia. Sain sellaaselta kerran syyttä suotta turpaani Seinäjoella. Olin siis täysin tuntematon sivullinen, joka ei tehnyt eikä sanonut ko. henkilölle mitään. Mies oli silloin siis Härmäläinen ja nykyinen Kauhavalainen.

    Se turpiinantaja oli todennäköisesti alahärmäläinen. Kyllä Ylihärmässäkin on muutamia riehujia, mutta yleensäottaen ylihärmäläiset ovat hiukan siivompia. Ylihärmän suunta kaikessa onkin Seinäjoen ja Lapuan suunta, ei Kauhavan ja järviseudun.

    Äänestä

  • hellurei vaan kirjoitti:

    Kyllä Lapuan suunta on määritelty Seinäjoelle, eikä yhdistymistä Kauhavaan tule. Lapuasta tulee osa Seinäjokea, kuten myös Alavudesta, Töysästä, Kuortaneesta, Ilmajoesta ja Jalasjärvestä. Kauhavaan liitetään Lappajärvi ja Evijärvi.

    Parempi olis Lapuan Kauhavan kans kimpas, enempi olisivat tasavertaisia. Seinäjoen suunnas Seinäjoki saneloo ja Lapua tanssii. Niinkun tanssii Ilmajokelaaset ja Jalasjärvelääsetkin, samas tahris :D

    Äänestä

  • Säälijä kirjoitti:

    Onko kauhavalaisilla muuta mainetta kuin ruma vallesmanni? Härmäläisillä sentään on: Yrittäjyys, häjyys?! lakeus ym ym. Kauhava pakkaa trossaamaan härmäläästen siivellä.

    Olen luullu että ne on jo yhtä ja samaa, Härmät (se ylä ynnä ala) ja Kauhava. Ja Kortesjärvi ollu jo kainalos jo käytännössäkin. Ja että tämä alue olis nimeltänsä Kauhava?

    Äänestä

  • Säälijä kirjoitti:

    Onko kauhavalaisilla muuta mainetta kuin ruma vallesmanni? Härmäläisillä sentään on: Yrittäjyys, häjyys?! lakeus ym ym. Kauhava pakkaa trossaamaan härmäläästen siivellä.

    " Onko kauhavalaisilla muuta mainetta kuin ruma vallesmanni? Härmäläisillä sentään on: Yrittäjyys, häjyys?! lakeus ym ym. Kauhava pakkaa trossaamaan härmäläästen siivellä. "

    Olihan se häjy-ilmiö melko ainutlaatuinen koko Suomen maaseudun historiassa: Isojen talojen humalaiset isännät kulkivat varastelemassa ja reuhaamassa tunkeutuen kuokkavieraiksi ihmisten pitoihin vaatimaan itselleen kestitystä! Muualla Suomessa tällaista ovat harrastaneet lähinnä vain alimpaan sosiaaliluokkaan kuuluneet kansalaiset eli roskaväki.

    Mutta erikoisinta tässä häjyilykulttuurissa on se, että Etelä-Pohjanmaalla näitä hyväosaisia häiriköitä muistellaan vieläkin ihailun hengessä..

    Tämä väkivallan ja muun omavaltaisuuden ihailu sai aika kummallisia piirteitä, esim. on semmonenkin tapaus käräjäkirjoissa että Isotalo ja Rannanjärvi ryyppyporukoineen ottivat sian talosta, haetuttivat miehillään papin paikalle ja pitivät sille teurastetulle sialle hautajaiset, pappi ei voinut muuta kuin veisata ryyppyporukan edessä ja olla mukana, kun isännät niin käski.

    Porukka nauroi ja ryypiskeli ympärillä ja kansa katsoi ihailusta mykkänä touhua.

    Vaasan myllyjen vilja-aittojen tyhjentämiseen laittoi jokainen näistä kolmesta isännästä, 50 hevosta kahden miehen kanssa ajamaan, viljaa ajettiin kolme päivää pitkin maakuntaa piiloon eri taloihin, ennen kuin joku uskalsi ilmoitta viranomiasille mitä on tekeillä.
    Yhteensä niitä oli siis 150 hevosta rekien ja kahden miehen kanssa hommissa kolme päivää ajamassa viljaa.

    Eli ei ne mitään pikkurikollisia olleet, pikemminkin jonkunlaisia mafiapäälliköitä.

    Äänestä

En nyt ihan ensimmäisenä menisi pistämään tätä aloitusta kyseisen henkilön piikkiin. Kauhavan kaupallinen keskus (!) on nimeltään Lauttamus, ja voihan tämä olla joku Lasse-niminen henkilö kyseistä taajamasta.

Äänestä

Vastenmieliseltä tuntuisi ajatus alkaa osaksi Pohjois-Koreaa. >Ei kai kukaan vakavissaan tuollaista meinaa?

Äänestä

Kauhavan klaanissa Lapualla olisi enemmän päätösvaltaa. Seinäjokelaiset ei anna mitään lisäarvoa Lapuan väkiluvulle, vaan muiden siihen yhdistyneiden kuntien tapaan myöskin Lapuan palveluja alettaisiin karsia. Se on vähän semmosta kateuttakin, halutaan näyttää vanhalle emäpitäjälle kuka on paras ja kuka määrää loppuviimein. Lapualla on sentäs 15000 asukasta, ja nyt on vasta yhdistynyt suurempaan semmoset

Äänestä
  • Kauhava on väkiluvultaan ja kooltaan rikkaampi paikka kuin lapua. Eli jos lapua haluaa liittyä Kauhavaan katoaa Lapuan nimi maamme kartalta. Jääkö tuota joku muka suremaan?

    Äänestä

  • Näin on juustot, tämä erellinen puhuu asiaa.

    Mutta pitää lobata ittiänsä nyt kauhavalaaisille, kiiruhumman kaupalla. Ja samaten ministerille ja sen esikunnalle. Äkkiä lähetystö karvalakkimiähiä Helsingin junaan, salkut kainaloon ja puunatut piaksut jalakahan. Onko kontakteja, päästäkö puheille?

    Äänestä

Seinäjokiset voivaaat painua täältä provosoimasta hornan tuuttiin. Ne tekee kaikkensa, että lapualaisilla ja kauhavalaisilla olisi huonot välit.

Äänestä

Körttiläiset ja suruttomat kinaavat aina keskenään.

Äänestä

No haittaisko tuo nyt mitään. Mieluummin Seinäjokeen kuin Kauhavaan.

Äänestä
  • Niin on. Mutta miten on se asia, että Kiviniemi eilen korosti tärkeimmän asian nyt olevan kuntauudistuksen kaataminen .Hyvä niin, mutta kepuhan uudistuksen alunperin laati ja pani toimeen Paras-hankkeena ja Kiviniemi sitä toteutti oikein pakon voimalla. Näinhän oli, ettei Kiviniemi päästänyt valituksenkaan jälkeen Kankaan kylääkään irti Kauhavasta. Puolue pelasi ja jyräsi! Nyt sitten Kiviniemi ja kumppanit toitottavat liitosasioista aivan toisenlaisin mielipitein ja hyökkäävät kokoomuksen kimppuun. Asiaa kirjoittaa ketjun edellinen kirjoittaja sanoessaan olevan aiheellista oppia hallitsemaan edes jo voimassa olevia liitoskuntia. Pois suunnitelmat suuremmista!

