Kuorolaulusta kiinnostunut/Osaanko laulaa???

Ms Tartsa

Toivon, että saan vastauksia erityisesti kuorolaulua tuntevilta henkilöiltä.
Olen siis ladannut pienen kansanlaulun pätkän tuonne youtubeen ja toivon, että joku edes vastaisi joko siihen videoon suoraan tai sitten tähän palstalle.
Miksi sitten tahdon palautetta äänestäni?
Tämä sama sepustus on kyllä em. videon yhteydessäkin eli tahtoisin laulaa kuorossa, mutta kynnys mennä antamaan laulunäyte on tosi korkealla. Elämässäni olen saanut laulustani melkein vain negatiivista palautetta ja ehkä pari positiivsta. En tiedä johtuuko se siitä, että ihmisten on helpompi yleensä moittia kuin kehua, mutta olkaa rehellisiä. Itse en uskalla sanoa äänestäni yhtään mitään. En ole mikään nuori neitokainen, vaan jo keski-iän ylittänyt ja kestän kyllä nykyään negatiivistakin palautetta.
Ennen tätä ääninäytettä en ole suutani lauluun avannut ainakaan pariin kymmeneen vuoteen.
Olen lukenut netistä, että kuka tahansa oppii laulamaan ja hyvää tietoa löytyy hakusanalla Lauluavain. Lauluavain projekti liittyy väitöskirjaan laulutaidosta.
Kansanlauluja inhoavat; teidän ei varmaan kannata kommenttia jättää.
Tässä linkki laulunäytteeseeni:

http://www.youtube.com/watch?v=C6KI6_VbsEc

2

411

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laulunope

      Rohkeutta! Kaikille laulun ystäville löytyy kyllä sopiva kuoro, kunhan vaikeustaso asetetaan sopivaksi.

      Tällä hetkellä kuulen laulussasi tyypillisiä kokemattoman laulajan virheitä. Vaihdat sävellajia herkästi kesken kappaleen. Suurin syy tähän on, että harjaantumattomuuttasi valitset alussa itsellesi sopimattoman sävellajin (liian korkea), ja sitten kun laulu alkaisi mennä liian korkealle, vaihdat spontaanisti matalampaan sävellajiin. Täysin sävelkorvaton et tosiaankaan ole, koska fraasien sisällä sävellaji pysyy melko hyvin. Sävelpuhtautta ja "korvan ja kurkun yhteistyötä" voi harjoitella kuorossa tai laulutunneilla.

      Äänesi kuulostaa myös hyvin tyypilliseltä kokemattoman laulajan ääneltä. Puutteellinen tekniikka rajoittaa äänialaa ja tekee esim. hengityksistä kuuluvia ja muutenkin laulamisesta vähän kiireisen kuuloista. Nämä ovat opeteltavissa olevia asioita, eivät äänen ominaisuuksia. Kuulen kuitenkin laulussasi hyvää ajatusta laulun tulkinnasta ja fraseeraksesta. Äänessäsi ei tuon näytteen perusteella ole mitään perustavanlaatuista vikaa, mikä estäisi tekniikan parantumisen.

      Selvitä onko paikkakuntasi seurakunnissa tai kansalaisopistoissa "laulutaidottomien kuoroja" (nimi on tarkoituksellisen itseironinen), kuorolaulukursseja tai "löydä äänesi" -tyyppisiä kursseja. Pääkaupunkiseudulla esim. Lauluavain järjestää näitä myös. Matalan kynnyksen kuoroihin ei ole pääsykokeita - kuka vain pääsee mukaan. Tällaisessa kuorossa tai lauluryhmässä saat laulukokemusta ja -taitoa, ja huomaat taitojesi ja itseluottamuksesi kasvavan nopeastikin. Sen jälkeen olet valmis siirtymään jo vaativampaakin ohjelmistoa harjoittelevaan, esiintyvään kuoroon.

      Tsemppiä kuoroharrastukseesi!

      • Ms Tartsa

        Kiitos vastauksestasi laulunope. Mutta kaameeta, en oikein huomaa tuota sävellajin vaihdosta, vaikka kuuntelen uudestaan tuon esitykseni. Ilmeisestikin se taphtuu ainakin kohdassa ....Mesimarjani, pääskyni...jne.???
        Noita laulamattomien lauluryhmiä juuri olen etsiskellytkin ainakin näin alkuun. Mutta voi sentään: näinkin suuressa kaupungissa (Jyväskylä) löytyy niitä ainoastaan yksi Jyvälän kansalaisopistosta (max 10 hlö) ja sekin täynnä ja lisäksi minulle sopimattomaan aikaan ja sopimattomalla suunnalla. Sitten on Kuokkalan alueseurakunnassa (no en asu kyllä sielläkään) Kehittyvien laulajien ryhmä, mutta taitavat laulla enimmäkseen hengellistä musiikkia, joka ei minua niin miellytä, vaikka kaunista onkin.
        Onko muuten tyypillistä, että itse laulamattomat henkilöt saattavat sanoa laulustani, että tosi hyvin laulettu. Tein nääs vähän testejä työkavereillani ja erotan kyllä kuka sanoo asian tosissaan ja kuka vähän ilkeämielisesti. Ilahdutti tietysti nuo työkaverien kommentit ja sieltä tuli ehdotus minulle kuoroon menosta, vaikka en ole sanallakaan haaveistani puhunut kenellekään.
        Toivottavasti vielä luet tämän jatkokommenttini ja toivon lisäksi, että tulisi vielä pari kommenttia muiltakin ja sen jälkeen poistan tuon videoni tuolta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1487
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1022
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      917
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      861
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      835
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      773
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      556
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      33
      501
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      128
      497
    Aihe