Apua kaipaan..Olen käynyt useammallakin kampaajalla, mutta joka kerta lähtenyt itku kurkussa kampaajalta pois. Ei, en kuvittele, että kampausta muuttamalla saisin suoremman nenän, korkeammat poskipäät tai muuta ihmettä aikaiseksi. Kampaajalle mennessäni mulla on joko kuva, minkälaista haluaisin, tai sitten me tehdään kampaajan kanssa yhdessä suunnitelma, joka käydään aina läpi todella tarkkaan. (olen yrittänyt oppia virheistä:)) Kuitenkin lopputulos on aina täysin erilainen kun mitä on "sovittu". Ja siitäkään ei ole kyse, ettemmekö ymmärtäisi kampaajan kanssa toisiamme, olen itse koulutukseltani parturi-kampaaja, tosin en toimi alalla, joten ei ole edes niitä työkavereita, jotka pätkisivät tukkaani. Tuntuu vaan, että kampaajat yrittävät tehdä aina jotain omaa unelmaa mun päähän. Olen tyyliltäni klassinen ja haluaisin, että hiukseni olisivat myös, mutta usein lähden pää kynittynä pois ja näytän ihan mieheltä tai 20 vuotta vanhemmalta kuin mitä olen. Kyllästyttää leikata hiuksia itse peilikaapin avustuksella.:)
Kiitollisena jään odottamaan neuvoja teiltä!
Kiitollisena jään odottamaan neuvoja teiltä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kokeileppas hesan keskustassa sellasta paikkaa
kun STAGE 11 aleksilla ja sieltä esim.Jussia.
Käy tsekkaas www.stage11.fi
Kiitos vastauksestasi, on kiva kuulla, mistä joku toinen on lähtenyt tyytyväisenä.:) Täytyy käydä kurkkaamassa toi sivusto heti.
Kyllä minä vähän luulen, että ongelma on verbaalisessa ilmaisussasi. Tai sitten olet niitä kranttuja asiakkaita, joille ei kelpaa mikään (ammattilaisena tiedän tuon asiakastyypin) ja kuvittelevat näyttävänsä joltain JLo:lta ulos lähtiessään.
Sinä varmaan kampaajana tiedät sen, että hiusten mallissa on tärkeää myös se, miten sen laittaa. Yhdestä mallista saa laittamalla monta eri versiota.
Eikö sinulla yhtään kellot soita, jos kaikki käymäsi kampaamot ovat mielestäsi huonoja?!
..kun noin suutahdit. Minähän juuri viestissäni mainitsin, että en kuvittele, että ihmeitä saadaan aikaan pelkästään hiusmallia muuttamalla. Kuluttajana minulla on täysi oikeus vaatia palvelua ja vastinetta rahoilleni. Ja koulun käyneenä tiedän kyllä miten hiuksia viimeistellään. Ja olenkin löytänyt aina jonkun tavan, jolla kehtaan ulos lähteä.
Miten pistät minun syyksi tämän tilanteen: pyysin viimeisimmällä kerralla kampaajalta, että hiukset saisi vielä kiinni, ettei mallia muuteta, vaan hiukan kevennetään, kun olin kasvattamassa A-linjaista polkkaa pois, ja lopputuloksena oli, että edestä hiukset olivat n. 4cm pitkät ja takana järkyttävä takatukka. Eikä edes trendikkäällä tavalla, vaan paksu, raskas takatukka. Mielestäni asiassa ei pitänyt olla mitään epäselvyyttä.
Enkä ole sanonut, että kampaajat "olisivat huonoja". Yhteisymmärrykseen ei vaan olla päästy. Varmasti heillä on ammattitaitoa, mutta ei aina sitä "silmää", minkä tyylinen ihminen on. Eikä kykyä kuunnella toiveita.
Kamalaa, että tuollainen ihminen on "ammattilainen". Voitko ystävällisesti kertoa, missä työskentelet, niin en satu sun tuoliin vahingossakaan! Niin, ja asiakkaana tiedän tuon ammattilaistyypin; asiakkaan pitäisi tyytyä ihan mihin sontaan tahansa.
Itse käyn Salon Jonyssa, ihan mahtava paikka kaikin puolin! Jony kyllä huomaa asiakkaan tyylin, ja sen, mikä asiakkaan tyylille ei sovi...Rohkeasti vaan Jonylle, suosittelen lämpimästi! ainiin, www.salonjony.com, käy katsomassa nettisivuja...mallit kuvissa saattavat olla hieman rajuja, mutta löytyyhän sieltä seasta niitä klassisempiakin :)
..itseasiassa aikaisemminkin, että Jonyn asiakkaat on ollut tyytyväisiä. Kiitos paljon muistutuksesta!:)