voisko joku viisaampi tai asiasta tietävä kertoa että kuinka auton tuonti tapahtuu käytännössä ja kuinka paljon autovero ja muut maksut tulee esim. audi a4 1.8-2.8 koneella vm.1997-2000 max aj.250000km?
auton tuonti saksasta?
6
647
Vastaukset
- iillmmaann
auton tuonti saksasta tapahtuu seuraavasti
-mene saksaan
-osta auto
-tuo se auto suomeen
näin se homma menee käytännössä.
autoveron suuruus luokka selviää kun luet sen tullin sivuilta,muut maksut esim. katsastus maksut selviää kun kysyt katsastuskonttorilta.
helppoa eikö totta. - pommi saapui kotiin
Se mustanahkatakkinen päivettynyt mies antaa tarvittavat paperit sinulle valmiiksi täytettynä ja ei kun ajat auton Suomen tulliin ja kaikki ovat iloisia.
- SL
Korjatkaa jos olen väärässä, mutta eikö tähän Suomessa tapahtuvaan autoverotukseen edelleenkin sisälly ns. "harmaa alue"?
Esimerkki:
Jos auto paikallisine alv:neen Saksassa maksaa vaikka € 15.000,-
niin tätä kauppahintaa EI KUITENKAAN KÄYTETÄ VEROTUKSEN POHJANA vaan
tulli arvoi mitä sama auto kenties maksaisi Suomessa!
Päätös on, että hinta on vaikka € 20.000,-
Viran puolesta tehtyjen pienien vähennysten jälkeen summaan lisätään se päästöperusteinen autovero.
Siis sillä seikalla, että löytää markkinahintaa edullisemman yksilön, EI ole mitään tekemistä toteutuvan autoveron kanssa.
Kaikki muu tavaratuonti perustuu nimenomaan ostajan ja myyjän väliseen kauppalaskuun!
Miksi tässä ei menetellä samalla tavalla?
Vasta sitten kun kauppalaskua ei voida pitää uskottavana verotuksen pohjaksi, tulli voi toimia toisin. - HL
Lähden muissa asioissa lentäen Bremeniin viikolla 5.
Liikumme Bremenin alueella - postinumerot D-27-28000
03.02.
Jos sinulla on auto valmiiksi katsottuna, voin tietenkin käydä katsomassa
sitä ellei sitä jo ole myyty, mutta en voi käyttää aikaa sen hakemiseksi.
Pitäisi siis olla Bremen max. 10 km säteellä.
Palvelu ei ole ilmaista, mutta kohtuullista. - tanteri
Tästä jeesiä Saksan siirtokilpiin - säilyy hermot paremmassa kunnossa! http://www.automerkit.fi/uutiset/palvelut/artikkelit/laehdoessae-hakemaan-autoa-saksasta-tilaa-saksalaiset-siirtokilvet-itsellesi-etukaeteen.html
- Tomi T.
Jos etsit merkkiliikkeen takuuvaihtoautoa niin käänny toki puoleeni. Yritykseni tuo mielellään sinulle esim. BMW:n, Mersun tai VW:n. Autot siis merkkiliikkeiden takuuvaihtoautoja euroopanlaajuisella vähintään vuoden takuulla. Tifoso Oy, email [email protected] tai 044 2776560.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838