heips!
kysymykseni olisi seuraavanlainen:sairastan keskivaikeaa masennusta ja sos.til.fobiaa.lääkityksenä on efexor debot 150mg/vrk ja opamoxia menee vuorokaudessa ahdistukseen noin 60 mg.onko noiden rauhoittavien lääkkeiden määrä ns.normaali?
opamox ja efexor on ollut käytössä kolme kuukautta.efexorista tuntuu että ei ole vielä ollut mitään apua?mikä toinen lääke voisi auttaa paremmin kuin efexor(näihin vaivoihin)?onko noissa rauhoittavissa lääkkeissä eroa vaikutuksessa?
kysymykseni olisi seuraavanlainen:sairastan keskivaikeaa masennusta ja sos.til.fobiaa.lääkityksenä on efexor debot 150mg/vrk ja opamoxia menee vuorokaudessa ahdistukseen noin 60 mg.onko noiden rauhoittavien lääkkeiden määrä ns.normaali?
opamox ja efexor on ollut käytössä kolme kuukautta.efexorista tuntuu että ei ole vielä ollut mitään apua?mikä toinen lääke voisi auttaa paremmin kuin efexor(näihin vaivoihin)?onko noissa rauhoittavissa lääkkeissä eroa vaikutuksessa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
tätä asiaa jostakin muualta. Esim. sinulle lääkkeet määränneeltä lääkäriltä tai jostakin varmasti luotettavasta tahosta.
Jos sairastat ko. tautia, niin ei tämän palstan nimimerkki Psykiarti pysty neuvomaan sinua. Ja jos neuvookin, niin suhtaudu varauksella.
Kokemuksesta ja malttia toipumiseen - masennus paranee aina.
KYSYMYS EI OLLUT SINULLE!
Heips vaan!
En ymmärrä että onko se todella niin vaikeaa ottaa puhelin käteen ja soittaa/kysyä siltä omalta hoitavalta psykiatrilta noita mieltä vaivaavia asioita ja saada pätevää tietoa koska hän tuntee potilaansa paremmin kuin kukaan muu.
Netti "Psykiatrilta" saa vaan samanlaisia vastauksia kuin meidän politiikoiltammekin: ehkä/mahdollisesti/voi olla/luultavasti jne...
Siis puhelin käteen ja asiat selviävät varmasti ja niin että niihin voi potilaskin myös luottaa!
Mene vaikka "Seksinovellit" tai "Puutarha"-palstalle ja pyydä samantien lääkeneuvoja vaikkapa nimimerkeiltä "Isopenis82" tai "Viherpeukalo 4ever". Minkälainen vähä-älyinen hakee lääketieteellistä, omaan kehoon ja MIELEEN liittyvää ohjeistoa INTERNETISTÄ? Mikset kysy lääkäriltäsi?
Veri kiehuu tän 2000-luvun hulluuden keskellä.
sitä varten kai tämä palsta on, että täällä voi keskustella lääkkeistä kohtalotovereiden kanssa. omalle lääkärille on vaikea ehkä mennä kertomaan ihan kaikkea. varsinkin jos on hieman lipsunut reseptin ohjeesta oman tuntemuksen mukaan.
minulla ainakin on semmoinen tippa-alma lääkärinä, että aina muistaa syyllistää minua bentsojen käytöstä. olen ollut siinä koukussa parikymmentä vuotta. ilman en pysty menemään edes arkipäivänä ruokakauppaan. kokeiltu on lopettamista, mutta vieroitusoireet on sen verran hirmuiset, että eipä taida onnistua tässä elämässä. lisäksi syön masennukseen exexorin 150 mg päivittäin. siihenkin jää koukkuun. nimittäin sillä tavoin jos jättää käytön, tulee niin villi unimaailma öisin, että pelkää tosiaan tulevansa ihan oikeasti hulluksi.
pari yötä katselee ihan mielenkiinnolla aivojen tuottamia leffoja, mutta sitten vauhti kiiihtyy niin, että olen alkanut pelätä joutuvani nukkuessani psykoosiin, josta ei enää herätäkään.
toiset lääkärit taas kirjoittavat bentsoja tällaiselle toivottomalle tapaukselle, koska ne ovat kuitenkin pienempi paha kuin viina.