Ainakin DLS -merkkiset "kengät" ala-arvoisia, pari viikkoa kestivät. Korko olikin ontto niin ohutta kumia että hiekotussepelillä kävely puhkaisi kumin. Märällä kelillä kannan ontelot sitten "pumppasivat" vettä sukkiin. Ällöttäviä "näköispainoksia" kehtaavat myydä
ala-arvoiset Citymarketin kengät
14
1592
Vastaukset
- M'
Halvalla ei saa laatua. Cittarin halpistuotteita en ottaisi edes ilmaiseksi. Yhdet hyvät laadukkaat kävelylenkkarit olen sentään sieltä ostanut. Ne ovat laadukkaat Kuoma-merkkiset suomalaiset.
Neuleetkin on Cittarissa kaikki 100 % akryylia, jollaisia en koskaan osta. Ihan skeidaa.- ei kannata.
Näin on ja ne trikoopaidat... Vaikka olis nätti malli ja väri, niin pesussa se menee ihan plaah. Ei kannata tuhlata vähiä rahoja cittarin halpamerkkeihin.
Minulla kaksissa kengissä on korko kulunut onteloihin asti
Ensimmäisissä korko kului paljosta kävelemisestä niin että kannan ontelot alkoivat kerätä kivasti kiliseviä sepelinmuruja. Ei muuta haittaa
Citymarketin DLS-kengissä sam ilmiö mutta nuo sepelinmurut puhkaisivat tiensä sukkia kuluttamaan ja kantapäätä pistelemään. Tosi roskalaatua- Andiamo-laatuako?
Huinoimmat kengät ostan aina andiamosta. Nehän kestää pari viikkoa ja kantalappu on kulunut puhki. Eräät syyssaappat (vedenpitävät!) Kastuivat kerran (kävelin vain kostealla asfaltilla, en vesilätäköissä.) Ja pohja oli irti. Palautukseen menivät nuo kengät, mutten kyllä cittarinkaan kenkien nimeen menisi vannomaan. Parhaimpia kenkiä lienevät clickistä, jos ei ihan oikeita manoloita lasketa?
- Laatutietoinen *
Andiamo-laatuako? kirjoitti:
Huinoimmat kengät ostan aina andiamosta. Nehän kestää pari viikkoa ja kantalappu on kulunut puhki. Eräät syyssaappat (vedenpitävät!) Kastuivat kerran (kävelin vain kostealla asfaltilla, en vesilätäköissä.) Ja pohja oli irti. Palautukseen menivät nuo kengät, mutten kyllä cittarinkaan kenkien nimeen menisi vannomaan. Parhaimpia kenkiä lienevät clickistä, jos ei ihan oikeita manoloita lasketa?
Andiamo myy paljon eri merkkejä ja Click myös. Molemmista löytyy varmaankin laadukkaita merkkejä , mutta myös sitä halpiskamaa, joten kattokaa peiliin vaan. Ostakaa laatua, niin ei tartte parkuu hajonneita kenkiä. Ei oo iso säästö ostaa halpiskengät, jos pitää kohta osta uudet. Korkolaput nyt kaikissa kannattaa vaihtaa pikapikaa suutarilla, koska korkkareiden muoviset laput on jopa vaarallisen liukkaat talvikelillä.
- eljii
parina ekana käyttöviikkona jäi myöskin tunne, että noissa Citymarketin DLS "kengissä" päällys oli ommeltu jotenkin alkeellisesti niin että vähäinenkin roiskevesi tunki ompeleista sisään
näin siis märällä kelillä ennenkuin puhjennut kanta oikein todenteolla alkoi pumpata vettä sukkiin. - Kengät kelin mukaan
eljii kirjoitti:
parina ekana käyttöviikkona jäi myöskin tunne, että noissa Citymarketin DLS "kengissä" päällys oli ommeltu jotenkin alkeellisesti niin että vähäinenkin roiskevesi tunki ompeleista sisään
näin siis märällä kelillä ennenkuin puhjennut kanta oikein todenteolla alkoi pumpata vettä sukkiin.Huomioikaa vuodenaikojen vaihtelut. Moni kulkee kesäkengissä ympäri vuoden. Ei ne kesäkengät ole tarkoitettu Suomen sade- tai talvikeleihin, vaikka niitä myynnissä onkin.
- kenkää
Laatutietoinen * kirjoitti:
Andiamo myy paljon eri merkkejä ja Click myös. Molemmista löytyy varmaankin laadukkaita merkkejä , mutta myös sitä halpiskamaa, joten kattokaa peiliin vaan. Ostakaa laatua, niin ei tartte parkuu hajonneita kenkiä. Ei oo iso säästö ostaa halpiskengät, jos pitää kohta osta uudet. Korkolaput nyt kaikissa kannattaa vaihtaa pikapikaa suutarilla, koska korkkareiden muoviset laput on jopa vaarallisen liukkaat talvikelillä.
Korkolaput kannattaa vaihtaa heti myös sen takia, että ne alkuperäiset ovat niin huonot. Kuluvat puhki/ irtoavat todella nopeasti. Eli korkkareita ostaessa laske hintaan mukaan 15 euroa suutarilaskua. Ajatelkaapas miten naurettavaa. Andiamot, Seppälät ym. oikein kehottavat tekemään näin. Sama kuin uutta autoa ostaessasi joutuisit vaihtamaan heti renkaat, koska "ne on tehtaan. Ne on huonot".
Mitä tulee cittarin ym. markettien kenkiin, ne ovat aivan susirumia sämpylöitä, joita en laadunkaan perusteella ottaisi edes ilmaiseksi.
- lespo
ette ole vaihtanut viikkoon kalsareita
- voiton maksimointia
Taitaa olla levinnyt sama voiton maksimointi kenkiinkin, joka on ollut jo kodinkoneissa vuosia. Kestävät juuri ja juuri sen aikaa, että takuuaika loppuu ja sitten hajoavat. Eipä kävele samoilla kengillä kahta kesää, kun ennen saattoivat kestää pienellä hoidolla vuosia ja taas vuosia.
- DLS-nilkkurit :(
DLS-nilkkurit jalassa, oikean kengän sauma purkautuu jo eikä ole kuin tänä syksynä pidetty ja ajan pyörällä matkat :(
- patesc
Tässä todiste huonoudesta:
http://www.youtube.com/watch?v=6orLiR1WRZo - Ärsytetty
DLS talvikengät cittarista ostettu n.vuosi sitten ja kannat auki liimauksesta sekä taitos kohdassa ratkeamat ,ei ikinä enää tuon merkkisiä,kalliit kengät ja nyt hajalla.
- 2+9
Pari vuotta sitten ostin n. 26 € maksavat kesäkengät cittarista. Ne pohjat murtui päkiän kohdalta n. parissa viikossa. Enkä edes kävellyt niillä kovin paljoa. Nyt syksyllä ihan huvikseen kokeilin joitakin syys/talvikenkiä, osa ei mennyt jalkaan ollenkaan, oli niin kumman muotoiset ja osa oli niin kovia ja epämiellyttäviä, että oli pakko ottaa heti pois jalasta. Kuka noita kenkiä oikein ostaa? Oli siellä muutamat Aaltosetkin, mutta aika "mummo"malliset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861