Punaisen Ristin ruotsalaispomo eli luksuselämää järjestön rahoilla (MTV3 1. Maaliskuuta 2010)
Punaisen Ristin ruotsalaispomoa Johan af Donneria uhkaa pitkä vankeusrangaistus vuosia jatkuneesta kavalluksesta Syöpäsäätiösssä ja Punaisessa Ristissä.
Poliisin kuulusteluissa Johan af Donner on perustellut kavallustaan liian pienellä palkalla. 60 000 kruunun kuukausipalkka ei riittänyt alkuunkaan lasten opiskelukustannuksiin sisäoppilaitoksessa, kalliisiin elämäntapoihin, Östermalmilla sijaitsevaan asuntoon ja vapaa-ajanasuntoon muodikkaassa Turekovissa.
Kotietsinnässä poliisi löysi af Donnerin kodista luottokorttilaskuja, jotka nousivat 40 000 kruunuun kuukaudessa
http://www.ts.fi/online/kotimaa/305387.html
Poliisi tutkii suurta kavallusta SPR:ssä
Turun Sanomat 31.1.2012 11:06:37
SPR:n piiritoimiston työntekijän epäillään kavaltaneen järjestöltä jättisumman rahaa. Ilta-Sanomien tietojen mukaan kavallettu summa nousee satoihintuhansiin euroihin. Törkeästä kavalluksesta epäilty työntekijä työskenteli Suomen Punaisen Ristin Länsi-Suomen-piirissä.
Kavallusepäily koskee vuosia 2002–2008, kertoo rikoskomisario Esa Uusi-Kakkuri Etelä-Pohjanmaan poliisilaitokselta STT:lle.
TS–STT
SPR on riistäjien kulissi
3
192
Vastaukset
Höpöhöpö, noissahan on kyse 2 yksityishenkilön tekemistä rikoksista, joista he myös aikanaan kantavat rikosoikeudellisen vastuun. Kevyttä kamaa tuo on muutenkin kaiken sen rikollisen touhun rinnalla, mitä kristillisen taikauskon käännytystyössä ja muissa "toiminnan" puitteissa on harrastettu.
Vai sovitaanko, että kristinusko on massamurhaajien, lastenraiskaajapedofiilien ja kiduttajien kulissi? Sitähän se on ollut vuosisatojen ajan - ja toisin SPR, se on sitä ihan oikeasti. Voin kertoa tarkempia yksityiskohtia noista kaikista, jos kiinnostaa.- ei 1. kerta
Olihan niillä aikoinaan non 15 - 20 vuotta sitten kannattamattomia osakekauppojakin. Sijoittivat lahjoitusvaroja ostamlaal pörssiosakkeita.
On typerää rinnastaa rikollinen toiminta pörssiin sijoittamiseen. Ja sijoittavat niitä varojaan kirkot ja lähetysjärjestötkin.
Oikein toteutettu pörsskaupankäynti antaisi SPR:lle riippumattomuutta lahjoitusvaroista ja mahdollistaisi laajemman avustustyön. Tuo sijoittaminen ei siis ole lainkaan huono tai väärä idea jos se voidaan tehdä avustustyön kärsimättä.
Osakkeet ovat pitkässä juoksussa Suomessakin selvästi tuottoisin säästämistapa. Sitä vaan ei pidä tehdä, jos ei osaa tai perse ei kestä yli laskusuhdanteen ja joutuu myymään väärään aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585574KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1993635Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182438Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222385Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91268Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671068- 1021048
- 881045
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181032Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975