Pistää miettimään kuinka surkeasti deittipalveluiden yksityisyydestä pidetään huolta vaikka vakuutetaan 100 prosenttista anonyymiyttä.
Juma. Sen jälkeen kun osoite on tiedossa, niin ei siinä sitten muuta yksityistä olekaan kuin henkilötunnus.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2012/01/17/kotiosoitteesi_voi_paljastua_deittipalveluun_lisatysta_kuvasta
Juma. Sen jälkeen kun osoite on tiedossa, niin ei siinä sitten muuta yksityistä olekaan kuin henkilötunnus.
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2012/01/17/kotiosoitteesi_voi_paljastua_deittipalveluun_lisatysta_kuvasta
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pöljä. Eihän tuo ole deittisivustojen syy, vaan itsesi kun et ota GPS-koordinaattien tallennusta pois kamerastasi. Tyhmyydestä rankaistaan, näin se on.
Tuliko sulle mieleen, ettei kaikki ihmiset ole kiinnostuneita tekniikasta niin paljoa, että tietäisivät poistaa koordinaatit???
Ihan aiheesta tuo ensimmäinen viesti herjaa naista.
Ei se ole deittisivun vika jos ei osaa kameraansa käyttää.
niiin,itse olen kiinnostunut tekniikasta mutta en silti tiennyt että kuviin jää kyseinen data.Joten,älä tosiaan herjaa.Tästä pitäisi puhua kyllä enemmän jotta kukaan ei tietämättään laita kuvaa jossa onkin noin tärkeetä dataa.
Kyllä tyhmien ihmisten nimen saa yleensä selville pelkän sähköpostiosoitteenkin perusteella, kun pöljät liittävät sen omaan nimeensä muualla.
jonkun osoite ?
Loppu!, ei ikinä enää nettiin mitään, pitää olla tosi taitava tekniikan asioissa, ettei tee mokia.
Tumpeloita naisia riittää.
Joskus näkee tarkalleen missä virastossa ja minkänimiseltä koneelta kirjoittaa.
Tai pelkästään pienehkön firman nimen jossa on myyntipäällikkönä.
Tai jotain vielä tarkempaa.
En ole koskaan hyödyntänyt näitä tietoja, joskus vaan huvittanut kun nainen lähettää jonkun vihanpurkauksen ja luulee tekevänsä sen nimettömästi. En siis ole antanut aihetta mihinkään vihanpurkauksiin, olen käyttäytynyt asiallisesti.
Itse käytän nettideittailussa ja muussa sekalaisessa nettipalvelukäytössä toista sähköpostiosoitetta, josta ei voi millään muotoa tehdä päätelmiä omasta henkilöllisyydestäni. Koskaan en välitä varsinaista henkilökohtaista sähköpostiosoitettani näissä tilanteissa. Nettideittailussa kerron oikean osoitteen vasta kun olen tavannut ja on aikomusta olla tekemisissä jatkossakin. Olen mies, enkä luultavasti kovinkaan isolla todennäköisyydellä saa ketään häirikköä naisista kimppuuni eikä kyse olekaan yksinomaan siitä, mutta haluan senkin ilon mahdollisuuden blokata pois. Pyrin muutenkin vaikuttamaan siihen miten paljon ja millaista tietoa minusta löytyy netistä. Kyse on yleisesti yksityisyydestä.
Monilla naisilla näkyy välilä esim. sähköpostissaan oikea nimi, vaikka mitä ilmeisimmin on silti tehty erillinen sähköpostitunnus juuri deittikäyttöä varten. Olen monilta kysynyt onko nimen tarkoitus oikeasti näkyä ja moni onkin yllättynyt, että se näkyy. Kannattaa kokeilla lähettää osoitteesta kokeeksi viestiä itselleen toiseen osoitteeseen niin näkee mitä muut näkevät.
Miten se on mahdollista, et tietää mistä viesti laitetaan esm. e-kontaktissa, sillä siellähän maksetaan siitä myös, että on turvallinen ja anonyymi.
Eikö e-kontaktiin enää uskalla mennä?,taidampa kysyä sieltä, sillä valokuvaa ei laiteta ennen tarkastusta, siksi ihmettelen jos jotain selviäisi.
hyvä kun sain tietoa, jatkossa olen varovaisempi, siis ei omalla nimellä mitään..
Eihän e-kontaktissa voi näkyä sä-postiosote eikä muukaan jos ei profiiliin laita tietoja, eikä niihin saa laittaa, eli turhaa huolestuin, eri juttu jos tosiaan antaa erikseen osotteen josta selviää muutakin kuin nimerkki.
Mutta, miten muka valokuvasta saa tiedot, sitä en ymmärrä ollenkaan, eli se tästä naisten logiikasta.
Asennappa Mozilla Firefox nettiselain ja siihen joku exifit näyttävä softa, niin saat kuvasta kameran tallentamat tiedot helposti hiiren oikean napin takaa.. samoin löytyy ohjelmia, joilla voit esim. avoimessa langattomassa verkossa skannata muiden käyttämät salasanat suojaamattomilla nettisivuilla. Suojatun nettisivun osoite alkaa https:// ja suojaamattoman http://.. mutta eikös tämäkin kuulu jo yleissivistykseen?
eipä taida kiinnostaa eli se siitä :)