Ei voi kuin onnitella!!
Tälläisen asenteen opetti aikoinaan vanhempi täti-ihminen.
Noloa tapella miehestä ykkösten ja kakkosten. Missä naisten oma kunnioitus ja ylpeys??
Maailma on niin täynnä miehiä.
Jos paremman löytää
17
386
Vastaukset
- naiset naiset
Usein se varmaan onkin se kissatappelutilanne naisten välillä mikä pitää tilannetta yllä. Kumpikin naisista tajuaa ettei tuollaisesta miehestä kannata tapella mutta toiselle naiselle ei voi antaa periksi. Periaatteella: Ja sähän et mun miestäni saa!
- vihitty mirri
Saatat olla ihan oikeassa tuosta kissatappelutilanteesta. Minusta vaimolla on kuitenkin oikeus puolustaa parisuhdettaan eikä hänen tarvitse automaattisesti luopua siitä jonkun ulkopuolisen yrittelijän takia. Eikä kyseessä ole vain parisuhde, vaan mukana on perhe, ehkäpä lapsetkin ja koko yhdessä rakennettu elämä. Miksi siitä pitäisi luopua tappelematta? Jos liitto on ollut muuten hyvä ja edellytykset sen jatkamiselle löytyy molemmilta puolisoilta. Ketään ei tietenkään voi väkisin pitää liitossa.
- rapatessa roiskuu
vihitty mirri kirjoitti:
Saatat olla ihan oikeassa tuosta kissatappelutilanteesta. Minusta vaimolla on kuitenkin oikeus puolustaa parisuhdettaan eikä hänen tarvitse automaattisesti luopua siitä jonkun ulkopuolisen yrittelijän takia. Eikä kyseessä ole vain parisuhde, vaan mukana on perhe, ehkäpä lapsetkin ja koko yhdessä rakennettu elämä. Miksi siitä pitäisi luopua tappelematta? Jos liitto on ollut muuten hyvä ja edellytykset sen jatkamiselle löytyy molemmilta puolisoilta. Ketään ei tietenkään voi väkisin pitää liitossa.
sellaista suhdetta joka on toiminut ennen kuin toinen osapuoli hairahtaa pettämään on syytä puolustaa mutta jos herää vasta silloin rakastamaan kun toinen on pettänyt on syytä kysyä onko se rakkautta vai roikkumista
- niii-in
rapatessa roiskuu kirjoitti:
sellaista suhdetta joka on toiminut ennen kuin toinen osapuoli hairahtaa pettämään on syytä puolustaa mutta jos herää vasta silloin rakastamaan kun toinen on pettänyt on syytä kysyä onko se rakkautta vai roikkumista
Moni pettäjäkin herää vasta sitten kun on menettää kaiken. Niin voi käydä petetyllekin. Ei se ole roikkumista, että vaikeiden aikojen koittaessa yrittää rakentaa uutta. Roikkumiseksi se muuttuu silloin jos tahtoa yrittää ei kummaltakaan enää löydy.
- rapatessa roiskuu
niii-in kirjoitti:
Moni pettäjäkin herää vasta sitten kun on menettää kaiken. Niin voi käydä petetyllekin. Ei se ole roikkumista, että vaikeiden aikojen koittaessa yrittää rakentaa uutta. Roikkumiseksi se muuttuu silloin jos tahtoa yrittää ei kummaltakaan enää löydy.
nimenomaan tahtoa täytyy löytyä molemmilta
- ja toimii
Ehei... ei ei ei.... Mies itse päättää mitä haluaa ja tyhmä nainen alkaa tappelemaan. tämä hankala osapuoli kun yleensä tuppaa jäämään soittelemaan lehdelle ja katkeroitumaan. Ei tarvitse tapella, kun mies päättää itse ja se keltä petttää hermot pilaa ihan itse omat mahdollisuutensa.
- L...a
Hyvä sisko! Älä luule, että mun hermot pettää.
- koettu on
Ihmeellisä näkökantoja.
Monestihan hällä joka yrittää puolustaa omaa reviriään meneekin hermot koska toinen on ulkopuolelta tuleva viekas ja manipuoliva hyökkääjä.
Hyökkääjä ei koskaan ole empaattinen toista naista kohtaan hälle tuo mies on kuin maailman valloitus, voitto. Siinä ei toisen naisen perhettä säälitä. - ..........
Ei kenestäkään voi tapella, eli kyllä se tappelun kohde ihan itse määrittää paikkansa. Joku vinksahtanut voi saada jopa kiksejä siitä, että kaksi ihmistä haluaa hänet, ja tällainen ihminen itse pitää yllä tilannetta lupailemalla molemmille kuut taivaalta ja kertomalla molemmille, että juuri hänen kanssaan petturi haluaa olla.
Ymmärrän hyvin, että normaali puoliso ja kakkonen siinä tilanteessa uskoo pettäjän sanat. Että juuri hän on kaikkein tärkein. Siitä näkökulmasta toinen ei luovuta, anna periksi vaan jää roikkumaan. Ei ole mikään ihme, että syntyy "tappelu". Jos itselle rakas ihminen kertoo haluavansa elää juuri minun kanssani, niin on aika iso kynnys sanoa, että "älä elä".
"Reilu" pettäjä tekee kantansa selväksi. Ilmoittaa molemmille kumman kanssa hän haluaisi jatkaa. Mutta valitettavasti tälläkin palstalla on paljon niitä juttuja, joissa pettäjä on munaton vellihousu, joka jatkaa kiinnijäämisen jälkeen samaa.
Taitavia nämä vellihousut ovat. Sitä ei käy kiistäminen.- Arvatkaapa?
Minulle hän sanoi, että haluaa vain minut. Miten kävi, kun tuli tosipaikka?
- koettu on
Sinulle edlinen papukaija merkki tekstistäsi. Hyvä
- itsenäinen nainen
Löysin paljon paremman mitä ex oli mutta kun hänkään ei kiinnosta haluan olla rauhassa. Olen senverran voimakas ihminen että en tarvi miestä pönkittämään egoani.
Olen onnellinen näin.- En huolinut
Minäkin hylkäsin varatun, löysin paljon paremman ja luotettavamman. Tämäpä ei vieläkään jätä rauhaan. Hän se jahtasi koko monivuotisen suhteemmekin ajan minua. Mutta avovaimon silmissä minä olen se joka on miehen perässä juossut. Voi voi, kohta on uusi yrittäjä saalistamassa hänen kallista miestään..vai mitenkähän päin se oikeasti silloinkin menee? Avovaimolle haluaisin kertoa totuuden miehestä, tämä kun kaiken pettämisen jälkeenkin pitää miestä puhtaana pulmusena mutta tuntuu siltä että ei mene jakeluun, tämä näkee vain sen mitä haluaa nähdä ja sulkee silmistään totuuden kusettavasta miehestään. No se on sitten taas uusi taistelu ja reviirin puolustus, roikkukoon huijarissa.
- juupapjuu
Olen sitä mieltä, että kyllä nainen voi olla tiikeri ja puolustaa reviiriään.
Nainen on paha toiselle, se kyllä ottaa vaikak toisen puolison, keijoja riittää, joten näytä kyntesi silloin todella ja aja kauas pois.
Tällä olevalla naisella on se perhe miehen kanssa, joka on tärkeintä ja pitäisi olla tärkeintä elämässä kaikille. Hän saa kaikin puolin pitää kiinni jo lastensakin vuoksi perhesstään.
En voi muuta sanoa kuin, että kakkaonen kuten eronnut ja karannut on epäkelpo ihminen, hän ei osaa elää omaakaan elämäänsä. Hän on harhautunut mierolaiseksi, joka tuskin koskaan enää muuta on. Ei tule onnistumaan toistenkaan kanssa. - oppia ikä kaikki
Periaatteessa samaa mieltä mutta tuon kokeneena sanoisin että viisas väistyy sillä vastassa saattaa olla itse paholainen ja silloin ollaan käräjillä mitättömistäkin asioista ja saa vielä harmikseeni vuosia kestävän pilkan ja häirinnän.
. - AP
Kuulutan itsekunnioituksen ja omanarvon puolesta.
Jos puolisoni löytäisi uuden naisen, lähettäisin heti kukkapuskan, kortin ja toivottaisin onnea matkaan petturin kanssa.
Yhden hairahduksen voisin antaa mennä, mutta salasuhde...ei ei ei.
En ikinä lähtisi nostamaan showta kenenkään miehen takia. Vaikka lapsia onkin 3.
Näitä juttuja kuulee ja lukee täältä niin ei voi kuin ihmetellä kanssasisareita. - Parisuhteellista
Oliskos täti itse vanhapiika vai ihan oikeasti parisuhteessa - nimittäin sinkut ovat ensimmäisenä toitottamassa eroamisen puolesta, kateudesta totta kai.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724384Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003830Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363509- 513110
- 402598
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182519Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222312- 231966
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151732Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?341691