Naisena mua suuresti harmittaa, että monet miehet liikkuu samoissa vanhoissa huppareissa sun muissa päivät pitkät. Miksi ette käytä nahkakenkiä lenkkareitten sun muu tennareiden sijaan? Hupparimuoti on melko lapsellista, ei miehekästä ollenkaan.
Miehekäs pukeutuminen
Tyylitietoinen
58939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Puhumattakaan sitten solmioista ja pikkutakeista. Miksi kaiken pitää olla nykyään teinimuotia? Jos me naisetkin pyritään pukeutumaan aikuismaisesti, miksette tee samaa?
"Jos me naisetkin pyritään pukeutumaan aikuismaisesti, miksette tee samaa?"
Olisi kiva jos pukeutuisitte vähemmän aikuismaisesti. Teinimuoti on seksikkäämpää. Jos me miehet pyritään pukeutumaan vähemmän aikuismaisesti, miksette tee samaa?
Solmiot ja pikkutakit ovat epämukavia ja epäkäytännöllisiä pellevaatteita. Huppareissa ja lenkkareissa ei ole mitään vikaa kunhan ovat puhtaita. Naisten kannattaisi keskittyä pitämään huolta omista vartaloistaan vaatteiden sijaan.
Naista ei voi koskaan miellyttää, joten turha edes yrittää.
Vaihda naista.
Vaikea vaihtaa kun ei ole ensimmäistäkään.
Kestä naisesta sitten oikein puhuit?
Hänestä ketä ei ole???
Jokainen saa pukeutua kuten haluaa. Mene rajoittamaan muiden elämää irlitse, netissä se tuskin onnistuu.
Hassuinta on, miten tämä hupparijengi jaksaa valittaa suomalaisen naisen epänaisellisuudesta ja ylistää virottaria :D Ei kukaan naisellinen nainen vilkaise kahta kertaa jotain huppari/tennaripelleä.
ikinä ei ole naiset kehuneet mun kiiltäviä kenkiä tai silitettyjä paitoja
Nainen joka arvottaa miehen pukeutumisen mukaan on idiootti. Varmaan samainen nainen kuvittelee ulkonäön korreloivan älykkyyteenkin. Jos me miehet halutaan pukeutua mukavasti, joka valitettavan usein on näyttävyyden vastakohta, niin eikö se ole mahtava asia? Olemme tyytyväisiä oloomme ja pystymme keskittymään tärkeämpiin asioihin.
Miksei nainen saa antaa tällaista vastausta suomalaisen naisen non stop -haukkumiselle? Naiset saavat kuulla vastaavaa tällä palstalla jatkuvana liturgiana.
Mökki- ja kalastuvermeet ovat asia erikseen, ihmisten ilmoilla pukeudutaan ihmisen lailla, eikä näytetä keskellä kaupunkia eksyneeltä marjastajalta.
Kuvettele sokkotreffejä, nainen saapuu paikalle siistissä jakkupuvssa ja korkokengissä, ehostettuna, ja mies tulee naamioituneena teiniksi, kaiken kukkuraksi lippis päässä. Jouduin kerran tällaiseen tilanteeseen ja olin vaipua pöydän alle häpeästä. Onneksi paikka oli aika pimeä, ja onneksi kaveri ei sentään nenäänsä ryhtynyt kaivamaan :D
Kuka laittaa treffeille jakkupuvun?
Olet ilmeisesti yli 40-vuotias? Ei kukaan minun ikäinen käytä jakkupukua vapaa-ajallaan.
Oletko tosissasi sitä mieltä, että miehen pitäisi mennä treffeille pikkutakissa??
Tietysti, missäs sitten, märkäpuvussa ja räpylöissä? Varsinkin ensitreffeille, ellei ole kesä ja 30.
nyt menen kyllä sanattomaksi... Oikeasti olet sitä mieltä, että miehen pitää laittaa pikkutakki treffeille? Toivottavasti ei ole yleinen ajattelutapa naisten keskuudessa.
Kolmen viikon kuluttua juhlin viisikymppisiäni Barcelonassa tyttären kanssa :) Gaudi on jäänyt näkemättä, ja Picasso-museoon liput varattu. Matkavermeet varmistuvat vasta viimehetken säätilanteen varmistuttua, mutta todennäköisesti mustavalkoista paitsi punaiset saappaat. yksi leninki, yksi jakkupuku, yksi neule ja yhdet pitkäthousut, niitä yhdistelemällä on aina jotain uutta. Pitäisi olla noin 15, mutta mikäli tämä rintama jatkuu sinne asti, niin sitten harmaa minkkiturkki.
Noh, minun tuurillani jossain purkautuu tulivuori, pari vuotta sitten Irlannin lentoni peruuntui neljästi...
Missäs itse menisit? Ehkä kannattaa miettiä vielä, miksi olet sinkku...
Se on vähän eri ikä- ja sosiaaliryhmässä kuin me (vai oletkos jo keski-iän ylittänyt?).
Ymmärrän että rikas vanhempi nainen voikin toivoa miehen saapuvan paikalle pikkutakissa mutta ei meidän ikäisten ja köyhien piireissä ole norminomaista.
Entä voisiko sinun lukuisat avioerosi johtua tästä pikkutakki-pakkomielteestä?
Joo tiedän... Pelottaa vain, että jos nuoremmatkin naiset ajattelevat noin.
Puolisoni kuoli, emme eronneet, ja hänen normaali työasunsa oli puku ja solmio, vapaa-ajan asukin aina siisti, ellemme remontoineet taloamme, jolloin molemmat näytimme melko omituisilta.
Tyhjentäessäni hänen vaatehuonettaan siellä oli noin 40 pukua, yhtä monta paria kenkiä, satakunta solmiota ja frakki.
Kuten te tasojankkaaja-ATMt olette useasti todenneet, totutusta tasosta on vaikea tinkiä. Tietysti pitää muistaa, että olen nyt Suomessa missä miesten taso on yleisesti ottaen alempi kuin sivistysmaissa.
On toki sielläkin huppari/tennarijengiä, mutta he kuuluivat pääsääntöisesti alempaan yhteiskuntaluokkaan. Nuorisorikollisia kutsuttiin adidaksiksi. Ennen vanhaan Adidas oli reippaan urheilevan kunnollisen nuorison merkki, sittemmin urheiluvaatteita ryhdyttiin käyttämään, koska niillä pääsi nopeammin pakoon varastetun autoradion kanssa....
Noh, siisti neule minkä alla kauluspaita on myös ihan ok.
Monet muuten luulevat, että kesäisin käy suurempi sutina valoisien lämpimien iltojen vuoksi. Väärin, se johtuu siitä, että rennoissa ja kevyissä kesävaatteissa voi harhauttaa toista osapuolta - suuntaan tai toiseen.
Olisin itse pelkästään otettu jos nainen saapuisi jakkupuvussa treffeille. Tulisin kyllä ensimmäisille puvussa itsekin. Tietysti. Ensivaikutelman kun voi antaa vain kerran.
Se, että ihmisen tasoa mitataan vaatteiden perusteella on sydämen sivistymättömyyden merkki. Jos siis vaatteet ovat oma valinta.
Täällä on suuri osa porukasta elämän murjomaa miesväkeä, jotka ovat kehittäneet itselleen katkeruuden naisia kohtaan. Mutta älä huoli, te naiset hoidatte sen vasta-haukkumisen suurilta osin tuolla tosielämän puolella.
Ei pikkutakkikaan pelasta, mikäli kaveri on muuten ojanpohjalta poimitun näköinen ja pikkutakin alla jokin kamala t-paita - katselitteko uutisista Salon Kokoomuksen vaalijuhlijan haastattelua...
Voi kuule ei ne treffit ja tutustumiset mene älyjuttujen pohjalta. Voithan tietenkin pitää näitä juttuja älyjuttuina. Ei se minulle tule yllätyksenä että monille naisille älyjuttuja on juuri nämä, koska ei heillä paljon muita juttuja ole joihin he olisivat tottuneet älyään käyttämään.
En tiedä muista, mutta omalla kohdalla kyse on rahasta. Opiskelijabudjetilla ei kauheasti vaatteita ostella. Odotan taas kesää, sillä silloin voi seuraavan kerran pistäytyä vaatekauppassa ihan ostamassakin jotain. Vaatteet säästösyistä sitten painottuvat sellaisiin monikäyttöisiin.
Onneksi valmistuminen lähenee, niin voi pukeutua "hieman" tyylikkäämmin.
Palstan "miehille" tiedoksi http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2011072014084898_lz.shtml
"Potentiaalinen poikaystävä korjaa autosta ainakin tavanomaisimmat viat."
Auton ja kaikki muutkin tarpeelliset vehkeet, mutta silti kukaan Nainen ei näytä olevan kiinnostunut. Ihan sama pukeutumisen kanssa, olitpahan kuinka hyvin pukeutunut niin kukaan Nainen ei ole kiinnostunut. Miksi nähdä vaivaa?
Ensinnä pitää olla kärsivällinen. Joo, tiedän, että suomalainen mies EI OLE kärsivällinen. Toiseksi, tietääkö kaikki, että osaat korjata ja pukeutua. Eivät tiedä vai mitä? Itsensä esiin tuominen eli kommunikointi sen pitää toimia. ET silleen.
Nainen joka käyttää sanontaa Et silleen on joku myöhäisteini.
MUSA-ALOTUS !
Nonconformist
http://www.youtube.com/watch?v=inKl9b5RZ4Y
Mähän pukeudun hyvin... Jos joku ei sitä ymmärrä, niin se on väärässä.
*Hautoo asunnon ostamis suunnitelmia*
silti te naiset tykkäätte tollasista hupparimiehistä, kun kaikista kovimmat panomiehet on juuri niitä, jotka vetää pelkällä farkku t-paita/huppari meiningillä ja eivät panosta puketumiseen.
Niin tykätäänkin. Niihin huppareihin ja tennareihinkin kun voi panostaa. Ja jotkut osaa ostaa sopivia farkkujakin, silloin ne on hyvät.
niin. en saanut pillua paremmissakaan vaatteissa joten miksi panostaa, mikään ei tule asiaa kuitenkaan muuttamaan.
Vanhat hupparit on paljon parempi vaihtoehto kuin kiillotetut nahkakengät ja ruma puku.
En käytä huppareita. En käytä pelkkiä tennareita, vaan myös jonkinlaisia vaelluskengän ja vapaa-ajan kengän hybridejä, sekä talvisin myös nahkakenkiä.
Ilmeisesti haet sitä, että miesten pitäisi pukeutua jatkuvasti kauluspaitaan, pikkutakkiin, viimeisen trendin mukaisiin aikuisfarkkuihin sekä nahkaisiin mieskenkiin.
Syitä miksi en tee niin:
1. raha
2. en jaksa kierrellä kaupoissa
3. en halua näyttää kokoomuksen pikkujouluista karanneelta myyntimieheltä
4. pikkutakki ja kauluspaita näyttävät parhaimmalta suorien housujen ja pukukenkien kanssa, eli jätettäköön ne siihen käyttöön
Luin tämän aloituksen tuossa aiemmin.
Kun kävin pyörähtämässä kaupungilla niin näin ainakin kolme nuorta paria joissa mies olisi pukeutunut huppariin tai johonkin hassuun hupputakkiin kun taas naiset olivat tyyllikkään aikuismaisesti pukeutuneita.
Yksi miehistä oli ainakin ikäiseni eli lähemmäs kolmekyt-vuotias vieressa nuori tyttöystävä.
Kysymys kuuluu että minkä vitun takia minä sitten olen suht asiallisesti pukeutuvana miehenä sinkkuna?
Oliskohan kuitenkin niin että te naiset katsotte ensin sitä muuta ulkonäköä, miehen panettavuutta yms. kuin mitään erityistä tyylitietoisuutta?
Ja ei en ole mikään metroseksuaali hippeli myöskään, pitäisi ehkä olla että kiinnostaisi.
Hupullinen parka tai kuoritakki on täysin eri asia kuin teinien puuvillahupparit.
Suht asiallisesti pukeutuminen? Mitä ihmettä se on?
Kyllä minä kiinnitän huomiota miehen tyyliin mutta tämä ei esimerkiksi vain ole tyylikästä: http://www.kauppa.fi/var/ezwebin_site/storage/images/kauppa_fi/ajankohtaista/uutiset/dressmann_uudistaa_kaikki_myymaelaensae_7761/254661-1-fin-FI/dressmann_uudistaa_kaikki_myymaelaensae_articleimage_2010.jpg
Unohtui että ehkä ne naiset ei tykkää miehistä, jotka näyttävät heidän entisiltä äidinkielenopettajiltaan?
Mikä tekee puuvillahupparista teinin? Jos luetaan hommasta pois Ed Hardyt ja muut glitter-hirvitykset ja puhutaan ihan perus viininpunaisesta/mustasta/laivastonsinisestä klassisesta hupparista.
Oli niin kauniisti sanottu että tämä keskustelu jää tähän.
Onnea sinkkuudellesi, arvaan että löydät seuraa vain sen takia koska satut olemaan nainen, et muusta syystä.
Puhuin siis noista dressman miehistä. Enhän minä tiedä miten sinä pukeudut....vaikka ilmeisesti kuin äidinkielenopettaja vedät päällesi jakun kanssa vaaleat farkut kun noin suutuit :D
Muutoin hauskaa että herralla on oikeus kritisoida muiden pukeutumista mutta minulla ei.
Ei kiinnosta pukeutuminen. Perusvaatteet riittää ettei tarvitse ihan alasti hillua.
Mjaa, kaikkia kai ärsyttää jotkut asiat. Mitkä ketäkin, kai se on ihmisen luonteessa että aina pitää olla ärsyyntynyt jostain, vaikka ärsyyntymättäkin olis mukavampaa. Niin, mä olen ajatellut vaatetuksen suhteen niin, et kukin pukee ylleen mistä tykkää. Mun ei tarvi välttis siitä tykätä. Mullakin on juttuni mistä tykkään ja en, mut ei sen tarvi muiden elämään vaikuttaa tai valintoihin. :-)
Eli miehet pukee mitä ne pukee päälleen. Tässä kulttuurissa vaate on kuitenkin tavanoimaisempi asia, kun munasillaan roikottelu julkisesti. :-)
Yleisesti ottaen annan tietystikin vapauden kullekin kulkea missä haluaa (kunahn ei minun kanssani kulje), poikkeuksena ne kalsarit ja persvaon paljastavat otukset, silloin on väkisinkin yrjö nousta kurkkuun.
Mutta edelleen - miehet tekevät vastaavia aloituksia naisista jatkuvasti, nyt kun aloitus on käänteinen, se ei miellytäkään, miksiköhän :DDDD
Nojuu olen havainnut, että palstalla hutkitaan puolin ja toisin. Vastataan silmä silmästä aloituksiin. Joskus toki itseäkin innostaa lähteä siihin mukaan. tekee mieli näpäyttää tai saivarrella jostain. Inhimillistä. Mut noin yleisesti samalla mitalla vastaaminen ei taida paljoa auttaa täällä porukassa. Nää jatkuu ja jatkuu kuin never ending story. :-)
Hmm, joo. Onhan se silmiinpistävää joskus joku tyyli. Eikä itseä ihastuta, mut loppuviimeks mitä ei itte tarvi pidempään kattella on helppo hyväksyä. Tai ei siis ainakaan mua isommin vaivaa tai jää haittaamaan.
Asiasta kolmanteen luin, että olet menossa Espanjaan tuolta ylempää. Oltiin Espanjassa viime kuussa ja illat/aamut oli viileitä. Kuin suomen syksyt. Jos toi kylmä puhaltaa sinne nyt niin on toppatakille käyttöö sielläkin. Päivällä oli kyllä ihan t-paita kelejäkin. Ikävä on Espanjaan. :-)
Hyvää matkaa sulle!
Hooposti muotoilin. Luin tuolta ylempää, että olet menossa Espanjaan, kuulosta järkevämmälle. Mut kun ei osaa. ;-)
Tämmöstä räpellystä..
Kiitos :)
"Naisena mua suuresti harmittaa, että monet miehet liikkuu samoissa vanhoissa huppareissa sun muissa päivät pitkät. Miksi ette käytä nahkakenkiä lenkkareitten sun muu tennareiden sijaan? Hupparimuoti on melko lapsellista, ei miehekästä ollenkaan."
Miksi miehen kannattaisi vaivautua pukeutumaan tavallista paremmin, kun naisilta ei koskaan heru yhtäkään kohteliaisuutta, ei kännissä, ei selvinpäin, ei töissä, ei koulussa, ei kaveripiirissä eikä suhteessa?
Jo ihan itsekunnioituksen vuoksi haluan näyttäytyä ihmisen näköisenä julkisilla paikoilla, en kohteliaisuuksia kalastelemassa.
No kyllähän heruu kehuja. Se jos niitä ei heru sinulle kun luulet olevasi tyylikäs, ei tarkoita etteikö niitä voisi herua.
Rumat ne vaatteilla koreilee.