Pukuun kraka ja taskuliina

Yleisesti kai taskuliina valitaan paidan mukaan eli valkoiseen paitaan valkoinen taskuliina. Toisaalta mitään sääntö ei tarvitse ollakaan.
Jos valkoisella paidalla on hopea kravatti niin valitsisitko mustan puvun liivin settiin valkoisen vai hopean (täsmälleen sama kuin kravatti) taskuliinan?

Hopea kravatti ei liiaksi pomppaa valkoisen päältä näkyviin, hopealla liinalla se jotenkin erottuu paremmin. Toistaalta valkoinen liina on aina turvallinen ja klassikko.
4848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Valkoinen liina puvun takin taskussa on vähän kuin käytettäväksi tarkoitettava nenäliina. Itse valitsen mieluiten liinan krakan mukaan joko niin, että se on samaa silkkikangasta, mistä kraka on tehty, tai väriltään sointuu krakan väriin/väreihin.

Kiinasta saa halvalla settejä, joissa on samalla silkillä päällystetyt kalvosinnapitkin mukana. Yleensä taskuliina ei ole häävi, vain pala kangasta, mutta ajaa asiansa taskuun tungettuna.

Tilasin täältä:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=landisun&_sacat=See-All-Categories

Äänestä

Eih.. elä vaan sorru tollasiin valmispaketteihin missä solmio ja taskuliina on samaa kuosia. Se kertoo vaan siitä, ettei sulla ole yhtään tyyliä ja muutenkin mauttomampaa yhdistelmää saa hakea. Taskuliinaa ei varsinkaan solmion pääväriin tule yhdistää. Tässä on hyvä esimerkki, miten taskuliinalla voi viimeistellä hyvän paita ja solmio -yhdistelmän: http://aijaa.com/001319439583
Vastatakseni kysymykseesi, valitse valkoinen liina. Valkoinen taskuliina ei ole ikinä väärin.

PS: Taskuliina EI ole nenäliina.

Äänestä
  • Tuossahan on kaikki kuviollista eikä kyseessä ole muodollinen puku, koska solmiokin on neulosta, joten ihan sama, vaikkei olisi mitään liinaa noin rennossa yhdistelmässä.

    Itse kyllä käytän krakaan sointuvaa liinaa silloin harvoin kuin tummaan pukuun tälläydyn.

    Äänestä

Ei sillä oo nyt mitään väliä onko se puku muodollinen vai ei. Hain tossa sitä pointtia, miten voi yhdistää taskuliinan ilman, että tulee "matchy-matchy" fiilistä. Ja tottakai se liina voi sointua solmioon, kunhan se ei ole niinkuin tossa ylemmässä ebay-linkissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zikura kirjoitti:

Yleisesti kai taskuliina valitaan paidan mukaan eli valkoiseen paitaan valkoinen taskuliina. Toisaalta mitään sääntö ei tarvitse ollakaan.
Jos valkoisella paidalla on hopea kravatti niin valitsisitko mustan puvun liivin settiin valkoisen vai hopean (täsmälleen sama kuin kravatti) taskuliinan?

Hopea kravatti ei liiaksi pomppaa valkoisen päältä näkyviin, hopealla liinalla se jotenkin erottuu paremmin. Toistaalta valkoinen liina on aina turvallinen ja klassikko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu