naimahaluton avovaimo

tapaus

minulla on eräs ystävä, joka on ollut avoliitossa jo todella kauan, ja lapsiakin on perheessä. Joskus on puhe kääntynyt heidän avioitumiseen, mutta joka kerta vuosien varrella tulee sama vastaus: ei aio! No, eipä siinä mitään, mutta, mutta...Olen alkanut ajattelemaan tätä miestä. Tuliko hän huijatuksi, tietääkö hän ettei hän tule koskaan päätymään naimisiin lastensa äidin kanssa? Luulen että nainen halveksii miestä eikä siksi avioidu, ikäänkuin etsii parempaa??? Toivooko mies että avovaimo vastaisi joskus myönteisesti kosintaansa ja siksi jäi roikkumaan häneen, ja tajuaako hän että itseasiassa häntä käytetään vain hyväkseen? olen alkanut jotenkin pitää tuota päättäväistä sinkkuilua lapsiperheessä outona suhteena, ja siis hän on melko varma ettei koskaan hänen kanssaan avioudu.

7

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Outoilija

      No meitä naimahaluttomia on aika paljon, eikä sillä ole kyllä mitään tekemistä suhteeseen sitoutumisen kanssa. Minäkään en halua naimisiin. Jos joskus tulen toisiin aatoksiin niin se on sitten sen ajan asia.

    • voi kiesi sentään

      Voi, onneksi kaikilla ei asiat pyöri vain naimisiin menon ympärillä :) Elämä on parhaimmillaan mukavaa, ilman rajoitteita siitä miten kuuluu tehdä ja miten se nyt naapurin Lissua harmittaa.

      Voi Lissu, keskity sinäkin oleelliseen, eli ihan oman elämäsi pohdintaan, jookos :)

    • 17

      Höh, mitä kummaa tuossa on.
      Itse en halunnut naimisiin mistään hinnasta mutta eukko vinkui vuosia joten menin ja kaduttaa vieläkin.

    • Mietihän

      Jos ne kerran ovat olleet jo kauan yhdessä ja lapsiakin on siunaantunut niin tuskin kyse on huijauksesta. Kuka nainen tekisi lapsia miehen kanssa jota helveksii?

    • mk

      Ei se mitään sinkkuilua ja itekki naiseni kanssa ollut jo yli 20v ja kihloissa vuosesta 1991 ´ja yksi lapsi. Ei ole mitään tarvetta naimiisiin mennä kun homma toimii muutenkin ja asunto puoliksi että silleen. Sitoutuminen siihen yhdessä olemiseen on kaikkein tarkein.

      • Röhkis

        Niin itse en ikinä ole ymmärtänyt miksi pitää mennä "kihloihin", eikö homma muka toimi ilman? Toiset taas ei ymmärrä naimisiin menon tarkoitusta. Kukin tyylillään.

        Jos ap.kysyjää noin kauheasti asia askarruttaa, kysy miksi hän ei halua naimisiin?
        En usko, että nainen aktiivisesti on etsimässä parempaa. Ja onhan heillä yhteisiä lapsiakin? Ei kannata tehdä hätäisiä johtopäätöksiä asioista joista ei tiedä tarpeeksi.


    • kumpi..

      Mistä tiedät varmaksi kumpi kieltäytyy? Mies vai nainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      91
      7540
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      122
      6285
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4407
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      233
      3034
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2618
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      32
      1898
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      129
      1531
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1514
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      762
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      693
    Aihe