Oliko Jeesus lihallinen ja eli synneissä ?? Niin tämä on tärkeä kysymys ja ratkaisee kaiken miten me tulisimme elää jos me vastamme Hänen pyynnön Seura minua. Kuules Uskovainen sä et seuraa Jeesus jos sä synneissä seurat Hänet.
Koska Jeesus ei ollut syntinen eikä elännyt synneissä vaan vaelsi ja eli puhtaudessa ja pyhyydessä .. Tällaisessa tilassa sinäkin tulis elää uudestisyntyneenä Uudessa elämässä jos sä sanot että seurat Jeesus ja vaellat niinkuin Hän vaelsi. Niin Uskovaiset nimittäin elää ja vaeltavat jos ne oikeasti ovat Uskovaisia..
Koska Jeesus ei ollut syntinen eikä elännyt synneissä vaan vaelsi ja eli puhtaudessa ja pyhyydessä .. Tällaisessa tilassa sinäkin tulis elää uudestisyntyneenä Uudessa elämässä jos sä sanot että seurat Jeesus ja vaellat niinkuin Hän vaelsi. Niin Uskovaiset nimittäin elää ja vaeltavat jos ne oikeasti ovat Uskovaisia..
Vastaukset 15
Vanhimmat
* Totta puhut !
Savonarola on totuudesta eksynyt fariseus. Synnitön. Älä nyt säkin mene sanomaan aamenta hänen jutuille. Savonarola ei kerro, vaikka pyydetään, edes uskoon tulemisestaan.
Eikös Mohis huomaa savonarolan aiemmista avauksista, kuinka hän pitää itseään lain kautta vanhurskautettuna ja jatkaa lain vanhurskaudessa pönkittöökseen sitä väärää vanhurskautta ja luulopyhyyttään ollen tosi fariseus kuten joku toinenkin sen on havainnut.
Mutta sä teet syntiä kun et kerro uskoon tulostasi. Et kerro vaikka kysytään. Kysytty on mut sä et vastaa. Älä jatka synnissä ja Jeesuksen kieltämisessä ja Sanan tottelemattomuudessa. USKOVAISET TOTTELEE RAAMATTUA JA NOUDATTAA SITÄ. Äläkä puhu sanaakaan uudesta elämästä jos sulla ei sitä ole. Eikä voikaan olla, kun et siitä todista.
Tajuutko ollenkaan kuinka vakavasta asiasta on kysymys. "Luopukoon vääryydestä jokainen, joka Herran nimen mainitsee". Mutta näin käskee Jumalan Sana vaikka sen rikot.
1. Piet. 3:15
vaan pyhittäkää Herra Kristus sydämissänne ja olkaa AINA valmiit VASTAAMAAN JOKAISELLE, joka teiltä KYSYY sen toivon perustusta, joka teissä on, kuitenkin sävyisyydellä ja pelolla
Teetkö tahallaan syntiä? Mä tulen muistuttamaan sua tästä asiasta jos vaikka heräisit ja tekisit parannuksen. TOTTELE JUMALAN SANAA.
1. Piet. 2:8
Koska he eivät tottele sanaa, niin he kompastuvat; ja siihen heidät on pantukin.
Mä kauhistun sun kaltaisia synnin harjoittajia ja fariseuksia.
"Olkaa pyhät, sillä minä olen pyhä", sanoo Herra.
-muistuttaja- Mitä sinulle kuuluu savonarolan uskoontulo? Oletko mielestäsi Jumala
Jeesus vaiko heidän varamies?. Sinulleko pitäisi uskoja tunnustaa?.
Älkää tuomitko ettei teitä tuomittaisi. Jaakob kirjoittaa, on vain yksi lainssätäjä ja
tuomari Herra Sebaot.
Miksi olet noin katkera vihainen ja suvaitsematon? Oletko pyhä?.
Tä (pyhä muistuttaja) on raivoisa.....
Hänen lihaan vaan ottaa kovin kovin kipeätä,,, kun on tottunut että kaikki tekee niinkuin hän käskee. Mutta nyt hän ei pääsee riitelemään kun en vastaa hänelle. Ennenkin on ateistit mua kovasti nuhdelleet,,, kun en ole vastannut heille. Ihan sama toiminta on tällä mukama uskovainella. Ajattelen että se vois vaikkapa olla peku joka härnää ja provosoi,,, mutta kumminkin lihalliset uskovaiset ovat tällaisia ku he ihmisten tavoin hyökkäävät ---> 1. Kor. 3:3
olettehan vielä lihallisia. Sillä kun keskuudessanne on kateutta ja riitaa, ettekö silloin ole lihallisia ja vaella ihmisten tavoin?
Jäit kiiii muistuttaja rakas : ) Sun syntisi on paljastettu ja näytetty kaikkille......
Tee nyt kiltisti parannusta niin ehkä Jumala vielä sua armahdaa??
Lue nyt hitaasti monta kerta nä jaet ja rukoile ,, mutta ehkäpä Jumala on jo sua paaduttanut ja kaikki on ohi iankaikkisesti niinkuin siinä lukee --->
14 Mitä siis sanomme? Ei kaiketi Jumalassa ole vääryyttä? Pois se!
15 Sillä Moosekselle hän sanoo: "Minä olen armollinen, kenelle olen armollinen, ja armahdan, ketä armahdan".
16 Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen.
17 Sillä Raamattu sanoo faraolle: "Juuri sitä varten minä nostin sinut esiin, että näyttäisin sinussa voimani ja että minun nimeni julistettaisiin kaiken maan päällä".
18 Niin hän siis on armollinen, kenelle tahtoo, ja paaduttaa, kenen tahtoo.
19 Sinä kaiketi sanot minulle: "Miksi hän sitten vielä soimaa? Sillä kuka voi vastustaa hänen tahtoansa?"
20 Niinpä niin, oi ihminen, mutta mikä sinä olet riitelemään Jumalaa vastaan? Ei kaiketi tehty sano tekijälleen: "Miksi minusta tällaisen teit?"
21 Vai eikö savenvalajalla ole valta tehdä samasta savensa seoksesta toinen astia jaloa, toinen halpaa käyttöä varten?
22 Entä jos Jumala, vaikka hän tahtoo näyttää vihansa ja tehdä voimansa tiettäväksi, on suurella pitkämielisyydellä kärsinyt vihan astioita, jotka olivat valmiit häviöön,
23 ja on tehnyt sen saattaakseen kirkkautensa runsauden ilmi laupeuden astioissa, jotka hän on edeltävalmistanut kirkkauteen?
24 Ja sellaisiksi hän myös on kutsunut meidät, ei ainoastaan juutalaisista, vaan myös pakanoista,
Eikös se ole muistuttajallekin kauhistus kun savonarola ei pysty kertomaan kuten me muut uskoon tulostaan ja miten se tapahtuu.
Sitten äijä hiippailee pyhyyden nuttu päässään ja katselee uskovaisia sillä silmällä että lihassa ovat ja helvettiin menevät ja itse tekopyhänä fariseuksena luulee olevansa muita parempi niissä vanhoissa ryysyissään joita pitää puhtaina ja pyhinä.
Savonarola on itsensä pyhittäjä palstan kauhistus ja klovni eivätkä kaikki huomaa tätä kiemustelevaa farisealaista.
Mutta milloin SINÄ tulit uskoon? Milloin SINÄ alat TOTELLA sanaa?
Vastausta yhä odottaen!
Kun savonarola et pysty vastaamaan edes yksinkertaiseen kysymykseen siitä milloin tulit uskoon ja missä, niin on todettava savonarolan olevan täysin ulkopuolella pelastuskokemuksen! Miten sitä voi uskoon tulostaan kertoa, kun ei sitä ole kokenut! Ei mitenkään! Sqavonarola alkaa vaan kiemurrella ja etsiä syitä muista. Itse on oman itsensä narsistisesti ihannoiden nostanut jalustalle. Mutta se jalusta ei kestä, sillä mitä ei ollla perustettu Kristus-kalliolle, niin se on tuhoutuva ja tuhoon tuomittua. Mohikaani ei näytä käsittävän myöslään uudestisyntymisen ja ulkonaisen hurskastelun eroa. Kunhan toinen vaan paasaa mahdottomasti muita vastaan (niin kuin itssekin tekee), niin sellainen on mohikaanin mielestä oikea uskovainen. Hedelmistään puu tunnetan! Joko tekee hyvää hedelmää Jeesuksen mielen mukaisesti tai pahaa hedelmää pimeyden ruhtinaan mielen mukaisesti!
Yhdyn täysin sanoihisi eenokki12.
Olet oikeassa sanoessasi että Mohikaanin usko on muodostunut kuulluista puheista jotka sitten Mohikaani on absorboinut vuosien varrella itseensä pitäen sitä uudestisyntymisenä.
Savonarola on toinen samankaltainen hiipivä fariseus kun taas Mohikaani on aito harhaoppinen joka pitää tuomita heti jo kun hänen varjonsakin näkyy kaikessa kauhistuksessaan.
Mohikaani ei näytä käsittävän myöslään uudestisyntymisen ja ulkonaisen hurskastelun eroa. Kunhan toinen vaan paasaa mahdottomasti muita vastaan (niin kuin itssekin tekee), niin sellainen on mohikaanin mielestä oikea uskovainen. Hedelmistään puu tunnetan! Joko tekee hyvää hedelmää Jeesuksen mielen mukaisesti tai pahaa hedelmää pimeyden ruhtinaan mielen mukaisesti!
Mutta eikös se ole mieleenkiintoista ,, elikö Jeesus synneissä niinkuin perinnäisopin mukaan täytynyt olla että he saavat punainen lanka kulkemaan läpi Raamatun..
Mutta tais katkea hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
No niin "hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"
Oletko tullut uskoon. Et ole vielä kertonut?
OTTAKOO PÄÄHÄN VAI LIHAAN VAI MOLEMPIIN???? TAISIVAT OLLA AIKA YHDESSÄ AIVAN KUIN YXEYDESSÄ EHKÄPÄ JONKINMOINEN EKUMEENINEN ILMIÖ?
OTTAKOO PÄÄHÄN VAI LIHAAN VAI MOLEMPIIN
päässä sekä ylä,että ala päässä on lihaa molemmissa,tuolla alhaalla se vain tuppaa roikkumaan enemmän...