Mitä multa puuttuu?

yks vaaaaaan

Jotain ilmeisesti kun töitä ei vaan irtoa. Kaikkea mahdollista tulee haettua.

LyhyestI: kokemusta on niin tehdashommista, elektroniikasta kuin kaupastakin, maataloudesta, metsätaloudesta, melkeinpä mistä tahansa aiheesta tai työstä jotain ymmärrän ja osaan. Kirjoitan ja puhun virheetöntä suomea (alkaa olee harvinaista...) puhun täysin sujuvasti englantia ja lisäksi espanjaa, saksaa, toki ruotsia ja vähän venäjää. Muutenkin pääkoppa kyllä pelaa ja leikkaa ja oppimisesta ei ainakaan jää kiinni.

Tietokoneita ja tekniikkaa oon räpeltänyt koko ikäni, officet, photoshopit sun muut hanskassa ja onpa vielä jonkin verran kokemsta ohjelmoinnista, CAD-järjestelmistä, 3d-mallinnusta joskus harrastellut yms. Kassajärjestelmiä olen käyttänyt ja päivitellytkin.
Autoa toki osaan ajaa ja muitakin vehkeitä puimurista polkuautoon. Kaikilla entisillä työpaikoilla oon ollut ns. jokapaikanhöylä eli kyllä nyt perkele pitäisi hommien sujua.

Kaikista työpaikoista erinomaiset työtodistukset, haastattelut menee hyvin ja oon kovin aktiivinen ja kyselen paljon yrityksestä, sen toiminnasta, työtehtävästä jne.

Tiedä oikein mistä lähteä liikkeelle :(

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mjiooo

      Omaat kyllä erinomaisen kokemuksen joten siitä ei pitäisi olla kiinni. Minkä alan tutkinto sinulla on?. Useat työnantajat kun hyvän kokemuksen myötä senkin vaativat nykyään. Itselläni oli hieman samanlainen ongelma kun olin tässä vuoden työtön.
      Tein liki 20 vuotta insinöörin hommia vaikka en papereita ikinä saannut ja ainoastaan merkonomin tutkinnon saanneenna oli kansainvälisiä tehtäviä johtajatasolla jossa normaalisti ekonomit. Jäin kuten monet kolleegani työttömäksi ja CV oli huippua mutta tutkinnot puuttui. No viime vuonna eräs tekniikan alan firma häki päällikköä ja ensin epäröiden palkkasi minut. No näin kohta vuoden jälkeen eivät nähtävästi katuneet valintaansa. Mutta läheltä liippasi kohdallani työllistyä.

    • töitä saa,jos haluaa

      Näin kai se nykyisin on. Tutkinto- ja työtodistuksia, suosituksia vaaditaan.
      Silti uskon inhimillisyyteen (tai henkilökemiaan, pärstäkertoimeen); mikäli osaat esiintyä vakuuttavasti ja mainostaa itseäsi,saamistasi, saat paikan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      35
      5176
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      67
      4165
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3716
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2738
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      162
      2576
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      65
      2412
    7. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2275
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2209
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1735
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1568
    Aihe