Jee, atkinssini toimii, 8 kk aikana lähtenyt 20 kiloa! Toki olisi enemmänkin lähtenyt mutta syön liian vähän niin silloin tällöin paino jää junnailemaan, mutta nyt se taas on pari kiloa laskeutunut.
No raapustan tähän about mitä syön: Aamulla teen karppileipää, syön siitä puolet. Jauhoina toimii soija-, manteli- ja hasselpähkinäjauho, leivän päälle laitan juustoa, metukkaa, voita ja kurkkua. Juon vettä ja aamusta otan kala- ja pellavansiemenöljyä. Päivällä syön fileen kanaa tai possua, välillä kalaa, lisukkeeksi kukkakaalia, kaalia tai kasvisgratiinia tai sitten ihan salaattia. Illalla syön sen aamulla tehdyn leivän puolikkaan. Täysmaitoa juon lasin välipalaksi, jos ei riitä niin sitten raejuustoa tai lihaa. Rasvalla en leiki, mutta en sitä myöskään varo. Koitan pitää kalorit kohtuudessa, mutten niitäkään laske, summamutikassa mennään.
Alkoa menee aika paljon, mutta juon sen kirkkaana tai kuivana viininä. Varmasti vaikuttaa heikentävästi painonputoamiseen, mutta hyvin se tuntuu tippuvan siitä huolimatta.
Tähän olisi kiva saada muidenkin karppaajien tai atkinssilaisten onnistumisia ja mitä ja miten paljon syötte.
Itsestäni sanottakoon, että minun ylipainoni johtui sairaudesta ja sen lääkkeistä ja on niin mukavaa, että vihdoin se alkaa olemaan takanapäin, hoikka vartalo, täältä tullaan :)
Atkins
Näin tänään...
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1201924Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1251818Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101778Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561454Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341386Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4961038Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50969Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115912Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347874