vain kännikäyttäytymistä??

turhautunut

Ongelmana on se, että poikaystävä suuttuu aivan yhtäkkiä silloin kun on humalassa, ja jutut menee välillä aivan yli hilseen. On ollut haukkumista, huutamista, syyttelyä ymym. Yhtenä hetkenä saatetaan puhua aivan normaaleista, mukavista asioista, ja sitten yhtäkkiä vedetään keskusteluun jokin, usein melko henkilökohtainen, aihe mistä väännetään riitaa. Koskaan ei ole ollut fyysistä väkivaltaa, eikä hän ole osoittanutkaan mitään siihen suuntaan viittaavaa. Jutut ovat tyyliin "sä väität että mä petän sua", "ihan ku vankilassa eläis, kato nyt ittees", "seksi on paskaa ku sä oot tommonen/et teesitä/et tee tätä..." "jos susta tuntuu että haluat mennä nii senku meet, mitäpä mä sille teen"
Normaalina arkena kaikki on aivan päinvastaista. Seksi on enemmän kuin hyvää ja nautimme toistemme seurasta, eikä miehen mukaan suhteessamme ole mitään ongelmaa. Hän väittää ettei koskaan muista kännipuheistaan yhtään mitään eikä tajua ollenkaan mistä tuon tyyliset jutut tulevat. Edellinen suhde oli kuulemma todella vaikea ja ainakin alussa hän vertaili suhteita paljon. Voiko olla oikeasti mahdollista ettei tajua ollenkaan mitä humalassa suusta syytää, vai onko puheet vain edellisestä suhteesta jääneen paskan ulos purkamista vai sittenkin jotain jota ei uskalla selvinpäin sanoa. Viimeisimpää epäilen koska olemme niin monesti asiat käyneet läpi eikä mitään vastaavaa ole ilmennyt. (olemme siis seurustelleet reilu 2v)
Kokemuksia??

9

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • er345gh

      Mielestäni kännipuheet on aina sitä mitä ei uskalla selvinpäin sanoa. Valitettavasti.. en tiedä sitten muista mutta itsellä ainakin tuppaa näin olemaan.

      Itsellä oli joskus mies joka kännissä harrasti minun haukkumista. Osa haukkumiseista oli totta ja osa vihan lisäämää.

      Nyt minulla on mies joka ei yhtäkään haukkuma sanaa ole minulle sanonut

      • "Mielestäni kännipuheet on aina sitä mitä ei uskalla selvinpäin sanoa."

        Tuo ei pidä paikkaansa. Alkoholi muuttaa ihmisen sisäeritystä, siis hormonitoimintaa, ja tuottaa testosteronia (myös naisilla). Testosteroni lisää sekä aggressiivisuutta että seksuaalisuutta. Kännissä koetut "tunteet" ja niiden ilmaisut ovat siis vain känniläisen tapa purkaa ulos hormonimyrskyä, eivät jotain mitä hän "ei kehtaa" sanoa selvinpäin.

        Alkoholin pintaannostama kiukku/rakkaudentarve voi juontaa ihan mihin tahansa nykyisyyteen tai menneisyyteen, alkaen lapsuudesta, ei sellaisilla rakkauden- tai ikävöinnintunnustuksilla sen paremmin kuin katkeruuden ilmauksilla ole mitään selvää kosketusta nykyhetkeen.

        Itse en suostuisi känniläisen haukuttavaksi siitä huolimatta. En ylipäänsä suostuisi katselemaan tai kuuntelemaan känniläistä.


    • mies 53

      "Mielestäni kännipuheet on aina sitä mitä ei uskalla selvinpäin sanoa. Valitettavasti.. en tiedä sitten muista mutta itsellä ainakin tuppaa näin olemaan."

      Toivottavasti olet oikeassa, sillä olen tullut siihen tulokseen, että eksäni on ollut joka kerta pienissä kun on ottanut minuun yhteyttä.
      Voisko olla, että vielä ajattelee minua?
      Minähän silloin aikanaan hänet "jätin" , vaikka en oikeesti jättänytkään.
      Toivossa on hyvä elää kuitenkin.

    • er345gh

      No itse ainakin olen ottanut kännissä yhteyttä ihastukseen...kun en muuten ole kehdannut. Typeräähän se on,mutta tulos oli hyvä kuitenkin. Nyt on yhteinen lapsi ja parisuhde :)

    • asdafsdsf

      Itselläni sama ongelma kuin poika ystävälläsi hermostun aivan yks kaks ja ihan ilman syytä mutta rehellisesti sanottuna vain silloinkun juon yli 10% alkoholi juomia ja en muista sanomistani kuin osan silloin kun tyttöystäväni on reunnut itkemään taikka jotakin muuta silloin syttyy "valo" hetkeksi ja sitten se taas napsahtaa poikki ja syytökset jatkuu.

      Mutta siis minulla ei ole havaintoa ollenkaan mistä niitä tempaisen siis selvinpäin en voi haukkua suhdetta ollenkaan eikä humalassakaan pitäisi mutta en tajua mikä minuun tulee. Eli poikaystäväsi voi puhua myös totta!

    • 19

      Olen tilanteessa, jossa naisystäväni aina alkoholia nautittuaan muodostaa aina jostain riitaa, tai ainakin vetää herneet nenään hyvinkin pienistä jutuista. Viimeksi meni itsellä ainakin joku rima ylitse, kun hän melkein ilmoitti jutun olevan ohi, syystä että oli jutellut aikasemmin illalla hyvän ystäväni kanssa ja hän oli kysellyt meidän parisuhteesta (ei mitään erityistä, vain miten menee tms.), tämän lisäksi ystäväni oli jotain hommaillut toisen miehen kanssa ja tästä naisystäväni suuttui minulle. Kuulemma arvostus minua kohtaan laski (koska hän on ystäväni) ja minä olen paska ihminen kanssa, tämä vissiin siksi, että se mies olisi saattanut olla minä.

      En voi ymmärtää mitenkään, miksi olisi minun vika, jos ystäväni tekevät jotain keskenään. Varsinkin kun tapahtuma hetkellä olin ihan toisaalla, voiko tästä teidän mielestä olla vihainen minulle? Onko minun ystävät sellaisia, että se oikeuttaa suuttumaan ja miettimään oman parisuhteen tilannetta? Eniten suututtaa myös se, että tämä nainen kiehnää ihan vapaasti omien kavereidensa kanssa, mutta auta armias, jos minun kaverit joskus muualla tekevät jotain keskenään (turha varmaan mainita normaalista juttelusta toisten kanssa)... Vituttaa niin vitusti

      • cdsadfe

        Olen samaa mieltä kuin alla oleva. Näin naisena tunnistan omasta mielestä aika hyvin, että naisesi pelkää sinun pettävän häntä. Tuo on juuri tuota naisen logiikkaa: kun pelätään jotain, jota ei kehdata suoraan sanoa, niin se kerrotaan uskomattomien käänteiden kautta. Voi olla hyvin mahdollista, että naisesi on pelännyt pitkän aikaa että olette tämän naisen kanssa muuta kuin kavereita, tai se voi olla myös pelkoa siitä että ystäväpiirissänne on ns hyväksyttyä pettää. Joka tapauksessa uskottomuuden pelkoa tuo on. Todellakaan et ansaitse tuota käytöstä ja naisesi tekee väärin, mutta jos rakastat ja haluat olla yhdessä niin juttele hänen kanssaan kunnolla ja kysy ihan suoraan että johtuiko "purkaus" siitä että pelkää sinun pettävän (nyt tai tulevaisuudessa).

        Ap:lle sen verran, että uskon että kyseessä on vanha toimintamalli. Todennäköisesti hän on edellisessä suhteessa kännissä ruukannut riidellä ja avautua ahdistuksestaan. Humala on siinä mielessä kummallinen juttu, että siinä tilassa saattaa vieläkin assosioitua vanhoihin juttuihin. Uskon siis että tuohon auttaa ainoastaan alkon vähentäminen, ja opettelu kohtuudella juomiseen. Mitään henkilökohtaista tuo tuskin on, sanoithan itsekkin että teillä on kaikki hyvin, etkä ilmeisesti ole mikään mustasukkainen kyttääjä. Toinen vaihtoehto on se, että olisi pettänyt sinua. Tuskinpa näin kuitenkaan on, vaan kyseessä on vaan vanha toimintatapa josta ei meinaa päästä eroon.


      • Käyttääkö hän e-pillereitä?


    • dfgvdfgvfgvsd

      "En voi ymmärtää mitenkään, miksi olisi minun vika, jos ystäväni tekevät jotain keskenään. "

      Ei voi olla vihainen! Mutta se syy miksi tyttösi puhuu noin on luultavasti sellainen, joko tiedostettu tai tiedostamaton pelko, että olet niinkuin tämä pettävä ystäväsi. Tiedäthän, kun santaan "joukossa tyhmyys tiivistyy" ja koulussa oli porukat niin ajateltiin, että ku yks polttaa niin kaikki polttaa. Eihän se niin ole en sitä väitä, mutta joillekin joilla on huono itsetunto tulee kaikenlaista outoa mieleen kännissä ja mustasukkaisena. Itse kun ennen olin mustis niin tuollaisessa tilanteessa, kun sinä olit nyt. Ajattelin, että poikaystäväni on kateellinen ystävälleen, joka on saanut heidän yhteiseltä ystävältä. Joka oli tottakai sanojeni mukaan hirveä rumilus hu*r*.
      Järjetöntä eikö? no onneksi en ole enää teini, enkä huono itsetuntoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      257
      5209
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4221
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4011
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3637
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3590
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3345
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      12
      2733
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2606
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2516
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      63
      2409
    Aihe