Real Time

subvan

Sain muutama päivä sitten nelivedon ylikuumenemaan. Yllätyin kun lumi oli kevyttä puuterilunta ehkä alla ollut polanne vaikutti asiaan. Aikaisemmin tänä talvena kun oli suvilunta 20CM niin silloin ei kuumentunut vaikka joutui sudittelemaan aikas reilusti. Aikaisemmin ajoin HR-V:llä 6vuotta neliveto kuumeni vain yhden kerran.

Onko kuinka moni hondan omistajista kohdannut tämän kuumenemis ongelman?

Mitä tulee niin sanottuun nelivedon kytkeytymis viiveeseen minua se ei ole haitannut ollenkaan.

6

527

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CRV itselläkin

      Eikös ohjekirjassakin sanota että noin voi käydä? Kannattaa ajella mahdollsimman vähällä sudittamisella.

    • Etuveto CR-V

      Honda CR-V muuttuu kokonaan etuvetoiseksi jo muutamalla hinausyrityksellä jäisellä pinnalla. Takapyöriin ei välity enää yhtään voimaa. Edellämainittu tosiasia todettiin Tuulilasin citymaasturivertailussa (nro.4 / 2006 sivulla 67). Voimansiirto kuumeni Hondassa kun hinailivat jäällä toisiaan. CR-V.n etupyörät myös ehtivät sutia eniten, ennenkuin takapyörät tulivat mukaan. (kunnes eivät enää tulleet ollenkaan) Testissä oli edellinen CR-V korimalli ja tässä nykyisessä on aivan sama nelivetoratkaisu. Taitaa olla yksi heppoisimmista nelivetoratkaisuista tuo Hondan. Se oli myös ainoa auto jossa nelivedolle ei ollut erillistä kytkintä. Sama juttu nykyisessä mallissa. (Suzukissa oli testin ainoana jatkuvasti nelivetoinen.) Maavara on muuten Honda CR-V.n nykyversiossa on valitettavasti edellismallia reilusti matalampi, vain normi henkilöautotasoa.

    • Muina miehinä

      Ei ihan noin. Olen möyrinyt CR-V:llä lumessa reilusti ja vähän hinaillutkin enkä ole saanut voimansiirtoa kuumenemaan niin että auto muuttuisi kaksivetoiseksi. Eihän se paras nelivetosysteemi ole, mutta liikkeelle pääsee kyllä. Etuvedon sutimisa en pidä pahana ja sitä voi vähentää pehmeillä liikkeellelähdöillä.
      Nykyisessä korimallissa maavaraksi ilmoitetaan 18 cm eli on yli henkilöautotason 11-13 cm. Edellisessä korimallissa oli 20 cm. Se oli muutenkin muotoilultaan parempi kori.
      Mutta nyt alle vaihtuu Dacia Duster, jonka neliveto on selvästi parempi ja sen saa lukittuakin alle 80 km nopeuksille.

      • nakki

        CR-V dieselissä on 17cm. maavara, on luokkansa alhaisimpia.


    • Grand Cherokee WJ

      GC-01 V8 Limited. Kävin Venäjän puolella. Tiet auraamatta. Joutu siellä vähän sudittelemaan. osan aikaa varmaan oli 4-veto päällä (aut. fulltime), mut ei mitään kuumenimisia ollut. Menin mistä halusin kaikki automaatit päällä.

      Alennusvaihteillahan se lyö lukot päälle. Sitten ajetaan suoraan, on se niin jäykkä kääntymään.

    • DodNit

      Minulla Dodge Nitro SXT turbodiesel 4x4 CRD automaatti, en aio mennä ryssänmaalle ikinä, senverran suojelen autoani. Menee hangessa kuin moottorikelkka vaikka on jäykkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1393
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      126
      1121
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      872
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      849
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      802
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      150
      774
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      772
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      706
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      642
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      63
      593
    Aihe