Hiki

hikikainalo

Olen todella turhautunut tilanteeseeni..laitan deodoranttia puhtaisiin kainaloihin joka päivä, mutta hikoiluni on voimakasta ja se alkaa haisemaan.. Olen yrittänyt laittaa paitoja kainalon kohdista likoon jos tiedän että minulla ei ole täyttä konetta pestä heti estääkseni hien tarttuvan paitoihini. Se ei ole kuitenkaan auttanut ja olen huomannut että mun ei tarvitse kuin vähän hikoilla ja se vanha hiki haiskahtaa heti paidastani läpi. Tuntuu hullulta, että muuten hyvä paita pitäisi heittää roskiin koska siinä on ikäänkuin pinttynyt vanhan hien haju heti kun hikoilen siihen uudestaan.

Olen yrittänyt kokeilla apteekista ostamaanki liikahikoilun estäjää, mutta saan sillä monesti ihoni rikki ja liian vähän laittaessa se ei aua minua ollenkaan.

Olisiko jollakin suositella jotain hyvää deodoranttia/tuoksua joka voisi auttaa tilanteeseeni. Kiitos!

4

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hikikainalo

      Niin ja lisätäkseni vielä, että olen nuori nainen..

      • Hikoilun estäjiä

        ei tosiaan kannata käyttää liikaa, koska niissä olevat kemikaalit voi olla haitallisia varsinkin jos iho rikkoutuu. Alumiini esim. yhdistetään ainakin dementiaan ja ehkä rintasyöpäänkin. Eli dödöjä ja varsinkin niitä tehokkaimpia laitetaan vain ehjälle ja vahvalle iholle, ei mielellään edes vastasheivatulle.

        Vaatteista hienhajun saa supertehokkaasti pois, kun ennen pesua liottaa etikalla terästetyssä vedessä (ja huuhtaisee etikkaa vähän pois ennen varsinaista pesua).

        Kainaloiden raikastamiseksi niitä voi ehkä hikoilun jälkeen pyyhkiä pienellä kostealla pesulapulla ja käsisaippualla. Tavarataloissa kasvojenpesuun käytettäviä lappuja löytynee sieltä pinsettien ja meikkisienten lähettyviltä.


    • Hiottaa

      Itselläni sama juttu,ja tuntuu että jännittäessä ongelma tietysti kasvaa.Harmittaa kun hyvät paidat menee parissa käytössä pilalle ja kaikki ei kestä kuumallakaan pesua,koska hiki ei lähde 40asteen pesulla.Joskus olen yrittänyt käyttää talkkia,en tiedä auttaako sen ihmeemmin.

    • Sama vaiva

      Käyttäkää parempien paitojen alla aluspaitoja (esim t-paita, ohut pitkähihainen) joka imee hien itseensä ja vaihtakaa aluspaita päivittäin. Aluspaitojen ei tarvitse olla niitä kalliimpia ja itse ainakin surutta pesen niitä kovemmissakin asteissa koska niitten nuhjuisuus ei päällepäin näy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe