"Miten vain sinä haluat"

Mistä näitä ylikilttejä kynnysmattomiehiä oikein tulee?
Oikeasti, en kaipaa miestä joka myötäilee mielipiteitäni joka asiassa, hyväksyy kaiken mitä sanon vastaan väittämättä, kehuu ja mielistelee koko ajan. Ei siinä mitään jos mies silloin tällöin kysyy mitä minä haluasin tehdä mutta kun tätä jatkuu ja jatkuu se alkaa lievästi sanottuna tymppiä! Kuuluuko tämä ylimairea vaihe seurusteluun vai ovatko miehet vain niin alistuvaisia että pelkäävät edes ilmaista oman mielipiteensä?

Ja ei, miesmakuuni ei kuulu naapurinpojat, nörtit tai isukkityypit. Silti, jokainen vastaan tullut mies muuttuu kynnysmatoksi hetkessä. Mistä niitä miehekkäitä miehiä enää löytää?
15508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Haluat miehekkään miehen? Voin tulla pakottaa sut keittiiöön ja vetäisen kylkiäiseksi turpaan. Sen jälkeen voit tuoda pullon kaljaa ja tehdä voileivän.

Äänestä
  • Miksi pitää vetää ääripäähän saakka? Ihan kuin ei muunlaisia miehiä olisi kuin noita kahta..

    Äänestä

  • Nipsuliini.... kirjoitti:

    Miksi pitää vetää ääripäähän saakka? Ihan kuin ei muunlaisia miehiä olisi kuin noita kahta..

    Ääripää??? Tuohan on todellisuutta!!

    Äänestä

  • Nipsuliini.... kirjoitti:

    Miksi pitää vetää ääripäähän saakka? Ihan kuin ei muunlaisia miehiä olisi kuin noita kahta..

    Ääripäähän pitää vetää siksi, että ei ole muita vaihtoehtoja.

    Joko otat ehkä koviakin kokeneen miehen, joka haluaa olla sinulle ystävällinen ja aidosti rehellinen tai sitten menet sinne keittiöön ja pidät turpasi kiinni.

    Äänestä

Ootkos aatellut, että ehkä ne oikeasti selkärankaiset miehet ei ensi näkemältä anna sellaista vaikutelmaa ja päätyvät saamaan sulta pakit? Että sellaiset oikeasti itsevarmat miehet ei tee turhaa numeroa itsestään? Että ehkä ne onkin jossain siellä naapurinpoikien ja nörttien joukossa...

Ei sillä että mä oisin sellainen, itsehän kuuntelen naiseni mielipiteitä ja kehunkin kun aihetta (usein) on. Ja saan samalla mitalla takaisin. En kyllä pitkään jaksais katsoakaan jos nainen olis kommunikointikyvytön kiukuttelija, joka ei haluaisi ottaa vastuuta ja tasa-arvoista asemaa mun rinnalla, tai pomottelijatyyppi, joka haluaisi viimeisen sanan joka asiassa.

Äänestä
  • Oon ajatellut joo eikä mulla mitään sitä vastaan ole että mies haluaa olla herrasmies. Siinä vaan kun huomaa viimeistään 3kk päästä ettei, edelleenkään, ole mitään hajua mistä se mies itse tykkää tai haluaisi. Tykkään kyllä olla itse äänessä mutta tykkäisin vielä enemmän kuunnella sen toisen osapuolen ääntä mikä ei ikävä kyllä ole mahdollista jos mies vain mielistelee tai kysyy mitä minä haluan vaikka se on jo kuultu.

    Nimen omaan haluaisin myös sen toisen osapuolen edes yrittävän kommunikoida muutenkin kun sanomalla "miten vain sinä haluat" sillä eihän tuossa ole mitään tasa-arvoisuutta.

    Äänestä

Juu, naisten kitinää. Ensin valitetaan, että mies mielistelee, ja sitten kun mies kerrankin sanoo suorat sanat, niin itkeä vollotetaan. Tämä on nähty niin monesti.

Äänestä

no eikö taaskaan mikään riitä. vaikka mulle itelle tulee kyllä tuollaisesta miehestä mieleen kieltämättä sellainen että yrittää olla mieliksi jne mutta sitte kuitenki kerää kaiken mahdollisen mielipahan sisälleen silloin kun ja jos joku ei meekkään vaihteeksi niinku hän haluais ja sitä jatkuu aikansa kunnes mitta täyttyy ja räjähtää, sellaisesta ku on sitä omaaki kokemusta. että sinällään ois ihan hyvä että ois omatki mielipiteensä jne jotka sanoiski niin vois keskustella, ei tuollaisessa miehessä muuten oo mitään pahaa, ennemmin se kuin se joka haluaa pomottaa joka asiassa.

Äänestä

Nimimerkkisi, tappelupukari, kertoo jo kaiken oleellisen. Miehen pitäisi tehdä päätökset, viedä ja näyttää sinulle paikkasi. Tämä kertoo sinun epävarmuudesta, epätasapainosta ja henkisestä heikkoudesta. Tai vaihtoehtoisesti siitä, että tykkäät tehdä suhteesta valtataistelua. Et sovellu parisuhteeseen; sinun on parempi jäädä yksin. Olisit tyytyväinen, että mies ei aiheuta isompia ongelmia tai pakota sinua johonkin, mistä et tykkää.

Olen nähnyt ihan tarpeeksi sinunlaisia ja nykyään osaan kaivaa tuon asenteen esiin nopeasti, jos sitä naisesta löytyy. Olen antanut viime kesän jälkeen parille nettinaiselle pakit tuosta syystä.

Äänestä
  • Millä tavalla se että haluaisin miehen edes haluvan olla tasa-arvoinen eikä alistuva tekee minusta epätasapainoisen tai henkisesti heikon? Tottakai olen valmis antamaan miehelle tilaa tasa-arvoisena kumppanina enkä janoa mitään valtataistelua mutta sanohan mitä tasa-arvoista on siinä että toinen vain mielistelee ja myötäilee eikä edes yritä tuoda esiin omaa mielipidettään?

    Äänestä

Etsi joku jota oikeasti kiinnostaa. Myötäileminen on merkki siitä että miestä ei oikeasti kiinnosta keskustella sun valitsemistasi aiheista. Aika tyypillistä nykysuhteissa, että osapuolilla ei ole yhtään yhteistä kiinnostuksen kohdetta. Miestä ei naisissa niinkään kiinnosta small talk, enemmänkin on toiveissa big tits.

Äänestä

"Silti, jokainen vastaan tullut mies muuttuu kynnysmatoksi hetkessä."

Jospa et jakaisi pimppaasi jokaiselle vastaantulijalle.

Äänestä
  • Ei tulisi mieleenkään. Tarkoitin meinaan tuossa muuttuu seurustelun alkaessa vaikka seksiä ei vielä olisikaan ollut.

    Äänestä

Sano miehelle tyyliin: "Mulla ois sulle ikävää kerrottavaa, sää mielestelet aika paljon ja vaikutat kynnysmatolta. Itseasiassa sää melkein näytätki kynnysmatolta. Mitäs tähän sanot?"

Tuota rataa jatkat kunnes sillä menee pasmat sekasin.

Jos mies ei loukkaannu ja avaudu, niin mäkeen työnnä ja sitten uutta matoa koukkuun TAI mattoa mankeliin.

Korkeintaan tyyppi miettii asiaa seuraavat 2kk ja korjaa virheensä, muttei palaa enää sua yrittämään.

Äänestä

Jos haluat miehekkään miehen ota ulkomaalainen esim. etelä-eurooppalainen. He ovat sentään vielä Miehiä ja kohtelevat naista naisena. Macho kultuureista tulevat miehet ovat miehekkäämpiä, kuin feminiinisestä kultuurista tulevat. Suomalainen kulttuuri on nykyään liian feminiininen ja miehet eivät uskalla enää olla miehiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tappelupukari kirjoitti:

Mistä näitä ylikilttejä kynnysmattomiehiä oikein tulee?
Oikeasti, en kaipaa miestä joka myötäilee mielipiteitäni joka asiassa, hyväksyy kaiken mitä sanon vastaan väittämättä, kehuu ja mielistelee koko ajan. Ei siinä mitään jos mies silloin tällöin kysyy mitä minä haluasin tehdä mutta kun tätä jatkuu ja jatkuu se alkaa lievästi sanottuna tymppiä! Kuuluuko tämä ylimairea vaihe seurusteluun vai ovatko miehet vain niin alistuvaisia että pelkäävät edes ilmaista oman mielipiteensä?

Ja ei, miesmakuuni ei kuulu naapurinpojat, nörtit tai isukkityypit. Silti, jokainen vastaan tullut mies muuttuu kynnysmatoksi hetkessä. Mistä niitä miehekkäitä miehiä enää löytää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu