Nyt on tullut varmaan nautittua muutakin kuin kansanluottamusta (ei kuitenkaan mitään luonnotonta), mutta tuli yllättäin mieleen sanan "yliluonnollinen" merkitys.
Yliluonnollinen tarkoittaa siis tietenkin (kuten wikikin kertoo) "luonnonlakeja noudattamatonta". Samallahan se tarkoittaa myös epäluonnollista, joka taas suomeksi ilmaistaan myös sanalla "luonnoton". Eikö?
Minua ei haittaa, jos tämä keskustelu vaihtaa tästä eteenpäin suuntaa, mutta mulle tuli tuolla röökillä istuksiessa mieleen se, miten ainakin tämän palstan kretiinit ja monet muutkin uskossaan kiihkeät pitävät tiettyjä ihmisten toimia epäluonnollisina.
No nyt tuli mieleen vaikkapa homoseksuaalisuus, jota k:t pitävät luonnonvastaisena (eli epä- eli yliluonnollisena) ja siksi tuomitsevat asian.
Onko tästä siis pääteltävissä, että kreationistit tuomitsevat yliluonnolliset asiat vastenmielisinä tai muuten vain normaalille ihmisille vieraana asiana?
Jos ei, niin voisitteko eritellä mitä epäluonnolliset asiat ovat kunnon kreationistien mielestä hyväksyttyjä ja mitkä eivät.
Yliluonnollinen == luonnon vastainen == luonnoton ?
1
<50
Vastaukset
- asianharrastaja
Ei,
"Samallahan se tarkoittaa myös epäluonnollista, joka taas suomeksi ilmaistaan myös sanalla "luonnoton". Eikö?"
Kieli ei tosin ole koneisto, vaan paremminkin kasvi, mutta etuliitteillä yli- ja epä- on toki selvästi eri merkitys. Olisi epärehellistä väittää muuta; onko tämä nyt ylivoimaista käsittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093857Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1893694Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692108Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1531127- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914
