Transporter T4 2,5tdi jäähdytinneste?

Terve,

Millaista jäähdytysnestettä tuollaisessa vanhassa tdi:ssä pitäisi käyttää? Nykyinen litku on aika tumman väristä ja vähissäkin tällä hetkellä ja nyt alkoi sitten mietityttämään että mitäs litkua tuonne sopii lisätä jos ei vaihda koko nestettä. Mitään kirjoja ei ole eikä sitä kautta tietoa laadusta mitä pitäisi käyttää.
23595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

nesteethän pitäs vaihtaa parinvuoden välein,niin jäähdytys kuin jarru ja kytkinneste,jäähdytysneste pitäs olla alumiinikannelle sopivaa ja sitä löytyy halvempaa vihreetä ja hieman kalliimpaa punasta.sulla on luultavasti ollu alkujaan punasta mihin on lisätty vihreetä,ja lopputulos on ruskeahko kura.

Äänestä

Vihreää ja punaista ei saa sekoitella keskenään.
2,4 joko vihreää tai sinistä.
esim. 1,9 Sdi syö punaista kun on alukansi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Multivan kirjoitti:

Terve,

Millaista jäähdytysnestettä tuollaisessa vanhassa tdi:ssä pitäisi käyttää? Nykyinen litku on aika tumman väristä ja vähissäkin tällä hetkellä ja nyt alkoi sitten mietityttämään että mitäs litkua tuonne sopii lisätä jos ei vaihda koko nestettä. Mitään kirjoja ei ole eikä sitä kautta tietoa laadusta mitä pitäisi käyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu