Kisa presidentinvaalien toisen kierroksen paikasta näyttää kahden ehdokkaan taistolta. MTV3:n tuoreen kannatustutkimuksen mukaan 12 prosenttia suomalaisista aikoo äänestää keskustan Paavo Väyrystä, 11 prosenttia vihreiden Pekka Haavistoa.
Vaalien ennakkosuosikki, kokoomuksen Sauli Niinistö on saamassa tutkimuksen mukaan 37 prosenttia äänistä.
Väyrynen ja Haavisto ovat tekemässä melko selvää eroa muihin ehdokkaisiin. Perussuomalaisten Timo Soini on saamassa tutkimuksen mukaan seitsemän prosenttia äänistä. Seuraavana tulevat SDP:n Paavo Lipponen ja vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki kolmen prosentin kannatuksella.
RKP:n Eva Biaudet ja kristillisdemokraattien Sari Essayah pääsisivät kahden prosentin kannatukseen. 20 prosenttia vastanneista ei halunnut tai osannut sanoa kantaansa.
Research Insight Finlandin tekemään puhelinhaastattelututkimukseen vastasi 1014 suomalaista. Haastatelluille esitettiin kysymys "Ketä (seuraavista) ehdokkaista äänestäisitte, jos presidentinvaalit olisivat juuri nyt?
Tutkimus tehtiin 9.-13.1. 2012 ja sen virhemarginaali on 3,1 prosenttia suuntaansa.
MTV3:n vaaligallup: Niinistö
9
58
Vastaukset
- näin se menee
Niinistö 37%
Väyrynen 12% - linkki gallupiin
Linkki: http://www.mtv3.fi/uutiset/presidentinvaalit2012/index.shtml/arkistot/kotimaa/2011/11/1426673
Väyrynenhän tuo näyttää johtavan, Niinistö toisena.- täyttä roskaa
no tuohan on täyttä roskaa!
Kuka vaan voi klikkailla vaikka kuinka paljon!
Ei ole mitään todellista arvoa tuollaisella,ei se ole edes TUTKIMUS,
vaan nettikysely - ei siis edes gallup - Taloustutkimuksen
täyttä roskaa kirjoitti:
no tuohan on täyttä roskaa!
Kuka vaan voi klikkailla vaikka kuinka paljon!
Ei ole mitään todellista arvoa tuollaisella,ei se ole edes TUTKIMUS,
vaan nettikysely - ei siis edes galluptekemät tai Taloustutkimuksen keksimät ovat kokkareen mielestä ne ainoat oikeat koska niitä ei pääse kukaan muu kuin Kokoomus muokkaamaan mieleisekseen.
- Research Insight Fin
Taloustutkimuksen kirjoitti:
tekemät tai Taloustutkimuksen keksimät ovat kokkareen mielestä ne ainoat oikeat koska niitä ei pääse kukaan muu kuin Kokoomus muokkaamaan mieleisekseen.
btw, tämä ei ollut Taloustutkimuksen tekemä tutkimus, pösilö!
ja toiseksi, ei Kokoomus niitä pääse muokkaamaan
- Niinistö ykkönen
Väyrynen saa 12 prosentin ja Haavisto 11 prosentin kannatuksen. Kokoomuksen Sauli Niinistön kannatus on 37 prosenttia.
Kannatusluvut on laskettu kaikista kyselyyn vastanneista. Kantaansa kertomattomia tai ratkaisemattomia oli 20 prosenttia.
Perussuomalaisten Timo Soinin kannatus on seitsemän, SDP:n Paavo Lipposen ja vasemmistoliiton Paavo Arhinmäen kolme prosenttia.
RKP:n Eva Biaudet'lle ja kristillisdemokraattien Sari Essayahille mitattiin kahden prosentin kannatus.- Niinistö putoaa
Huomoinarvoista, Niinistön alamäki jatkuu. Niinistöltä on lähtenyt äänestäjiä äänestämään muita ehdokkaita ja epävarmoihin.
- totuus sattuu
Niinistö putoaa kirjoitti:
Huomoinarvoista, Niinistön alamäki jatkuu. Niinistöltä on lähtenyt äänestäjiä äänestämään muita ehdokkaita ja epävarmoihin.
Huomionarvoista että AINOA tutkimus minkä Soini on voittanut,
oli se kun kysyttiin ketä ET halua pressaksi!
Siinä SOini oli ehdoton ykkönen - Seiskan tähtityttö
totuus sattuu kirjoitti:
Huomionarvoista että AINOA tutkimus minkä Soini on voittanut,
oli se kun kysyttiin ketä ET halua pressaksi!
Siinä SOini oli ehdoton ykkönenEssayah vaatii täyskäännöstä EU:n talouskriisin hoitoon: http://areena.yle.fi/video/1326826252281 .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907