    Äänestä

  • Villee kirjoitti:

    Niin on. Mutta miten on se asia, että Kiviniemi eilen korosti tärkeimmän asian nyt olevan kuntauudistuksen kaataminen .Hyvä niin, mutta kepuhan uudistuksen alunperin laati ja pani toimeen Paras-hankkeena ja Kiviniemi sitä toteutti oikein pakon voimalla. Näinhän oli, ettei Kiviniemi päästänyt valituksenkaan jälkeen Kankaan kylääkään irti Kauhavasta. Puolue pelasi ja jyräsi! Nyt sitten Kiviniemi ja kumppanit toitottavat liitosasioista aivan toisenlaisin mielipitein ja hyökkäävät kokoomuksen kimppuun. Asiaa kirjoittaa ketjun edellinen kirjoittaja sanoessaan olevan aiheellista oppia hallitsemaan edes jo voimassa olevia liitoskuntia. Pois suunnitelmat suuremmista!

    Kiviniemi nyt ei kaada yhtään mitään, onhan se jo nähty. Punainen jakkupuku on tehokkainta mitä naisessa on.

    Väyrysen pitäisi jatkaa hyvää vaalityötä nyt tosissaan tämän kunta-asian kanssa, silloin siitä vastustuksesta voisi jotain tullakin. Ja kenttä pitää organisoida mukaan. Kuka saa joukot taakseen?

    Äänestä

  • Turhaa puhetta kirjoitti:

    Kiviniemi nyt ei kaada yhtään mitään, onhan se jo nähty. Punainen jakkupuku on tehokkainta mitä naisessa on.

    Väyrysen pitäisi jatkaa hyvää vaalityötä nyt tosissaan tämän kunta-asian kanssa, silloin siitä vastustuksesta voisi jotain tullakin. Ja kenttä pitää organisoida mukaan. Kuka saa joukot taakseen?

    Kiviniemi käytti ilmaisua "me kaadamme". Joka sen näki ja kuuli, ei laillasi kuvittele, että Kiviniemi olisi puhunut yksin itsestään.

    Äänestä

  • joku rääpy kirjoitti:

    Kiviniemi käytti ilmaisua "me kaadamme". Joka sen näki ja kuuli, ei laillasi kuvittele, että Kiviniemi olisi puhunut yksin itsestään.

    Itselleen se sika kiusaa tekee, kun kaukalonsa kaataa.

    Julkisen sektorin järkeistäminen ja keskittyminen palveluihin hallinnon sijaan oli Kiviniemen vetämänä jo hyvissä lähtökuopissa. Sitä Kiviniemen kannattaa jatkaa ja keskittyä siihen, että kuntaliitokset tehdään hyvin eikä huonosti.

    Äänestä

  • Me kaadamme, joo kirjoitti:

    Itselleen se sika kiusaa tekee, kun kaukalonsa kaataa.

    Julkisen sektorin järkeistäminen ja keskittyminen palveluihin hallinnon sijaan oli Kiviniemen vetämänä jo hyvissä lähtökuopissa. Sitä Kiviniemen kannattaa jatkaa ja keskittyä siihen, että kuntaliitokset tehdään hyvin eikä huonosti.

    Kiviniemi nyt ei ole onnistunut muuta kuin sotkemaan asioita. Lähtö tulee kesällä, samoin Kaunistolle. Kullekin ansionsa mukaan.

    Äänestä

>Pöntisen puolue tulee liittämään Lapuan Seinäjokeen,asia jo päätetty.
>Kiitos Pöntinen että viet Lapuaa kohti sivistystä.

Äänestä
  • Lapua tullaan liittämään Seinäjokeen. Pöntisellä ei riitä rahkeita nuan suuriin asioihin. Kyllä pitää olla tosi miähet asialla.

    Äänestä

  • lkuyt kirjoitti:

    Lapua tullaan liittämään Seinäjokeen. Pöntisellä ei riitä rahkeita nuan suuriin asioihin. Kyllä pitää olla tosi miähet asialla.

    heh he heh hee heh he heh hee

    Äänestä

  • Lapualaiset sinne Seinäjokeen on menossa tällä tietoa ihan joukolla. Vai onko kuultu jotain muuta, laajempaa mielipidettä.

    Äänestä

Lapuan päättäjät ovat yksimielisiä = EI KUNTALIITOKSILLE

Äänestä

odotetaan pari vuotta että lapua ohittaa kauhavan väkiluvus ja yhdistetää kauhava sitte lapuaan.

Äänestä
  • Tänään se kuullaan, kuinka käy. Uskon kyllä Suomenkuvalehteä täs asias.

    Kohta ollaan seinäjokelaisia, eikä se nyt niin huono asia loppuviimmein ole. Kyllähän koulut täällä pysyy, teekoo myös, -parempi tietty ettet paljon sairastele. Ideaparkki voi karata lähemmäs kuntakeskusta mutta olisko se täällä menestynykään. Hallinnosta saa vähentää väkeä mitä siellä muutenkin on paljon taikka saavat ruveta miettimään kannattavaa tekemistä.

    Äänestä

Kauhavalla on jämptiä menoa, olen molemmis asunut niin Lapualla kuin Kauhavaskin, ja enempi on ryhtiä Kauhavalla ja tasapuolisempaa kaikki, eikä vaan yks puolue määrää ja pidä valtaa joka paikas , enkä tarkoita perussuomalaasia =)
Seinäjoki on Lapuan suunta kumminkin. Se on keskus ollut jo kauan käytännössä.

Äänestä

Nyt se on jo selvä! Kauhava jää ja Lapua liitetään seinäjokeen. Kuka jää kaipaamaan Lapuaa? Ei kukaan.

Olis vaan Lapuan kannattanut hakea yhdistymistä kauhavaan, sillä paremmin olis asia silloin!

Hyvä Kauhava! Sun nimes jää elämään!

Äänestä
  • No ehtiihän se Lapuan vastavalittu kunnanjohtaja nostaa huimaa palkkaansa vielä monta vuotta.

    Äänestä

Teretulemast maksamaan Äsholen velkoja.....

Äänestä
  • Jalasjärven...

    Äänestä

Mitä te oikeen marajatta täällä, täshän vaan toimii ja rullaa "arvokonservatiivinen" Suomi, päättäjät jokka ottaa ihan itte valinnu, nuijii nyt asioita pöytään. Pulinat pois ja Seinäjoen junaan.

Äänestä

Kauhavalta lopetetaan ilmasotakoulu, taitaa näivettyä koko pitäjä ja hävitä kartalta...

Äänestä
  • Kauhavalaisilla yrityksillä on työpaikkoja yli oman väestön tarpeen. Niiden ja Seinäjoen työpaikkojen varassa se on Lapuakin loisinut. Ilmasotakoulu on iso isku koko Etelä-Pohjanmaalle.

    Äänestä

  • Yli oman tarpeen kirjoitti:

    Kauhavalaisilla yrityksillä on työpaikkoja yli oman väestön tarpeen. Niiden ja Seinäjoen työpaikkojen varassa se on Lapuakin loisinut. Ilmasotakoulu on iso isku koko Etelä-Pohjanmaalle.

    .

    missäs seinäjokiset nyt alkaa käydä töissä?????

    .

    Äänestä

  • Seinäjoki työpaikat: kirjoitti:

    .

    missäs seinäjokiset nyt alkaa käydä töissä?????

    .

    Niillä on se teknologiakeskus, Frami mikälie, koulutusala työllistää, tutkimus- ja kehitys samoin, sitten on paljon valtion ja kuntien virastoja,kouluja on joka lähtöön, kaupalliset palvelut työllistää naisia, teollisuusalueella nousee savua niin piipusta jos toisesta.
    Monien firmojen aluekonttoreita, jos pääkonttori Helsingissä tai ulkomailla, on Tampere-Seinäjoki-Jlk alueilla.

    Äänestä

Kiva kun Seinäjoki tulee Lapualle asti, ei tarvii nyt muuttaa Seinäjoelle. Luulin jo että meidät liitetään vielä mettäläisiin, huh huh

Äänestä

Lopullinen totuus ikävä kyllä on, että kauhavalaasista tuloo lapualaasia! Näin se aikuusten oikiasti menöö...

Äänestä

Lopullinen totuus ikävä kyllä on, että kauhavalaasista tuloo lapualaasia! Näin se aikuusten oikiasti menöö...

Äänestä
  • ei oo päätetty vielä mitään. rauhallisia liikkeitä vaan

    Äänestä

  • ho hoo kirjoitti:

    ei oo päätetty vielä mitään. rauhallisia liikkeitä vaan

    Härmälääsiä niistä molemmista tuloo!

    Äänestä

jos lapua ja kauhava yhyristyy niin nimeksi voitais laittaa pohjois--korea. pöntinen ja muut lapuan ikikokkarit pelekää oman valtansa puolesta jos liityttäisiin seinäjokeen.

Äänestä

En ole kokomuslaane mutta kannatan Kauhavaan liittymistä.

Äänestä

Jos Lapua ja Kauhava yhtyys, niin pitääs keskuspaikka valita keskustaajaman suuruuden mukaan. Silloon Lapua olis selvästi suurin, ja vois ottaa sen keskuspaikan roolin. Lapuan keskustaajamas on noin 10-tuhatta henkeä, kun Kauhavan kt:ssä on vain reilu 5-tuhatta. Härmien keskustois on molemmis reilu 2-tuhatta henkeä.

Olis hassua, jos suurin keskustaajama ei olisikaan pääpaikka, vaan puolet pienempi taajama olis pääpaikka.

Kauhavan keskustaajaman keskeisyydellä on mun mielestä turha keppihevostella. Esim Härmistä on paljon helpompi ajaa Lapualle, suoraa päätietä, kun Kauhava on sivussa ja sinne pitää mennä pikkuteitä. Ainoastaan Kortesjärvisille Kauhava on järkevin paikka.

Voisi Kauhavalle tietysti jonkin sivunarikan Kortesjärvisten takia järjestää. Lapua ja Härmät ovat päätien varrella, ja Kauhavan keskusta auttamattomasti sivussa KAIKESTA. Moni muuttaa kantakauhavalta Härmään tai Lapualle jo nyt. Miksi sitä keinotekoisesti pitää pystyssä, paras olisi pitää Kauhavan kantakeskusta sen kokoisena, mitä jalat äänestää. Eli supistaa roimasti nykyisestä, ja siirtää ns avainpalvelut sinne missä ihmiset muutenkin käy.

Äänestä

Sosiaali- ja terveystoimen palvelupisteitä ei jatkossa päätä uusi Kauhavan (tai Härmän) kaupunki vaan tasaisesti ihmisten kannalta järkevä verkko päätetään maakuntatasoisena. Eli sitä ei tartte murehtia tässä kuntaliitostarkastelussa. Seinäjoen keskussairaala on tietysti pääpaikka ja tasaisilla etäisyyksillä ihmisten kannalta tulee sitten erilaisia terveysasemia.
Koulujen osalta Lapua on kouluverkkonsa supistanut jo niin, ettei kuntarajoilla ole merkitystä kuin lukion kannalta, joka sekin saattaa mennä maakuntatasoiseksi se lukioverkosta päättäminen siis.
Hallinnolla ei ole kovin suurta merkitystä, luonteva paikka keskushallinnolle on se, missä ihmiset muutenkin eniten asioi, on se sitten Härmän Powerparkin kehittyvä alue tai Lapua, jos sivussa olevat paikat tulevat kyseeseen poliittisista syistä.

Äänestä

Historiaa, tosi monien härmäläisten esivanhemmat ovat lapualaisia, joten ei senkään väliä vaikkei nimi Kauhava säilykään. Nimi ei saa tulla esteeksi, jos suuri uusi eteläpohjalaanen pitäjä syntyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LauttamuksenLasse kirjoitti:

Lapua tulee kohta katoamaan suomemme kartalta, kun se liitetään Seinäjokeen!
Harmi näin Kauhavalaisenakin, mutta kaikki eivät vaan kestä nykymaailman kovaa kilpailua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu