Sehän meni vaalitaktiikan mukaisesti vaalit...

Tosi on

Nyt on PAKKO äänestää Niinistöä, kun ei ole muita järissään olevia ehdolla.

7

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi -

      on PAKKO ÄÄNESTÄÄ HAAVISTOA !


      EI ole muita. EI OLE !

      • suomessa ei ole pakko äänestää ketään, jos ei halua. edes tyhjää lippua ei tarvitse käydä palauttamassa kuten joissain kehitysmaissa.
        mutta jos noista kahdesta valita pitää, kyllä se sitten haavisto on. luultavasti jätän äänestämättä kokonaan kun en ensimmäiselläkään kierroksella jaksanut ja viitsinyt.


      • mikä estää?
        punamedia kirjoitti:

        suomessa ei ole pakko äänestää ketään, jos ei halua. edes tyhjää lippua ei tarvitse käydä palauttamassa kuten joissain kehitysmaissa.
        mutta jos noista kahdesta valita pitää, kyllä se sitten haavisto on. luultavasti jätän äänestämättä kokonaan kun en ensimmäiselläkään kierroksella jaksanut ja viitsinyt.

        Ei muuta kuin yhdistymään Totuuden kestävälle perustalle jajärjestäytymään oikealla kaikille hyväksi Laillisella tavalla eläviksi ja toimiviksi. Kaikki mahdollisuudethan siihen on.


    • Järkeä, ei tunnetta

      Aika heikko esitys oli se Niinistön avustajan juttu iltalehdistössä siitä, että ulkomailla pilkataan Halosta ja siitä syystä Niinistö olisi hyvä valinta. Tämä mitä muut meistä ja presidentistämme ajattelevat, ei ole enää tätä päivää vaan sellaisen esiin tuominen on oikeastaan aika typerää. Ensinnäkin ulkomailla ei suinkaan keskitytä Suomen presidentiin, ovat enemmän omaan napaansa tuijottajia. Kiinnostiko esim. italialaisia pätkän vertaa mitä suomalaiset olivat heidän pappa B:stään mieltä?
      Tuollainen vetoomus "mitä se elefanttikin meistä ajattelee", no, sen voisi antaa jo olla. Se, että tuollaiseen vetoaa, kertoo vain sanojasta itsestään, ei muusta.
      Toivon Niinistön joukoilta modernimpaa tilannetajua jatkossa, onhan Niinistö sentään ihan mies paikallaan enkä soisi hänen kärsivän tuonkaltaisesta "avittamisesta" enää enempää.

      • näin on

        ONko Niinistö V a p a a m ur ari täällä on näköjään sensuuri valpaana


    • Tosi on

      Kyllä tuo ehdokkaiden määrä pitäisi olla rajoitettu esim. 5 suurimman puolueen ehdokkaisiin. Silloin jäisi nuo 2 -5 % kiusapuolueet pois sotkemasta vaalia.

    • antikokkare

      Kaikesta huolimatta äänestämme (mä ja muija) Haavistoa toka kierroksella.
      Kokkareille emme koskaan tule ääniämme antamaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      111
      1968
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1586
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1129
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1042
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1034
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1022
    9. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      1008
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      345
      867
    Aihe