Jaksottainen vuorotteluvapaa...

Saara36

Harkitsen tässä vuorotteluvapaata. Jaksoittaista, jotta jotenkin pärjäisi rahallisesti. Mutta miten on... nyt olen 100% työssä, ja jos vuorotteluvapaajaksojen välillä ahluan tehdä töitä vaan esim 78% (osittaisen hoitovapaan tuntimäärä...) niin onko seuraavan jakson päiväraha liitolta sitten vähemmän? tai siis voiko edes olla töissä vähempää kuin mitä ennen vuorotteluvapaan alkua? eli lasketaanko korvaus joka jaksolle uudestaan?

4

684

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nou hätä

      http://www.tem.fi/index.phtml?105033_m=103870&s=4760

      jo tiedotteesta voinee päätellä, että ensimnäisen jakson ajalta maksettava korvaus on voimassa koko vuorotteluvapaan ja sen eri jaksojen ajan. Myös maksavan työttömyyskassan ja niiden kattojärjestön (tyj.fi) luulisi tietävän

      • Saara36

        Kiitos vastauksesta. Onko siis myös niin, että voin työssaoloajan (1 ja 2 vuorotteluvapaajaksojen) välillä tehdä vaikka vaan 50% työtä... en itse löydä siihen vastausta ja oli taas vaieka tänään virka-aikana selvittää asiaa...


    • nou hätä

      Työajan järjestely yleensä, samoin kuin ei-lakisääteisten eli sopimusperusteisten vapaiden, jollainen vuorotteluvapaakin on, vaatii sopimuksen eli myös työnantajan suostumuksen.

      Vuorottelusta ei ole edes pakko palata (samaan) työhön, toisaalta vuorottelijalla ole esim. erityistä irtisanomissuojaa, jollainen on tietyissä perhevapaissa, joihin työnantajan suostumustakaan ei aina vaadita.

      • Saara 36

        hyvää asiaa kirjoitat, ja työnantaja tukee kyllä työaikahaaveitani... mietinnässä siis edelleen tuo, että voiko tehdä näin:
        nyt 100% työ
        pian 3-4kk vuorotteluvapaata
        sen jälk 78% työ
        sitten taas vuorotteluvapaa
        ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe